A Coloradói Egyetem kutatói 1200 amerikai háztartásból vett pormintát elemeztek egy új tanulmányban. Felfedezték, hogy a koszban talált baktériumok és gombák főleg attól függően változtak, hogy helyileg honnan volt a minta, kik, illetve milyen állatok élnek a háztartásban.
Ahogy Noah Fierer, a kutatás egyik munkatársa elmondta, azt már hosszú ideje tudják, hogy a háztartásokban felgyűlő piszok tele van mindenféle mikrobával, most azt próbálták felmérni, pontosan mi van benne - ismerteti az Index a kutatást.

A mintákat önként jelentkező amerikai háztartások küldték. A piszkot az ajtófélfák tetejéről kellett összegyűjteni, felmérések szerint ugyanis az a legritkábban takarított hely.

A kutatót háztartásonként 2000 különböző gomba- és 7000 baktériumfajt találtak a mintákban. Megállapították, hogy a minták gombatartalmát elsősorban az határozza meg, hogy honnan küldték be őket. A legtöbb gombafajt ugyanis a házon kívülről, a ruhánkon hurcoljuk be a lakásba.

A baktériumokkal más a helyzet, a kutatók szerint az állattartás befolyásolja legkomolyabban az összetételüket. Azért más hatások is vannak: például csupán a minták baktériumtartalmából meg lehet állapítani, hogy a férfiak vagy a nők vannak többségben a háztartásban.

A szakemberek szerint teljesen normális, hogy ennyi mikrobával érintkezünk naponta. "Nem kell izgulni a dolog miatt. A mikrobák mindenhol ott vannak, még a bőrünkön, és persze az otthonunkban is - a legtöbb teljesen ártalmatlan" - nyugtatta meg Fierer az olvasókat.

Forrás: Index.hu