A téli napforduló az északi féltekén december 21-én szokott lenni, de idén nem így van.
A napforduló igazából egy csillagászati kifejezés, mellyel a Napnak a Föld egyenlítőjéhez való helyzetét fejezzük ki. Valójában az év két pillanatáról van szó: a Nap legmagasabb déli pozíciója a Baktérítőn, illetve északi pozíciója a Ráktérítőn; az az időpont, amikor (látszólagos) éves égi útján a Nap észak-déli mozgása ellentétes irányúra változik. Bolygónk ebben az időszakban van legközelebb a csillagunkhoz képest, míg a nyári hónapokban a legtávolabb. A különbség nagyjából 5 millió kilométer.
Téli napforduló az a pillanat, amikor a Föld forgástengelye a legnagyobb szögben hajlik el a Nap sugaraitól. Az északi féltekén a téli napfordulóig a Nap északról délre halad, utána pedig délről észak felé kezd mozogni, és az év legrövidebb nappalát (következésképpen a leghosszabb éjszakát) adja.
Noha a téli napforduló az északi féltekén december 21-én van (a déli féltekén pedig általában június 21-én), idén 2015/12/22 5:49:05-kor fog bekövetkezni az ELTE Gothard Asztrofizikai Obszervatórium szerint.
A téli napforduló az északi féltekén a csillagászati tél kezdetét jelenti, a legtöbb kultúrában számos ősi népi szokás kapcsolódik hozzá, és ünnepségek kísérik, mint például az ókori római Saturnalia, a zsidó Hanuka, az afroamerikai Kwanzaa, vagy maga a karácsony, melyet valószínűleg Mithrász napisten kultuszából, illetve több pogány ünnepből vett át a keresztény vallás.
0 Megjegyzések