Egy murmanszki bíróság elrendelte a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet múlt szerdai akciójában részt vevő 22 ember letartóztatását, 8 aktivista fogva tartását pedig 72 órára meghosszabbította - közölte pénteken a Ria Novosztyi orosz hírügynökség.
MTI - A letartóztatottak között van Gyenyisz Szinyakov orosz fotóriporter is, akit a Greenpeace azért szerződtetett, hogy megörökítse a Pecsora-öbölben lévő orosz olajfúró toronynál történteket. Tiltakozásul több orosz internetes és nyomtatott kiadvány, közöttük a Novaja Gazeta, a lenta.ru, valamint az Eho Moszkvi online változata is úgy döntött, hogy fényképek helyett sötét foltokat közöl majd oldalain. Főszerkesztőik, illetve munkatársaik tiltakozó levelet írtak alá.
A letartóztatottak fogva tartásának idejét a murmanszki bíróság két hónapban állapította meg. Vlagyimir Markin, a Szövetségi Nyomozó Bizottság szóvivője azonban nem zárta ki, hogy a gyanúsítottakat előbb kiengedhetik a fogdából, ha a vizsgálók úgy ítélik meg, hogy nem kell őket mozgásukban korlátozni.
Az orosz fotóriporter letartóztatását ugyanakkor a bíróság épp azzal indokolta, hogy Szinyakov gyakran utazik külföldre, és elmenekülhet a felelősségre vonás elől. Az orosz környezetvédelmi újságírók szövetségének elnöke ezt törvénytelennek tartja, mivel szerinte a világon sehol sem tartják fogva az újságírókat az ilyen akciók miatt, miután igazolták magukat.
A környezetvédők a Barents-tengeri orosz kőolaj-kitermelés ellen tiltakoztak. Néhányan megpróbáltak felmászni a Gazprom cég olajfúró platformjára, de a határőrség ezt figyelmeztető lövésekkel megakadályozta. A hatóságok feltartóztatták az őket szállító Arctic Sunrise jégtörőt, és Murmanszkba kísérték.
A Szövetségi Nyomozó Bizottság a Prirazlomnaja olajfúró torony megtámadása címén, kalózkodás vádjával indított büntetőeljárást a Greenpeace aktivistái és a hajó személyzete ellen.
A holland zászló alatt hajózó Artic Sunrise fedélzetén 30 ember, köztük különböző országokból 27 környezetvédő aktivista tartózkodott az akció idején. Négyen orosz állampolgárok. Akár 15 év szabadságvesztésre is ítélhetik őket Oroszországban, a hajót pedig lefoglalhatják.
A Greenpeace azt hangoztatja, hogy csak az északi-sarkvidéki kőolaj kiaknázásának környezeti veszélyeire akarta felhívni a figyelmet. A Gazprom tulajdonában lévő olajfúró állomás működése a Greenpeace szerint ökológiai katasztrófával fenyeget.
0 Megjegyzések