Az Európai Bíróság döntése szerint ellentétes az uniós joggal a házi pálinkafőzés adómentessége.

Ellentétes az uniós joggal az, hogy Magyarország lehetővé tette az adómentes pálinkafőzést - mondta ki ma hozott ítéletében az Európai Unió bírósága. A kormány korábban azzal érvelt, hogy a pálinkafőzés a magyarság kulturális örökségének része, és hazánk a hagyomány fennmaradásáért teremtette meg a házi pálinkafőzés szabadságát. A vidékfejlesztési miniszter ma azt mondta: számítottak az ítéletre, de azt uniós bürokraták provokációjának tartja, amivel a közelgő EP-választ akarják befolyásolni.

Minden évben előkerül a házi pálinkafőző a Híradóban bemutatott bükkzsérci Vasas családnál, mióta szabad, otthon is készítenek párlatot a kerti gyümölcsökből. A ház környékén kis mennyiségben található gyümölcsöket, gondolok itt van három bokor ribizlink, vagy négy bokor málna, ezekből kis mennyiség keletkezik, különleges anyag, és ezt nem tudjuk, nem is akarjuk hivatalos nagy pálinka főzdébe vinni – mondta Vasas Benedek.

Akinek nincs saját készüléke, elviheti egy hivatalos pálinkafőzdébe is. Az egyik Nógrád megyeiben például már 12 éve készítik a párlatokat. Tóth Zoltán cégvezető azt mondja: a szabad pálinkafőzés bevezetése óta náluk is egyre többen főzetnek a behozott gyümölcsökből. Amikor a miniszterelnök úr eltörölte a szeszadót és engedélyezte a kisfőzdéknek is avagy magán főzdéknek az otthoni működést, azóta jelentősen, azt tapasztaltuk, hogy majdnem duplájára nőtt a kedv, hiszen feleannyiba kerül a jelenlegi főzés – nyilatkozta Tóth Zoltán, kft-s cégvezető.

Orbán Viktor miniszterelnök még 2010 júniusában jelentette be a parlamentben, hogy kezdeményezik az otthoni pálinkafőzés szabaddá tételét. A kormánypárti képviselők tapssal, az ellenzékiek nevetéssel fogadták a kezdeményezést.

A törvény még 2010 szeptemberében megszületett és azóta minden Magyarországon élő felnőtt állampolgár adómentesen készíthet évente legfeljebb 50 liter 86 fokos párlatot. Emiatt indított kötelezettségszegési eljárást Magyarországgal szemben az Európai Bizottság. Szerintük ugyanis a törvény meg nem engedett, túl nagy adókedvezményt biztosított a pálinkafőzőknek. Az Európai Unió bírósága végül csütörtökön kimondta: a magyar szabályozás nem összeegyeztethető az uniós joggal.

A Vidékfejlesztési Miniszter szerint a döntéssel az Európai Unió egyes bürokratái az uniós választási kampányt akarják befolyásolni. Fazekas Sándor azt mondta: a magyar kormány meg fogja védeni a pálinkafőzés jogát. Megtaláljuk majd arra a jogi megoldásokat, hogy a magyar pálinka az továbbra is szabadon főzhető legyen, és azt az értékes hagyományt, amit jelent, nemzeti italunkat meg tudjuk védeni - mondta Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter.

Korábban a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára azt is mondta: az otthoni pálinkafőzés engedélyezése óta nem csak a minőség javult, de a rendelet jó hatással volt a turizmusra és a gasztronómiára is. V. Németh Zsolt novemberben arról is beszélt, hogy ezzel párhuzamosan megnőtt a faiskolák forgalma, és több mint 50 helyen nyíltak az országban olyan kertek, ahol ősi tájfajtákat őriznek meg, és szaporítanak. A vidékfejlesztési miniszter csütörtökön azt mondta: a bírósági ítélet nem érte váratlanul a magyar kormányzatot, de megvárják a részletes indoklást, és csak ezután döntenek a Nemzetgazdasági Minisztériummal közösen a további lépésekről.

Baraczka Eszter, a Híradó brüsszeli tudósítója a Duna Híradóban elmondta: egy darabig még semmi sem változik az otthoni pálinkafőzéssel összefüggésben. Következő lépés az lesz, hogy az Európai Bizottság egyeztetést kezdeményez a magyar illetékesekkel, hogy politikai vagy szakértői szinten megtalálják a megoldást arra, hogy milyen módosításokkal lehet megfelelni az uniós jognak, erre körülbelül 2 hónap áll rendelkezésre, de a pálinkafőzést utána sem tiltja be az EU, csak más feltételekkel lehet majd csinálni. A teljes jövedéki adókedvezményt nem fogadják el, de házi lepárlásra adhatók kedvezmények, akár 50 százalék is, és a magyar kormány ezt a csatlakozási tárgyalások idején kiharcolta.

Több uniós tagállamnak lehetősége van bizonyos feltételek mellett a szabad párlatfőzésre, például Németország egyes tartományaiban magánszemélyek kaphatnak felmentést, fél literig, Ausztriában azok főzhetnek pálinkát, akik maguk termelik a gyümölcsöt, Szlovéniában pedig 40 liter alatti lepárló-berendezések használatára van engedmény. Ezek az országok vagy a jogalkotás folyamatában, tehát 1992-ben, vagy a csatlakozási tárgyalások alatt harcolták ki ezeket az engedményeket - mondta Baraczka Eszter.