A magyar cégek az elmúlt hat hónapban átlagosan 25 napos számlafizetési határidőket szabtak, szemben a 2014 első félévében tapasztalt 27 nappal, a megváltozott követelménynek a cégek többsége meg tud felelni, az ingatlanügyletekkel és az építőiparral foglalkozó cégek késnek azonban a legtöbbet a számlafizetéssel, 50 illetve 32 napos csúszással egyenlítik ki tartozásaikat - közölte a Bisnode nemzetközi cégminősítő csütörtökön az MTI-vel.



A határidőben kiegyenlített számlák aránya javult, tavaly a számlák 63 százalékát fizették ki időben, idén ez az arány azonban már elérte a 67 százalékot - olvasható a közleményben.

A Bisnode azonban arra is felhívta a figyelmet, hogy azok a cégek, amelyek nem tudták időben kifizetni számlájukat átlagosan 19 napot késnek a teljesítéssel, szemben a tavalyi 16 napos elmaradással.

Keleti József, a Bisnode csoport Magyarországért felelős igazgatója a közleményben kifejtette, hogy minden szerződéskötés esetén lényeges információkhoz juttathatja a cégeket a fizetési tapasztalatok és szokások vizsgálata, ugyanis ha azt látják, hogy partnerük máshol késve fizet, érdemes szigorúbb fizetési feltételeket megszabni, előleget vagy előre utalást kérni.

Az alapos cégminősítés segíti a vállalkozásokat az újabb piacok és a jövőbeni gazdasági kapcsolatok feltérképezésében is - tette hozzá.

A nemzetközi cégminősítő megyei lebontásban is vizsgálta a késve fizetett számlák arányát, amely szerint Békés, Bács-Kiskun és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében fizetik a legnagyobb arányban időben a cégek számláikat, itt a határidőben fizetett számlák aránya meghaladja a 71 százalékot, azonban Somogy, Zala megyében és a fővárosban csupán a számlák kevesebb, mint 65 százalékát fizetik időben.

Az 1989-ben alapított Bisnode-nak 17 európai országban, több mint 2500 alkalmazottja van.