A NASA Curiosity robotfelderítőjének új videofelvételén a Mars egyik apró holdja kapaszkodik fel az égboltra.

A felderítő navigációs kamerájának 86 képkockájából összeillesztett videón a Phobosz hold látszik június 28-án, amint nem sokkal napnyugta után felkel. Bár a videó mindössze 32 másodperces, a rögzített esemény valójában 27 percig tartott. A videón látható nagy, diffúz gyűrűt a kamera belsejében jelentkező fényszóródás hozta létre.

A Phobosz csak 22 kilométer széles, míg a Mars másik holdja, a Deimosz még apróbb. Számos kutató úgy véli, hogy a két hold a Vörös Bolygó gravitációja által befogott aszteroida.

A Curiosity tavaly augusztusban landolt az óriási Gale-kráterben, kétéves küldetésre indulva, hogy meghatározza, a bolygó hordozhatott-e mikrobiális életet. Márciusban már komoly mérföldkőhöz érkezett, ugyanis a kutatók bejelentették, hogy a Yellowknife-öböl több milliárd éve lakható volt.

A Curiosity eddig nem nagyon merészkedett messze a landolási helytől, ez azonban változni fog. Jelenleg is készülődik végső céljához, a kráter szívében magasodó, 5,5 kilométeres Sharp-hegyhez, melynek számos rétege dokumentálta a Mars változó környezeti feltételeit. A kutatók szeretnék, ha az egytonnás robot könyvszerűen le tudná olvasni eme rétegeket, amint megmássza a hegy alsóbb lankáit. A Sharp-hegy lába légvonalban mintegy 8 kilométerre található a felderítő jelenlegi tartózkodási helyétől. A Curiosity utolsó megfigyeléseit végzi landolási helyén, és lassan elindul megközelítőleg egyéves útjára.

Az új videó nem az első alkalom, hogy a Curiosity lencsevégre kapja a Phoboszt. Tavaly szeptemberben – öt héttel a landolás után – MastCam készülékével fotózta le a holdat, amint „kiharap” egy aprócska darabot a Napból. Az ilyen fogyatkozási fotók segítenek a kutatóknak megismerni a Phobosz és Deimosz keringési pályáját és annak evolúcióját.