Az uniós tagállamok között a menedékkérelmekkel kapcsolatos feladatokat lefektető úgynevezett dublini rendszer összeomlott és sürgős reformra szorul - foglalt állást szerdán az EU-tól független, 47 tagállamot tömörítő Európa Tanács (ET) parlamenti közgyűlésének migrációs bizottsága.
A testület új tehermegosztási mechanizmus létrehozását, a jóváhagyott menedékkérelmek kölcsönös elismerését, és az “európai menekült” jogállás megteremtését szorgalmazza. A bizottság szerint a dublini szabályok “emberi ára elfogadhatatlanul magas”, a résztvevő tagállamoknak pedig tetemes költséget jelentenek a hosszadalmas és bonyolult eljárások.
A dublini rendszer működését az is akadályozza, hogy arra a megalapozatlan feltevésre épül, hogy minden tagállam képes védelmet nyújtani a menedékkérőknek és megbirkózni a benyújtott kérelmek mennyiségével. “Az európai menekültrendszer egészének mélyreható reformja nélkül fennáll annak veszélye, hogy részes államok kilépnek a dublini rendszerből, vagy felfüggesztik az alkalmazását, ami káoszt és zavart okozna” – áll az Európa Tanács által kiadott közleményben.
A bizottság által elfogadott állásfoglalást az ET parlamenti közgyűlése őszi ülésszakán, a hónap végén vitatja majd meg.
0 Megjegyzések