Magyarország is egyetért azzal az OECD-ajánlással, hogy a multinacionális társaságok is felelősséggel tartoznak a fenntartható fejlődésért, és úgy kell tevékenykedniük, hogy gazdasági aktivitásuk a lehető legkevesebb nemkívánatos hatással járjon - mondta Pankucsi Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára csütörtökön Budapesten a minisztérium és az OECD felelős üzleti magatartásról rendezett konferenciáján.
A helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy a cégeknek a társadalmi felelősségvállalás elvárásait mindenkor szem előtt kell tartaniuk.
Pankucsi Zoltán emlékeztetett rá: New Yorkban a közelmúltban fogadták el az ENSZ fenntartható fejlődési céljait. Ezeket a célokat nemcsak a kormányoknak kell megvalósítaniuk, de világ üzleti szereplői, köztük a multinacionális társaságok is felelősek a követésükért. Elmondta: az OECD a felelős üzleti magatartással kapcsolatos irányelveit először 1976 fogadta el, azóta a nemzetközi szervezet öt alkalommal aktualizálta őket a világgazdaság változó kihívásaira reagálva.
A helyettes államtitkár kiemelte: a magyar kormány idén áprilisban fogadott el határozatot a vállalati társadalmi felelősségvállalás prioritásairól.
Gabriel A. Brennauer, a Német-Magyar Kereskedelmi és Iparkamara ügyvezető elnökségi tagja elmondta: Németország Magyarország legjelentősebb befektetői közé tartozik, az itt működő német cégek több mint 300 ezer munkahelyet hoztak létre az országban. Rámutatott: itteni tevékenységük során mindig is kiemelt figyelmet szenteltek a társadalmi felelősségvállalás szempontjainak.
Roel Nieuwenkamp, az OECD felelős üzleti magatartás munkacsoportjának elnöke kifejtette: ha egy multinacionális társaság a világban termelői központokkal, illetve kiterjedt beszállítói hálózattal rendelkezik, akkor felelősséggel tartozik a beszállítók tevékenységéért, illetve azoknak a társadalmi fejlődésre gyakorolt hatásáért is. Ha például egy nagy amerikai vagy nyugat-európai cég beszállítót foglalkoztat egy fejlődő országban, ott is felelős a környezetvédelmi vagy a foglalkoztatási előírások alkalmazásáért, betartásáért - mutatott rá az OECD szakembere.
Forrás: MTI
0 Megjegyzések