A gazdasági és ideológiai különbségeken, valamint a romló biztonsági helyzeten kívül a második világháború utáni gyors népességnövekedés volt a migrációs hullám egyik fő kiváltója - mondta az Egyesült Államokban élő Demény Pál demográfus szerdán az MTI-nek.
A csütörtökön kezdődő Budapesti Demográfiai Fórum előadója példaként említette Szíriát, amelynek lakossága a második világháború végén mindössze 3,5 millió volt, 2013-ra viszont majdnem 22 millióra nőtt.

Hasonló a helyzet Iránban, Afganisztánban és Egyiptomban is - tette hozzá.

Csak egy hajszál választ el attól, hogy Iránból is meginduljon, egy újabb, soha nem látott menekülthullám, a népességnövekedés az elmúlt 10 évben 23 százalékkal emelkedett, a gazdasági szakadék pedig tágult. Így az Iráni lakosok 85 százaléka mély-szegénységben él. Így hamarosan bekövetkezhet az, hogy újabb, 20 vagy akár 50 milliós menekülthullám induljon el Európa felé - szerk.

A szakember szintén kiváltó oknak nevezte az olyan "hibás" lépéseket, mint azt az ígéretet, hogy a Szíriából érkezőket befogadja Németország. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, a szírhez hasonló helyzet más országokban is kialakulhat.

Mit tenne akkor Európa, ha például Nigéria is háborús övezetté válna, és 180-200 milliós lakossága elindulna a kontinens felé? - tette fel a kérdést.

Demény Pál beszélt Európa másik nagy problémájáról, az alacsony termékenységről is. Úgy fogalmazott, ha ez hosszú távon fennmarad, akkor az "egyenlő az öngyilkossággal".

Ezért nagy szükség van újabb ötletekre és javaslatokra a születésszám növeléséhez - mondta.

Forrás: MTI