A világ drágakő- és ékszeripari központjának számító Indiából az idén júliusban 109,69 millió dollár értékű ezüstöt vittek külföldre, az exportált nemesfém összértéke 184 százalékkal nagyobb az egy évvel korábbinál - közölte a nemesfém-befektetésekkel foglalkozó Conclude Befektetési Zrt. az MTI-vel a mumbai székhelyű Drágakő és Ékszer Exportfejlesztési Tanács statisztikája alapján.

MTI - A Conclude közleménye kitér arra: az idei hetedik hónapban arany ékszerekből ezzel szemben több mint 70 százalékkal kevesebbet, 441,4 millió dollárnyit exportált a világ második legnépesebb országa a tavaly júliusi 1,5 milliárd dolláros kivitelnél. Valamennyi nemesfémet tekintve az indiai drágakövek és ékszerek kivitele összességében 17 százalékkal, 2,49 milliárd dollárra esett vissza egy év alatt.

A nemesfémek piaci árfolyama - a palládium kivételével - jelenleg alacsonyabb az egy évvel korábbinál, így a világpiacon pénteken unciánként 1395 dollár körül gazdát cserélő arany például 20 százalékkal ért kevesebbet az elmúlt hónapban, mint 2012 júliusában (1 uncia=31,1035 gramm).

Az elmúlt egy év alatt még az aranynál is jobban értékelődött le a múlt hetet 24 dollár közelében záró ezüst, exportja mégis kiugró mértékben nőtt, a szakértők szerint elsősorban a közép- és kelet-európai országok keresletének hatására.

A szürke nemesfém iránti növekvő igény részben azzal magyarázható, hogy sok ékszervásárló úgy gondolja: az ezüst vételét jobban megengedheti magának, mint az aranyét.

Az ezüst drágulását emellett a növekvő ipari kereslet is előidézte. Különösen a napenergia hasznosítása, valamint az egészségügy - azon belül is a belgyógyászat és a fogászat - ezüstfelhasználása növekszik évről évre. A befektetők, illetve numizmatikusok is élnek azzal a lehetőséggel, hogy most olcsóbban juthatnak az ezüsthöz.

Az amerikai pénzverde, a US Mint az ezüstérmékből az idei év első hét hónapjában az egy évvel korábbinál többet, 29 millió unciát értékesített, ez a júliusi 19,71 dolláros unciánkénti átlagárfolyamon számítva 571,6 millió dollárt ért. Ha a világgazdaság élénkülése tartós marad, az a fizikai ezüst iránti keresletet tovább növelheti mind az ékszereket, mind az ipari keresletet nézve - vélik a Conclude Befektetési Zrt. szakértői rövid elemzésükben.