A Peking központjában fekvő Tiltott Város a Ming-dinasztiától (i. sz. 1368-1644) a Qing-dinasztia (i. sz. 1644-1911) végéig, csaknem ötszáz éven át szolgált a kínai császárok lakóhelyeként és a legfelsőbb hatalom szimbólumaként.


Töltsd le cikket a meghallgatáshoz. Kattints ide!

A Tiltott Város eredetileg Kína elszigetelt politikai és kulturális központja volt. A nagyközönség számára a palota 90 évvel ezelőtt nyitotta meg kapuit immáron Palota Múzeumként. Az ország minden részéből özönlöttek a látogatók, hogy bepillanthassanak a császári családok életébe.

A múzeum még ma is Kína zord múltjának jelképe, habár vannak változások: a múzeum vezetősége kedves és minőségi emléktárgyak árusításával, a kiállítási terület bővítésével, a létesítmények javításával, valamint az online és digitális oktatás beépítésével igyekszik barátságosabbá tenni a Palota Múzeumot.

 AZT A PICULÁJÁT NEKI 

A létesítmény vezetője, Shan Jixiang december 22-én mesélt a Global Times című angol nyelvű kínai napilapnak arról, hogyan képzeli a múzeum jövőjét.

„A probléma viszonylag későn tudatosult bennünk" – mondja Shan, amikor arról beszél, hogy a múzeum tervei között szerepel a hagyományos kultúra és a modern élet ötvözése.

A világ legjobb múzeumai rengeteg energiát fordítanak a művészi értéket képviselő emléktárgyak tervezésére. Például sokat dicsérik a pekingi Palota Múzeummal rokon tajpeji Nemzeti Palota Múzeum emléktárgyainak és kulturális termékeinek lenyűgöző kreativitását.

„A Palota Múzeumra a kulturális relikviák védelmét, a kultúra terjesztését és a nagyközönség oktatását szolgáló szervezetként tekintettünk, és azt gondoltuk, hogy számunkra az olyan kulturális termékek felelnek meg a legjobban, amelyek ismereteket és történelmet közvetítenek" – magyarázza Shan.

TE CSAK AZT HISZED...
„De más múzeumok is ihlettel szolgáltak" – mondja az igazgató, hozzátéve, hogy korábban jellemzően a kulturális ereklyék, köztük porcelántárgyak, bronzedények és festmények másolatait árusították. A célszerűnek nem mondható tárgyak nem túl ideálisak azok számára, akik úton vannak, de Shan és kollégái idővel felismerték, hogy manapság változatos kínálatra van igény, és az emberek szórakoztató, kézre álló, praktikus emléktárgyakat keresnek. „Most erre törekszünk" – mondja.

A Palota Múzeum által bevezetett kreatív termékekről a sajtó is többször beszámolt. A Qing-dinasztia magas rangú vezetői által viselt nyakláncot imitáló fülhallgatót készítettek, de olyan esernyő is kapható, amelyre a miniszterek által egykor viselt kalap mintáját nyomták. Shan elmondása szerint idén csúcskategóriás és jól kidolgozott dísztárgyakat is be fognak vezetni.

A múzeum a modern technológiát felhasználva antik fotókat illesztett a Tiltott Várost bemutató jelenkori fényképekre. Ezeket a közösségi oldalakon posztolták, de iPades appként is elérhetők az Apple áruházban.

Shan és kollégái ma már másként közelítik meg a termékek kutatását és tervezését. „Olyan tervezőkkel dolgozunk, akik folyamatosan új ötleteken törik a fejüket, de más osztályok munkatársaitól is tanácsot kérnek" – magyarázza Shan, hozzátéve, hogy kulturális cégekkel is együttműködnek, expókon vesznek részt és független tervezők elgondolásaira is nyitottak.

Shan elmondta, hogy nincs ellenére, ha a tajvanit a pekingi múzeummal hasonlítják össze.

„Ami azt illeti, Tajpej előttünk jár, de kezdjük behozni a lemaradást. Jobban ki kell használnunk a gyűjteményünket. A gyökereink azonosak, de a Tajvanra került tárgyak jellege és mennyisége korlátozott. Tehát e tekintetben előnyben vagyunk" – állítja.

A pekingi Palota Múzeum a legnagyobb faszerkezetű épület Kínában és a világ legismertebb múzeumainak egyike. Nem könnyű feladat a hatalmas kiterjedésű kulturális örökség és a múzeumban található ereklyék védelme úgy, hogy közben temérdek látogatót kell fogadni.


2011. május 8-án hét műtárgyat loptak el a múzeumból, ami rámutatott a biztonsági rendszer gyengeségére. A faszerkezet miatt a tűz- és földrengésveszély, az ereklyék tárolása is problémát jelent.

„A biztonsági rendszert 14 éve nem korszerűsítettünk" – mondja Shan.

A gondok megoldása érdekében indult a „biztonságos múzeum, biztonságos palota" projekt. Ennek keretében új digitális berendezéseket és nagy felbontású kamerákat szereltek fel, de a földrengésügyi hivatallal is együttműködtek, hogy a Tiltott Város minden tekintetben biztonságos legyen.

MIÉRT, MERT MI LESZ?

Az „átfogó felújítás" nevű program 2002-ben indult és várhatóan 2020-ra, a Tiltott Város 600. születésnapjára fejeződik be. A tervek részeként a palota területén található létesítmények nagy részén elvégzik a javításokat és gondoskodnak a védelmükről. A látogatókra tekintettel korszerűbb létesítményeket hoznak létre, és megszüntetik az egyébként is túl sok gyenge minőségű éttermet és büfét. A közigazgatási irodák a múzeum vörös falain kívülre kerültek, ezzel biztosítva még nagyobb teret a látogatóknak.

„Ami leginkább aggaszt, az a látogatók egyre növekvő száma" – mondja az igazgató. Tavaly a múzeum összesen 150 millió érdeklődőt fogadott, és szerinte az elkövetkező két évben ez a szám tovább fog nőni. A főszezonban napi 180 ezren keresik fel a múzeumot, ami megnehezíti a látogatók kényelmének biztosítását és veszélyezteti a műtárgyakat.


Egy alkalommal próbaképp 80 ezerben korlátozták a látogatók napi számát. A kísérlet kudarcba fulladt, amikor a kint rekedt emberek verni kezdték a múzeum ablakát. Végül a rendőrségnek sikerült megfékeznie a feldühödött tömeget.

A múzeum foglalkozástól függően más és más napon ingyenesen látogatható. Ezzel azt szeretnék elérni, hogy az érdeklődők inkább a holtszezonra időzítsék a látogatásukat. A holtszezonban érvényes jegyek árának csökkentése is napirenden van, hátha ezzel sikerül kiegyensúlyozottabbá tenni a látogatók számának éves eloszlását.

„Egy jó állapotú palotával készülünk az elkövetkező 600 évre" – mondja Shan.