Nyakunkon a meghűlések időszaka, amikor próbálunk mindent megtenni a tünetek enyhítése érdekében. Milyen alternatív megoldásokat kínál a homeopátia?
Itt az őszi megfázások szezonja, fontos tehát szólni róla, hogy az orrfolyással, tüsszögéssel, esetleg hőemelkedéssel, lázzal, torokfájással, köhögéssel járó, náthának nevezett tünetegyüttesért nem a hideg, nyirkos időjárás és az alulöltözöttség felel, hanem a felső légutakat megtámadó, gyakran kivédhetetlen vírusfertőzésről van szó. Ha utolért bennünket a meghűlés, akkor a szervezet sok pihenést és folyadékot igényel, valamint a tünetek alapos megfigyelésével választhatunk homeopátiás gyógymódot a szintetikus gyógyszerek helyett.
A homeopátia individuális gyógymód, amelynek során egyénre szabott terápia alakítható ki, attól függően, hogy mi váltotta ki a panaszainkat, vagy éppen hogyan reagálunk az egyes környezeti hatásokra, illetve hogy mitől javulnak a tünetek. Ezért a nátha különféle megjelenési formái is más és más gyógyszerképet mutathatnak.
Allium cepa
Az orrnyálkahártya-gyulladás típusos szere. Olyankor ajánlják, amikor a nátha tünetei a hagyma tisztításakor tapasztaltakhoz hasonlítanak: bőséges, vizes jellegű, irritáló orrváladék, gyakori tüsszögés, könnyezés kíséri. Főként a nátha kezdeti szakaszában adják. Alapanyaga a vöröshagyma.
Arsenicum album
A légzőszervek nyálkahártyáit érintő betegségek, meghűlés, szénanátha kezelésére használják. Előfordul, hogy hidegben vagy dohányfüstös helyen való tartózkodás, vagy nagy megerőltetés után jelentkeznek a nátha tünetei: elsősorban erős tüsszögés, híg, maró jellegű orrváladék a jellemzők. A beteg fázékony, kortyonként iszik és az állapota éjfél után romolhat. A szer lapanyaga a fehér arzén (arzén-trioxid).
Euphrasia officinalis
Égő, maró könnyezéssel, és nem maró orrváladékkal jelentkező vizes nátha esetének szere. Az ilyenkor jellemző tünetek: gyakori, erős szemviszketés, irritáló szemkönnyezés, szemvörösség, a szemhéjak begyulladása, esetleg köhögés, nyákos köpet kíséretében. Az alapanyaga szemvidító fű.
Pulsatilla pratensi
Nappal sűrű, sárga orrfolyással, este és éjjel száraz orrdugulással járó náthák esetében alkalmazzák. A szagérzet csökken, átmenetileg meg is szűnhet. A beteg az orrdugulás miatt gyakran nyitott szájjal alszik. A szellőztetés, friss levegő enyhíti az állapotot. Rosszkedvű, "bújós", vigasztalásra vágyhat. A felhasznált alapanyag a kökörcsin.
Dikalium dichromicum (Kalium bichromicum)
Nehezen kifújható, sűrű, tapadós, zöldessárga orrváladékkal jellemezhető állapotok kezelésben használatos. Ilyenkor az orrfújás fájdalmas, a beteg "dugókat" fúj ki az orrából, szövődményként gyakran arcüreggyulladás jelentkezhet. A készítmény alapanyaga a kálium-bikromát.
0 Megjegyzések