Az Országgyűlés nemzetközi szerepvállalásának egyik fő iránya továbbra is a Nyugat-Balkán euroatlanti integrációjának elősegítése, összhangban a magyar kormányzati politikájával - mondta Kövér László házelnök pénteken, Budapesten, a nyugat-balkáni országok parlamenti elnökeinek euroatlanti konferenciáján.
Kövér László, az Országgyűlés elnöke. (MTI-fotó: Szigetváry Zsolt)
Az Országgyűlés elnöke megnyitó beszédében hangsúlyozta: a térség szomszédjaként Magyarország érdeke a régió országainak stabilitása és demokratizálódása. A folyamat része az államok közötti viták rendezése, és az országok társadalmi-gazdasági felzárkózása - fűzte hozzá.

A térség előtt álló kihívások közösek - hangsúlyozta a házelnök, hozzátéve: az integráció mellett a találkozó témái lesznek az aktuális biztonságpolitikai kérdések, a migrációs válság is. Utóbbi, amely a jelenlévő országok nagy részét érinti, még nem oldódott meg, sőt a válság mind az uniós tagállamok, mind a térség országai között jelentős feszültséget okozott - mutatott rá Kövér László.

Az események szerinte rámutattak arra, hogy egy ország, akár uniós, akár tagjelölt vagy társult ország, önmagában nem kezelheti a térség egészében jelentkező kihívásokat. "Közös érdekeink és problémáink pedig kikövetelik a folyamatos párbeszédet és együttműködést" - jegyezte meg.  "A Nyugat-Balkán országai évről-évre közelebb kerülnek az Európai Unióhoz" - jelentette ki az Országgyűlés elnöke az integrációval kapcsolatban -, ki nagyobb, ki kisebb lépést tett meg.

A házelnök pozitív fejleményekről számolt be a biztonságpolitika területén is, a regionális megbékélés terén is tapasztalható előrelépést - értékelte Kövér László, fontosnak nevezve a Belgrád-Pristina párbeszédet, és példaértékűnek tartva, hogy Bosznia-Hercegovina és Montenegró megállapodást értek el a közös határral kapcsolatban. Megemlítette azt is, hogy Montenegró nagy lépést tett a NATO-tagság felé, és reményét fejezte ki, hogy decemberben erről egy pozitív nyilatkozat születik.

Kövér László a hetedik alkalommal összehívott konferencián örömét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy az elmúlt években megerősödtek a nyugat-balkáni regionális együttműködés fórumai. Beszámolt arról is, hogy az uniós felkészülésben az Országgyűlés minden lehetséges alkalmat megragad a térség országainak segítésére, a magyar parlament továbbra is a legaktívabb az uniós nemzeti parlamentek közül a tapasztalatok átadásában, jelenleg Bosznia-Hercegovina felkészülését segíti.

Kövér László pénteken kétoldalú megbeszéléseket folytat a boszniai delegációik vezetőivel, az albán, a macedón és a koszovói házelnökkel, Pásztor Istvánnal, a Vajdasági Parlament elnökével, valamint Ranko Krivokapic-csal, a montenegrói parlament elnökével.

forrás: MTI