A láb a csontok, szalagok, izmok és inak bonyolult hálózata, így fájdalmát rengeteg különböző súlyos és kevésbé súlyos betegség okozhatja.
Az enyhe lábfájás gyakran az otthoni kezelésekre is jól reagál, viszont súlyos fájdalom esetén érdemes orvoshoz fordulni, különösen, ha sérülés után jelentkezik.
Az Achilles-ín fájdalmai
Az Achilles-ín a legnagyobb ín az emberi testen belül, a sarokcsont fölött található. A sportolók egyik legnagyobb félelme az Achilles-ín elszakadása, amely azonnali orvosi ellátást igényel. Az Achilles-ín gyulladása esetén reggel ébredés után a lábszár merev, a láb megerőltetése után helyi fájdalom lép fel. Ha a fenti tüneteken kívül sarok feletti duzzanatot tapasztalunk, mindenképpen forduljunk orvoshoz. Az íngyulladást megfelelő bemelegítéssel és levezetéssel, illetve a túlerőltetés mellőzésével előzhetjük meg.
Bütyök, kalapácsujj, lúdtalp
A fájdalom mögött állhatnak ortopédiai elváltozások, melyek lehetnek veleszületettek, de szerzettek is. Nagyon gyakran okozza őket kényelmetlen cipő viselése. A bütyök olyan elváltozás, amikor a fokozott terhelés miatt a láb első íve kifelé fordul, a nagylábujj fokozatosan oldalirányba hajlik. Bőrpírral, bőrkeményedéssel is járhat, leggyakrabban magas sarkú cipő viselése idézi elő.
A kalapácsujj a láb harántboltozatának lesüllyedése következtében alakul ki. Ennek hatására az ujjak lefelé fordulnak, csak az ujjhegy érinti a talajt. A lúdtalp lehet veleszületett és szerzett megbetegedés is, ilyenkor a talp lelapul, érintkezik a talajjal. A fájdalom először a lábközépcsontokban érezhető, azonban kezelés nélkül felfelé kezd haladni, akár a derekat is elérheti.
Diabétesz és lábfájdalom
2-es típusú cukorbetegség esetén különösen oda kell figyelni a lábunkra, hiszen az erek elváltozásai és a perifériás neuropátia miatt olyan szövődmények keletkezhetnek, amelyek miatt akár amputációra is sor kerülhet. Mivel a perifériás erek működése károsodik, a páciens később veszi észre a fájdalmat, ráadásul a vérkeringés zavara miatt a bőr helyenként megvastagodik, fekélyek képződhetnek, amelyek elfertőződhetnek. Ezért fontos, hogy cukorbetegség mellett a lábat rendszeresen vizsgálja meg szakember, mert a fájdalom jelentkezésekor már lehet, hogy késő lesz.
Mozgásszervi megbetegedések
A lábfájdalom mögött gyakran állnak az ízületek megbetegedései, mint például rheumatoid arthritis, ízületi porckopás vagy ízületi fertőzés (szeptikus arthritis). A tünet oka lehet még bursitis, azaz nyáktömlő-gyulladás, melynek során csontok felett elhelyezkedő nyáktömlők gyulladnak be, a lábon leginkább a térd fölött szokott előfordulni.
Visszér
A láb fájdalmának egyik leggyakoribb oka a visszérbetegség, ami azt jelenti, hogy a vér egy adott szakaszon ide-oda áramlik, és nem kerül vissza a szívhez. Ennek tünete először a megduzzadt láb és gyenge fájdalom, később azonban éjszakai izomgörcsök is jelentkezhetnek.
0 Megjegyzések