Almáskamarás (németül Almasch) község a Dél-Alföldi régióban, Békés megyében, a Mezőkovácsházai járásban.
A régió és Békés megye délkeleti részén, Békéscsabától 44 kilométerre délre fekszik. A legközelebbi város, Mezőkovácsháza kb. 20 km-re található. A jelenlegi magyar-román országhatár mindössze kb. 15 km-re van a településtől. Szomszédos települések: Nagykamarás, Kunágota (közúton), Dombiratos, Medgyesegyháza.

Természetföldrajzilag az Alföld Körös–Maros köze középtájának Békési-hát nevű kistáján található.

Közúton a Nagykamarást Kunágotával összekötő alsóbbrendű úton érhető el.

A közúti tömegközlekedést a Körös Volán Zrt. autóbuszai végzik.

Vasútvonal nem vezet át a településen, a legközelebbi vasútállomás a kb. 8 km-re lévő, Medgyesegyházához tartozó Bánkúton található, A MÁV 121-es számú, Újszeged-Makó-Mezőhegyes-Kétegyháza-Békéscsaba közötti vonalán.

Az Almáskamaráshoz közel fekvő Nagykamarás, Bánkút és Kunágota településeket 1418-ban említik először. A két Kamarás (a középkorban Maróti János macsói bán, a gyulai vár építtetője után Bánkamarás) együttes területén több Árpád-kori falu nyomai találhatók, de nevük nem maradt fenn. A középkori települést az 1596. évi tatár pusztítás néptelenítette el.

Magát Almáskamarást 1844-ben alapították, eredetileg a mai Nagykamarás része volt és Kamarás volt a neve.

Az Arad vármegye Eleki járásába tartozó településre Elek városából érkeztek az első német telepesek. A települést Almáskamarásnak elsőként 1855-ben használják a Békés-Csanád-Csongrád és Hont vármegyék leírása című műben.

A települést a trianoni békeszerződés után Csanád-Arad, majd Csanád, Arad és Torontál k.e.e. vármegyéhez tartozott. A falu német lakosságát 1946-ban kitelepítették, helyükre más településekről telepítettek lakókat. Több embert telepítettek ki, mint amekkora a falu jelenlegi lakossága, a statisztikák szerint 1539-et. A kitelepítés megrázta a falut; a kitelepítettekkel és németországi településeikkel, Leimen-St.Ilgennel és Walldorffal azóta is közeli kapcsolatban állnak a lakók, sok egykori lakó évente hazalátogat Almáskamarásra.

1980-tól Almáskamarás a nagykamarási tanács irányítása alá került, csak 1990-ben nyerte vissza önállóságát. Az infrastruktúra is sokat fejlődött azóta.

Amennyiben szeretnél a Pólus Online almáskamarási szerkesztője lenni jelentkezz az info@polusonline.com e-mail címen és munkatársaink visszahívnak.