A baranyai rendőrség és polgárőrség támogatásának, jelenlétének erősítését, a köztéri kamerarendszerek fejlesztési lehetőségeinek vizsgálatát kéri a kormánytól a megyei közgyűlés a bevándorlással és a Martonfa közelébe tervezett befogadóállomás létesítésével összefüggésben.
A közgyűlés Fidesz-KDNP-frakciójának a testület szerdai, pécsi, rendkívüli ülésén elfogadott javaslata szerint erre az érintett települések "élhetőségének" biztosítása érdekében van szükség.

A grémium támogatta a szocialista frakció azon módosító indítványát is, hogy ebbe a folyamatba vonják be a Baranya megyei önkormányzatot, továbbá a térség országgyűlési képviselőit.

A testület leszavazta ugyanakkor a Jobbik-frakció javaslatát, amely arra irányult, hogy a közgyűlés tiltakozzon a befogadóállomás létesítése ellen, és kérje a határzár Baranyára való kiterjesztését.

A Baranya Megyei Közgyűlés rendkívüli ülésének összehívását jobbikos és szocialista képviselők kezdeményezték a "Martonfa határába tervezet menekülttábor ügyére" hivatkozva.

Az ülés helyszínén, a megyei önkormányzat dísztermének a hallgatóság számára fenntartott részén többen "Martonfa", "Az ezer éves évfordulóra menekülteket kapunk ajándékba" feliratú táblákat, valamint nemzeti színű zászlót emeltek a magasba.

Nagy Csaba (Fidesz-KDNP), a közgyűlés elnöke azt mondta, hogy a migráció miatt nagyon nehéz helyzetbe került Magyarország, s úgy tűnik, egyedül maradt a probléma megoldásában.

Szavai szerint nincs olyan terület, amely ideális helyszín lenne befogadóállomás létesítéséhez, nincs olyan település, amely örülne, ha a helyszínét a közelében jelölnék ki, de a menekültek közül sokan segítségre szorulnak, s ezt a 21. században nem lehet tétlenül nézni.

Szekó József (Fidesz-KDNP), Mohács polgármestere azt hangsúlyozta, hogy a menekültüggyel foglalkozni kell, de fontos, hogy az ne politikai haszonszerzés érdekében történjen, ezért populistának tartja a Jobbiknak a befogadóállomásokkal szembeni kezdeményezését. Közölte: a kormány felelőssége, hogy rendezett keretek között gondoskodjon a bevándorlókról, az Európai Uniónak pedig az lenne a feladata, hogy ehhez nagyobb támogatást adjon.

A politikus felidézte, hogy a délszláv háború idején Mohács hatezer menekültet fogadott be.

Nagy Attila (MSZP) azt mondta: arra vár választ, hogy milyen körülmények között vetődött fel a Martonfához közeli befogadóállomás ötlete, s arról miért nem dönthettek az ott élők.

Vida Dezső Zoltán (Jobbik) annak a véleményének adott hangot, hogy Baranya nincs felkészülve több ezer menekült befogadására, megítélése szerint a migránsok ügyét egy-két nap alatt el lehet bírálni és "vissza lehet őket fordítani". Kiemelte: a Martonfán és környékén élők féltik értékeiket, ellátásukat, az életüket.

Angyal Károly Tibor (LMP) azt hangoztatta, hogy a kormány részéről nem lát valódi szakpolitikai intézkedéseket a probléma kezeléséhez. Úgy vélte, csak olyan helyeken szabadna befogadóállomást létesíteni, ahol arról kikérték a lakosság véleményét.

Forrás: MTI