Világpolitikai kérdésekről és a magyar-orosz kapcsolatokról tárgyalt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön Belgrádban Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel.
A tárcavezető az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) Miniszteri Tanácsának kétnapos konferenciája mentén folyatott kétoldalú megbeszéléseket.
A magyar és az orosz külügyminiszter megerősítette azokat a politikai megállapodásokat, amelyeket Vlagyimir Putyin orosz elnök februári budapesti látogatásán hangzottak el. "Az egyik legfontosabb megállapodás arról született, hogy az idei esztendő végén lejáró hosszú távú gázvásárlási megállapodásunkat úgy módosítjuk, hogy a korábban fel nem használt gázmennyiséget nem kell felhasználás nélkül kifizetni, hanem a következő években felhasználhatjuk" - részletezte Szijjártó Péter. A vállalatok és a szakemberek között tart a tárgyalás - tette hozzá.
Emellett áttekintették Magyarország és az oroszországi régiók eredményes együttműködését. "Ez lényeges is abból a szempontból, hogy az európai uniós szankciók nagyon komoly károkat okoztak a magyar-orosz gazdasági együttműködésben, az elmúlt két esztendőben a magyar vállalatok majdnem hárommilliárd dollárnyi veszteséget szenvedtek el a szankciók miatt. Ezért különös hangsúlyt helyezünk a regionális együttműködésre annak érdekében, hogy a veszteségeinket csökkenteni vagy minimalizálni tudjuk" - fejtette ki a tárcavezető.
Szó volt a terrorellenes küzdelemről is. Szijjártó Péter megismételte a magyar kormány álláspontját, miszerint szükség van egy megállapodásra a transzatlanti közösség és Oroszország között, mert egy ilyen megállapodás jelentősen növelheti a hatékonyságát az Iszlám Állam elleni küzdelemnek, "és ha az Iszlám Államot nem tudjuk visszaszorítani, akkor az Európa számára súlyos következményekkel fog járni".
A kazah külügyminiszterrel egy közös, 40 millió dolláros mezőgazdasági befektetési alapról tárgyalt Szijjártó Péter. Az alap feladata az lesz - részletezte -, hogy a két ország közötti mezőgazdasági, élelmiszeripari, kereskedelmi forgalmat, valamint a kölcsönös befektetéseket erősíteni lehessen.
A szlovén külügyminiszterrel a januári budapesti szlovén-magyar kormányzati csúcstalálkozóról volt szó, amelyen a legfontosabb téma a közös infrastrukturális és energetikai fejlesztés lesz. "A tény, hogy Románia és Horvátország nem folytatja azokat a beruházásokat, amelyek nyomán a gáz interkonnektorok kétirányúvá válnának, ez megnöveli a jelentőségét a magyar-szlovén gázvezeték-rendszerek összeköttetésének. Dolgozunk a két rendszer kétirányú összekötésén" - magyarázta. A beruházás felkerült az EU támogatott projektjeinek listájára. A két politikus megerősítette azt is, hogy együttműködnek a koperi kikötő fejlesztésében, mert az a magyar külkereskedelem és külgazdaság szempontjából kiemelt szerepet játszik, Magyarország a második legjelentősebb forgalmat bonyolítja ott.
Mongol kollégájával Orbán Viktor miniszterelnök januári mongóliai útjáról volt szó. "Addigra megerősítjük azt a 25 millió eurós kötött segélyhitel-megállapodást, amelynek keretében magyar vállalatok újítják fel a legnagyobb mongol biokombinátot, amely a mongol állattenyésztési technológia szempontjából a legfontosabb intézmény" - tette hozzá Szijjártó Péter.
Forrás: MTI
0 Megjegyzések