Majdnem tragédiába torkollt egy Balatonnál táborozó tizennégy éves lány nyaralása, akire nem figyeltek eléggé kísérőtanárai. Az eset kapcsán a táborszervezők előtt álló feladatokról, a szakma által hiányolt szabályokról volt szó a Napközben csütörtöki adásában.

Kossuth Rádió - Késő este a Balaton parton hagytak kísérőtanárai egy 14 éves lányt, aki egy iskolai angol tábor résztvevőjeként nyaralt a tónál. A két pedagógus a többi gyerekkel éjszakai fürdőzésre indult, és mivel a lány egészségügyi okokból éppen nem mehetett a vízbe, a ruhák őrzésével bízták meg, majd az egész csoport messzire beúszott a tóba. A helyzetet rosszul felmérő tanárok nem hagytak a gyerekkel senkit, egy elemlámpát adtak neki, azért, hogy ha bármi van, jelezzen nekik, és ők visszamennek a partra. A lány kicsit félt egyedül a kivilágítatlan parton, ezért felhívta édesanyját, akinek elmondta, hogyan telik az estéje.

Ekkor a sötétből feltűnt egy kerékpáros férfi, aki odament a láthatóan pánikba esett gyerekhez, és annak kérése ellenére sem tágított – mesélte a Napközben csütörtöki adásában a lány édesanyja. Az asszony azt is elmondta, miközben a férfi a parton volt, lányával folyamatosan telefonkapcsolatban voltak, és próbálta nyugtatni, illetve arra kérte, próbálja nem kimutatni a pánikját. Mindenesetre a kislány abba került, és elkezdett jelezni a tanároknak, „amire persze semmi válasz nem érkezett”. A gyerek ekkor kiabálni kezdett a víz felé, aminek hatására a fiatal férfi elment. A lány azonban annyira félt, hogy vissza fog jönni, hogy teljes kétségbeesésében ruhástul, a telefont kitartva bement a vízbe a tanára után, akinek az első kérdése az volt: anya mennyit tud erről? – mondta az esetről a Kossuth Rádiónak nyilatkozó szülő.

A nő ezt a beszélgetést végig halotta a telefonon keresztül, majd beszélt a pedagógussal, és megkérte, hogy a gyereket máskor ne hagyják egyedül, „és többet ilyen elő ne forduljon”. Miután a lányát rájuk bízta, nem szeretné a következő néhány napot azzal tölteni, hogy megállás nélkül idegeskedik – idézte fel a beszélgetést. A két pedagógus elismerte, hogy súlyos hibát követtek el.

Egy táborvezetőként dolgozó hallgató a Kossuth Rádióban telefonon azt mondta, tapasztalata szerint a tanárok az évközi munka után a nyári táborok idejére annyira fáradtak és megcsömörlöttek, hogy megpróbálják redukálni a felügyeletet és a programok mennyiségét.

A stúdióba meghívott Elek Ányos táborszervező azt hangsúlyozta, a kísérőtanároknak meg kell érteniük, hogy hiába van nyár, a munkájuk huszonnégy órás szolgálatot jelent. Ha a diákokra felügyelő pedagógus a feladatát üdülésnek tekinti, és nem dolgozik, akkor veszélybe kerülhetnek a gyerekek, mint ahogy azt a parton hagyott lány esete is mutatja – tette hozzá. Elek Ányos azt is nagyon fontosnak tartja, hogy a gyereket folyamatosan le kell tudni kötni jó programokkal, ugyanis az unatkozó gyerek a legveszélyesebb: ő fogja kipróbálni az alkoholt vagy a cigarettát.

Tibenszky Móni Lisa, a Felelős Szülők Iskolája nevű tanácsadó szervezet alapítója a Kossuth Rádióban azt mondta, elég nagy probléma, hogy a táboroknak továbbra sincs minőségbiztosítása. A vakáció időszaka kiesik a nappali oktatási rendszerből, így a nyár „kicsit ebek harmincadján” van, vagyis bárki csinálhat tábort. Emellett az is hangsúlyozta,a táborokat jellemzően olyanok szervezik, akik jó szakemberek és már több éves tapasztalatuk van, a problémákat az extrém esetek okozzák, azok a személyek, „akiknek nagyon-nagyon nem a gyerekeinkkel kellene foglalkozniuk” – fogalmazott a Felelős Szülők Iskolája alapítója. Tibenszky Móni Lisa megjegyezte, van olyan ország, ahol a táborszervezőknek egy OKJ-képzéshez hasonló tíz-tizenöt napos nappali tanfolyamon kell elsajátítaniuk a szakmát.