Az Index arról ír, hogy egyiptomi biztonsági tisztségviselők szerint a sarm-es-sejki repülőtéren már régóta hiányos a biztonsági ellenőrzés, és akár már tíz euróért is ki lehetett kerülni az amúgy is szúrópróbaszerű átvilágítást. A pilótafülke hangrögzítő berendezésén a France 2 szerint robbanás hallatszik. A BBC információi szerint a pokolgép a csomagtérbe volt elrejtve, közvetlen az üzemanyagtartály mellett.
Az AP információira hivatkozva ír arról az Index, hogy a sarm-es-sejki repülőtéren hiányos a csomagok és az utasoknak szánt élelem ellenőrzése, illetve gyakran az utasok kenőpénzzel kikerülik az amúgy is csak szúrópróbaszerűen működő biztonsági ellenőrzéseket. Vélhetően így, a biztonsági rendszer kijátszásával, és az őrök lefizetésével kerülhetett bomba arra az orosz repülőre, amely október 31-én 224 emberrel a fedélzetén zuhant le.
„A sarm-es-sejki repülőtéren már régóta hiányos a biztonsági ellenőrzés, ami főképp azt jelenti, hogy gyakran nem működik a csomagokat átvilágító berendezés, valamint hogy felületes a gépek üzemanyaggal és az utasoknak felszolgálandó élelemmel való feltöltésének ellenőrzése” – közölte hét neve elhallgatását kérő egyiptomi biztonsági tisztségviselő az AP hírügynökségnek, köztük több olyan is, akár már több mint egy évtizede dolgozik ott.
Tíz euróért kerülhetett bomba a gépre
A tisztségviselők elmondták: az átvilágító berendezés hibáját többször is jelentették feletteseiknek, de a gépet azóta sem cserélték ki. A berendezéseket rendőrök kezelik, akiknek a fizetése alacsony, ezért rendszeresen felajánlják az utasoknak, hogy kenőpénz ellenében a személyi és a poggyászellenőrzést kikerülhetik.
Az egyik poggyászkezelő alkalmazott az mondta a hírügynökségnek: „Meg nem tudnám mondani, hányszor találkoztam olyan poggyásszal, amely tele volt kábítószerrel vagy fegyverrel, és tulajdonosuk 10 eurót vagy más hasonló összeget fizetett azért, hogy a bőrönd ne akadjon fent az ellenőrzésen.”
Egy másik alkalmazott szerint az sem ritka, hogy energiatakarékosság céljából kihúzták a hálózati aljzatból a berendezést, azonban ha nemzetközi szakértők ellenőrzik a repteret, akkor mindig gondoskodnak a szkenner működéséről.
Egyes repülőgépeket Sarm-es-Sejkben a helyi szállodák látják el az utasoknak szánt ételekkel, azonban ezeket gyakran nem ellenőrzik az erre megbízott tisztségviselők. A személyzet úgy gondolja, hogy ha ismerik a szállító személyt, akkor az ellenőrzés szükségtelen, emellett egy-két adag étellel gyakran le is fizetik őket. Az egyik nyilatkozó elmondta: „Az ember nem ellenőrzi az ismerősét, vagy annak az ismerősét, mert ez udvariatlanság.”
Egy hang hallatszik a fekete doboz felvételein
Ajman en-Nahíb, a repülőgép szerencsétlenség vizsgálatát végző nemzetközi szakértői csoport vezetője egy szombat esti kairói sajtótájékoztatón bejelentette, hogy a pilótafülke hangrögzítő berendezésén (Cockpit Voice Recorder, CVR) az utolsó pillanatban egy hang hallatszik. További részletekbe nem bocsátkozott, mondván, a következőkben speciális laborokban elvégzett elemzésre van szükség a hang természetének meghatározásához.
A CNN a BBC-re hivatkozva azt jelentette, hogy a brit hírszerzők tudni vélik: a repülőgép csomagszállító részében pokolgépet helyeztek el, közvetlen az üzemanyagtartály mellett. A France 2 szerint a pilótafülke hangrögzítő berendezésének felvételén egy robbanás hallatszik, és a rögzített repülési adatok is megerősítik, hogy a robbanás nem egy baleset miatt volt, mivel nincs mechanikai hibára utaló jel a repülés első 24 percében.
Az oroszok nem repülhetnek Egyiptomba
Korábban már több nyugati kormány is azt valószínűsítette biztonsági értesülésekre hivatkozva, hogy merénylet okozta a tragédiát, amelynek során 224 ember vesztette életét. Számos ország, köztük Oroszország is felfüggesztette a Sarm-es-Sejkbe irányuló légi forgalmát, ami kényesen érinti az idegenforgalomtól jelentősen függő egyiptomi gazdaságot.
Vlagyimir Putyin pénteken rendelte el az Egyiptomba tartó összes orosz légi járat felfüggesztését, és utasította a kormányt, hogy dolgozza ki az ott tartózkodó orosz állampolgárok hazahozatalának mechanizmusát. Becslések szerint 50 ezer orosz turista tartózkodik az észak-afrikai országban, közülük legtöbben a Vörös-tenger parti Sarm-as-Sejkben és Hurgadában. Megfigyelők ezt annak jeleként értelmezték, hogy mostantól Moszkva is úgy látja: a merényletet sejtető elméletek több hitelt érdemelnek.
Az egyiptomiak nem tudnak arról, hogy pokolgép robbant volna
Nem osztották meg Egyiptommal azokat a hírszerzői értesüléseket, amelyek arra utalnának, hogy az egy hete történt légi katasztrófát terrortámadás okozta volna – mondta szombaton Számeh Sukri egyiptomi külügyminiszter magyar kollégájával, Szijjártó Péterrel közös kairói sajtótájékoztatóján.
„Hallottunk ilyen információkról, de az egyiptomi biztonsági szolgálatokkal nem osztották meg ezeket, ami komoly kérdéseket vet fel, hiszen mi vagyunk az üggyel legszorosabb kapcsolatban álló fél” – mondta Sukri.
„Abból indultunk ki, hogy értesítenek minket a rendelkezésükre álló műszaki részletekről, ahelyett, hogy a sajtóban jelentetik meg őket” – tette hozzá, és hangsúlyozta, hogy a szerencsétlenség körülményeire vonatkozó vizsgálatok mindeddig nem vetettek fényt a Sarm-es-Sejkből Szentpétervárra tartó gépet érő tragédiát kiváltó okra.
Egyiptom megérti az orosz gépet ért szerencsétlenség körülményeivel kapcsolatos aggodalmakat – mondta Sukri, és hangsúlyozta, hogy Kairó szorosan együttműködik az érintett országokkal a katasztrófa hátterének felderítésében. A nyilvánosságot afelől biztosította, hogy országa mindent megtesz a szóban forgó országok megnyugtatásáért. „Egyiptom biztonságos ország” – jelentette ki.
Egyiptom nagyobb nyugati fellépést várna a terrorizmus ellen
A tárcavezető ugyanakkor nemtetszésének adott hangot azzal kapcsolatban, hogy – mint mondta – a nyugati kormányok nem segítik Kairót kellőképpen terrorellenes harcában. A radikálisok jelentette veszélyre utalva Sukri megjegyezte: mindig is arra ösztönöztük szövetségeseinket, hogy lépjenek fel nagyobb határozottsággal a szélsőségesekkel szemben. A tárcavezető arra emlékeztetett, hogy országa egyike a dzsihadistákkal szembeni harc frontvonalán lévő országoknak. Hírügynökségi források szerint az egyiptomi fegyveres erők ezenközben átvették a kiutazó turisták regisztrációját a Vörös-tenger parti Sarm-es-Sejk repülőterén.
mandiner.hu
0 Megjegyzések