Kedden megkezdődött a szüret az Egri Hegyközségben. Annak ellenére, hogy a várható mennyiség kevesebb lesz a tavalyinál, a termés minősége jó. Jobb, mint amit a piac meg tud fizetni.
 

A szokásos szeptember közepéhez képest mintegy két héttel korábban kezdődött idén a szüret a mintegy 5340 hektáros Egri borvidéken, ahol kiváló minőségű, ám az átlagterméshez képest kb. 20 százalékkal kevesebb termés várható.

„Tavasszal a virágzás idején tapasztalható 2-7 °C-os hideg miatt a virágzásban lévő muskotály fajták - egyes helyeken a Merlot és a Pinot noir is - jelentős kárt szenvedtek, a virágok nagy része megbarnult, lehullott, így ezeknél a fajtáknál komoly terméskiesés várható.”  - nyilatkozta a hvg.hu-nak Tarsoly József, egri hegybíró.

Az árak emelkedtek

Az, hogy mikor kezdődik ténylegesen a szüret, dülőnként és szőlőfajtánként is eltérő. „A korai fehér fajták többségét mintegy két héttel korábban kell szüretelni ahhoz, hogy a savtartalom, íz-, zamatanyag megőrizhető legyen. A középérésű és a késői fajtáknál a tőkéken bőven található fürt, ám azok csapadék nélkül aprók, lészegények lesznek.” – tette hozzá az egri hegybíró.

 Az egri borok iránt megnövekedett kereslet, valamint az előző három év viszonylag alacsony termésátlaga miatt a pincék eléggé kiürültek, így az árak is jelentősen, mintegy 20 százalékkal emelkedtek. A zászlóshajó továbbra is az Egri Bikavér, amihez máris felzárkózott az elmúlt 2-3 évben szintén házasításokból nyert fehér bor, az Egri Csillag. (A Termékleírások 2012. aug. 1-jei életbe lépésével „egri” néven forgalomba kerülő védett eredetű bort már csak a borvidéken belül lehet előállítani!)

Tarsoly József szerint a szőlő értékesítése a tavalyi felvásárlási árak körül várható, ami azt jelenti, hogy 100-120 Ft/kg lehet az átlagár. Az alföldi nagy felvásárlók jelenleg 100 Ft-ért vásárolják a Zengő, Zenit fajtákat 7-10 napos fizetési határidővel. A fajtánkénti ár azonban változó, mert azokat sokszor naponta, az érési időben adják meg a felvásárlók.

Az egyre népszerűbb egri borok emeltek a szőlőterületek árain is. A hegybíró nyilvántartása szerint kortól, állapottól, művelésmódtól, fajtától, elhelyezkedéstől függően 1,2-2,5 Mft/ha között értékesíthető ma az Eger környéki ültetvény, miközben egy hektár szőlő telepítési költsége minimum 4,5-5 Mft-ból hozható ki.

Jön a Thummerer-pezsgő

A száz hektáros szőlőterületen gazdálkodó Thummerer Vilmos borász a hvg.hu-nak elmondta, hogy  az elmúlt 5-7 év gazdasági válsága nincs jó hatással az értékesítésre, a korábbi tendenciák eltolódtak. Manapság főként az olcsóbb és közepes árkategóriákra van kereslet, míg a prémiumtermékek iránt csökkent az érdeklődés. Az idei szüret szerinte a szárazság ellenére közepes termést hoz, „a minőség idén is jobb lesz, mint amit a piac meg tud fizetni”. – fogalmazott a borász.

A Thummerer pincészet borainak nyolcvan százalékát a magyar piacon értékesíti, 15-20 százaléka kerül lengyel, belga, svájci, svéd és kínai piacra. A borász idén első alkalommal belekóstol a pezsgőgyártásba is, augusztus 27-től kedzték szedni az alapanyagot, a királyleánykát, a pinot noir-t és a chardonnay-t. Klasszikus palackos érlelés után 1,5-3 év múlva lesz fogyasztható a Thummerer pezsgő, amiből az első évben száz hektoliter készül.

Folytatódó szerkezetátalakítás

Az előző 7 éves uniós pénzügyi ciklusban az un. „Nemzeti boríték” (tagállami keret) összegéből 84%-ot költött Magyarország szőlő szerkezetátalakításra, melyből Eger folyamatosan az elsők között szerepel a borvidéki rangsorban. A 2012/2013-as  borpiaci évben ott 96 ha-t telepítettek a termelők. A szőlő szerkezetátalakítási támogatásra az új 7 éves ciklusban is van lehetőség, sőt valamivel több pénz jut erre az un. „ Nemzeti borítékból” – mondta a hvg.hu-nak Tarsoly József. Az EU csatlakozás óta eltelt közel 10 borpiaci év alatt országosan több mint 19 ezer hektáron végeztek szerkezetátalakítást, ami Magyarország összes bortermő területének harmada. A történethez azonban hozzátartozik, hogy az unió a szőlőterületek csökkentéséhez támogatást nyújtott, melynek során országos viszonylatban 5800 ha szőlőt vágtak ki a termelők 2008-2010 között.