A Kárpát-medencében sok nép él. Szemléltetésképpen, egy rövid ismertetővel, létszámuk szerinti csökkenő sorrendben sorolom fel őket.

1. Románok

Eredetileg az aromán (reto-roman) nép legnépesebb vlach törzse. Iráni eredetű nép, a latinokkal együtt vonultak végig Anatólián. Amikor a latinok rátelepedtek az etruszkokra, ők a Balkánon maradtak. Nyelvük az újlatin, írásuk a cirill után a 20. századtól latin. Évszázadokig éltek a Balkánon, ahol keveredhettek az illyrekkel, bosnyákokkal és bolgárokkal. Közismert balkáni nyelvemlékeik közül való a Montenegro, jelentése: fekete hegy. Durmitor, jelentése: alvó szálláshely. Falvakban lakó, pásztorkodó nép volt. Havasalföldre és Moldvába beköltözésükkor még vlach (oláh) néven szerepeltek. A mai román népesség már nem vlach, hanem román! Ugyanis a visszakövethető 3000 éves történelmük során keveredtek az illyrekkel, bosnyákokkal, bolgárokkal, gétákkal, dahákkal, szarmatákkal, rómaiakkal, jazigokkal, úzokkal, besenyőkkel, jászokkal és kunokkal, így végül románok lettek.

2. Magyarok (ungar, ungur, uhor, hungari, hongaar)

A magyarok külön leckében olvashatók.

3. Szlovákok (tótok)

Faluban lakó, pásztorkodó szláv nép. A hunok távozása után telepedtek meg a Felvidék hegységeiben.

4. Horvátok (fehér horvátok)

Szintén a hunok távozása után érkeztek, azóta délszláv népként tartják őket számon. A magyarok előtt egy pár évvel alakítottak királyságot.

5. Romák (cigányok, újmagyarok)

Eredetileg az Indus völgyéből és vízgyűjtő területéről származnak. Eleik a török hódítás idején teleültek be. Erősen hagyományőrző nép, a világ szinte minden országába szétszóródtak.

6. Zsidók ( izraeliták)


A sémita népek egyike, a mai Izrael területéről származnak. Erősen hagyományőrző nép, ezért sikerült megőriznie identitását, és nem asszimilálódott, a többi, szintén sémi eredetű arab néppé. A világ szinte minden országába szétszóródtak.

7. Szerbek (rácok)

Délszláv nép, a horvátokkal együtt érkezett a középkor hajnalán.

8. Székelyek (siculi, sekler)

A székelyek külön leckében olvashatók.

9. Svábok


A bajoroktól nyugatra, Németország déli részéből származnak.

10. Szászok

A Hamburg központú, Németország északi részén lévő Szászországból származnak.

11. Szlovének

A 7. században érkeztek a mai helyükre, indoeurópai nép, nyelvük délszláv, a szerbhorváthoz és a vendhez hasonló.

12. Kunok (kipcsakok)

A törökök rokon népe, de a szőke újgurok, tokhárok és székelyek szomszédságában éltek. Őket is a Kárpátok fala által védett Magyar Királyság állította meg. Betelepítésükre több alkalommal is sor került. Beilleszkedésük, a fentebb említettek miatt, nem ütközött nyelvi és kulturális problémákba. Identitásukat mai napig megőrizték.

13. Jászok (íjászok)

Eredetileg az alánok leszármazottai, de még a Turáni-alföldön keveredtek a székelyekkel. A székelyekhez hasonlóan székekbe szerveződtek. Elenyésző részük letelepedési engedélyt kapott a Magyar Királyság középső részén. A hegyen túl maradtak emlékének egyik őrzője a Moldva fővárosaként ismert Jászváros, mai nevén Iasi. Identitásukat mai napig megőrizték.

14. Osztrákok

Germán törzsekből kevert, német nyelvű lakosság. Országuk neve keleti tartományt jelent.

15. Lengyelek

Nyugati szláv népcsoport, a nyugati szlávok lechita nyelvét beszélik. Országuk a 10. század közepén alakult. Nagy részük katolikus vallású.

16. Kínaiak

Kína gazdasági és kulturális nyitásával, és a magyarországi rendszerváltással kezdődően, egyre több kínai kereskedő telepedik meg nálunk.

17. Görögök

A 20. században a görög polgárháború után menekültként érkeztek hozzánk, egyetlen önálló településük van, a Fejér megyei Beloiannisz.

18. Bolgárok
Elődeik a régmúlt Bolgár Birodalom lakosai. Később, mint bolgár kertészek találtak nálunk otthonra.

19. Ruszinok

Keleti szláv nép, nemzeti tudatuk a 19. században alakult ki. A keleti hármas határnál élnek, kis létszámuk miatt veszélyeztetett népnek számítanak.

20. Törökök

Elődeik a török hódoltság idején telepedtek le nálunk, később kereskedőkkel bővültek.

21. Örmények

Legnagyobb részük Erdélyben él, de máshol is megtelepedtek, mint kézművesek és kereskedők. 

(folytatjuk)
Írta: Osváth Lehel