A vártnál nagyobb mértékben csökkent az első alkalommal munkanélküli segélyért folyamodók száma az Egyesült Államokban a múlt héten.
 



Az amerikai munkaügyi minisztérium csütörtökön közölte, hogy a július 11én zárult héten a szezonálisan kiigazított adatok szerint a segélykérelmek száma 15 ezerrel, az előző heti 296 ezerről 281 ezerre süllyedt. Ez a szám már a 19. egymást követő héten maradt 300 ezer alatt.

Elemzők arra számítottak, hogy 285 ezerre csökken az első alkalommal munkanélküli segélyért folyamodók száma a MarketWatch amerikai gazdasági hírportál beszámolója szerint.

A segélykérelmek számát mérő négyhetes mozgóátlag a múlt hét végére 3250-nel 282 ezer 500-ra emelkedett. A mozgóátlag segít kiszűrni az ideiglenes, egyszeri hatásokat, és a 300 ezer alatti értéket a munkaerő-piaci helyzet robusztus erősödésének jeleként értelmezik az elemzők.

A tartósan munkanélküli segélyt kérők száma 112 ezerrel, 2 millió 215 ezerre süllyedt a július 4-én zárult héten. A tartósan munkanélküli segélyt kérők számát mérő négyhetes mozgóátlag 2500-zal 2 millió 264 ezerre esett.

A munkaügyi minisztérium közleménye szerint semmilyen különleges hatás nem torzította az adatokat.

Az amerikai gazdaságban 223 ezer új munkahelyet hoztak létre júniusban, a munkanélküliségi ráta pedig hétévi mélypontra, 5,3 százalékra csökkent.

Mindazonáltal még mindig vannak olyan jelek, amelyek a munkaerőpiac gyengeségére utalnak.

A munkanélküliségi ráta csökkenésének alapvetően az az oka, hogy az állástalanok közül sokan feladták a reményt, és már nem keresnek aktívan munkát. A munkahellyel rendelkező vagy állást kereső amerikaiak aránya 38 éves mélypontra esett.

Az egészséges gazdaságra jellemző 3,5 százalék helyett a jövedelmek nagyjából 2 százalékkal emelkedtek éves szinten azóta, hogy a recesszió 2009-ben véget ért. A bérek lassú emelkedése visszafoghatja a fogyasztók költekezését, ami pedig visszahúzza a gazdaság teljesítményét.