Letette az államfői esküt csütörtökön Adli Manszúr, az alkotmánybíróság elnöke, aki az egyiptomi hadsereg döntése alapján ideiglenesen gyakorolja az államfői teendőket a megbuktatott Mohamed Murszi helyett.

MTI - Adli Manszúr államfői kinevezése az első lépés azon az úton, amely a hadsereg szerint békésen elvezet az elnök- és a parlamenti választásokig.

Az egyiptomi katonai hatóságok csütörtökre virradó éjjel házi őrizetbe helyezték a megbuktatott államfőt, Mohamed Murszit. Az Egyesült Államok, az ENSZ és az Európai Unió mielőbbi választások kiírására és az alapvető jogok tiszteletben tartására szólította fel a hatalmat előző nap átvevő egyiptomi hadsereget.

Az ideiglenes államfő méltatta a tiltakozókat

Első elnöki beszédében csütörtökön méltatta a tiltakozókat Adli Manszúr, az újonnan beiktatott ideiglenes egyiptomi államfő, aki szerint a tüntetők "egyesítették az ország lakosságát".

Az ország alkotmánybíróságán mondott beszédében Manszúr azt mondta: tervezik az új választások megtartását, ennek időpontjára azonban nem tért ki.

Hangoztatta, hogy Egyiptom a tömeges utcai tüntetéseken Mohamed Murszi elnök távozását követelve "kijavította" dicsőséges forradalmának menetét.

Hurghadában békésen ünnepelték Murszi leváltását

A magyarok által kedvelt egyiptomi üdülőhelyen, Hurghadában békésen ünnepelték csütörtökre virradóra Mohamed Murszi államfő elmozdítását; a helyiek ugyanúgy kezdték a napot, mint más hétköznapokon - számoltak be az MTI-nek a településen élő magyarok.

Bolubás Brigitta, aki évek óta Hurghadában él, az MTI-nek elmondta: miután Abdel-Fattah esz-Szíszi, a hadsereg főparancsnoka szerda esti televíziós nyilatkozatában bejelentette a leváltást, több százan vonultak ki a város főutcájára. Kora hajnalig zenével, a himnusszal és tűzijátékkal üdvözölték a bejelentést, hasonlóan más városokhoz. Beszámolója szerint a közösségi oldalakon szervezett felvonulás népünnepély volt, a turisták közül is sokan együtt vonultak a menettel, vagy épp fotózták azt. A felvonuláson semmilyen attrocitás nem történt.

Bolubás Brigitta elmondta azt is, hogy Mohamed Murszi hívei is összegyűltek a városban, de a hatóságok igyekeztek elkülöníteni a két tábort. Kedd este ugyanis összeszólalkozott a városban a két csoport, de ennek során sem lett senkinek komoly sérülése.

Csütörtök reggel sem volt tapasztalható a városban semmilyen randalírozásnak nyoma, ugyanúgy sietett mindenki munkába, mint más hétköznapokon - mondta Bolubás Brigitta.

Bárdos Zoltán búvároktató ugyancsak arról számolt be, hogy a településen nyugalom van. Ő egy futballmeccs utáni örömmámorhoz hasonlította az esti felvonulást. Hozzátette: mindössze annyit lehet érzékelni a történtekből, hogy a városházánál több katona őrködik, illetve a repülőtéren is növelték a biztonsági személyzet számát.

Üzemanyag-ellátási és áramellátási gondokról ő is szólt, de szerinte ezek csak időlegesek. A városban nincs gond sem az élelmiszerellátással, sem más szolgáltatással. Egyedül az internetelérhetőség akadozik időnként, de ennek szerinte elsősorban az az oka, hogy az emberek az eseményeket, aktuális történéseket tömegesen és folyamatosan osztják meg a közösségi portálokon.

Bárdos Zoltán szerint Hurghada belvárosa zsúfolásig telt turistákkal.

Az Egyiptomi Állami Televízió adásáról készített képen Adli Manszúr, az alkotmánybíróság elnöke leteszi az államfői esküt a kairói alkotmánybíróságon 2013. július 4-én. Manszúr az egyiptomi hadsereg döntése alapján ideiglenesen gyakorolja az államfői teendőket az előző napon megbuktatott Mohamed Murszi helyett. Fotó: MTI/AP/Egyiptomi Állami Televízió

Abdel-Fattah esz-Szíszi tábornok, a hadsereg főparancsnoka szerda délután televíziós beszédben jelentette be, hogy a katonaság megbuktatta Mohamed Murszi elnököt és felfüggesztette az alkotmányt. Ideiglenes államfőnek az alkotmánybíróság elnökét nevezték ki. Közölte, hogy Egyiptomban szakértői kormány alakul, és egy bizottság felülvizsgálja az iszlamista alkotmányt. Egy átmeneti időszak után előre hozott elnök-, illetve parlamenti választást tartanak.

Mohamed Murszi egy előre felvett és szerda éjszaka sugárzott videóüzenetben azt hangozatta, hogy továbbra is ő Egyiptom megválasztott elnöke. A rossz minőségű felvételen arra buzdította a népet, hogy védje meg törvényes elnöki hivatalát.

Válságtanácskozás a Fehér Házban

Fehér Házban helyi idő szerint szerda este tartott válságtanácskozás után közölték: az amerikai elnököt mélységesen aggasztja a Murszi elnököt megbuktató katonai döntés, valamint az alkotmány felfüggesztése.

A hadsereg lépését az elnök ugyanakkor nem nevezte puccsnak. Ebben az esetben ugyanis az Egyesült Államoknak fel kellene függesztenie az arab ország hadseregének előirányzott, több mint másfél milliárd dolláros katonai támogatás folyósítását.

Obama az egyiptomi hadsereget felszólította arra, hogy mielőbb adja át a hatalmat egy demokratikusan megválasztott kormánynak.

A demokratikus folyamathoz való mielőbbi visszatérésre hívta fel az egyiptomi politikai élet valamennyi résztvevőjét az Európai Unió is.

Mielőbbi választásokra szólított fel az EU

Catherine Ashton, az EU kül- és biztonságpolitikai képviselője éjszakai nyilatkozatában az egyiptomi katonai vezetőket mielőbbi elnök-, illetve parlamenti választások megtartására és az új alkotmány elfogadására szólította fel. Ashton hangsúlyozta annak szükségességét, hogy Egyiptom tovább haladjon a demokratikus átalakulás útján.

Aggódik az ENSZ is

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár csütörtök hajnali nyilatkozatában úgy ítélte meg, hogy a katonai beavatkozás minden országban aggodalomra ad okot. Ebből kiindulva kulcsfontosságúnak nevezte a polgári kormányzásra való mielőbbi visszatérést.

A főtitkár állásfoglalásában párbeszédet és nyugalmat sürgetett, és hangsúlyozta, hogy el kell kerülni az erőszakos cselekményeket.

Az egyiptomi biztonsági erők megrohamozták az al-Dzsazíra arab hírtelevízió kairói irodáját, és őrizetbe vették az ott dolgozó alkalmazottakat - jelentette szerda éjjel az al-Dzsazíra.

Az izraeli kormány egyelőre óvatos és hallgat

Az izraeli kormány óvatos és egyelőre hallgat Mohamed Murszi egyiptomi elnök elmozdításával kapcsolatban, az izraeli média szerint Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök utasította minisztereit: hivatalosan egyelőre semmilyen megjegyzést ne fűzzenek az egyiptomi belpolitikai válsághoz.

"A kormány nagyon figyelmesen követi az egyiptomi helyzet alakulását, de nem bocsátkozik előrejelzésekbe, mert a dolgok éppen most dőlnek el. Fontos, hogy az egyiptomi nép elnyerje a szabadságnak és az önrendelkezésnek egy fokát, de a jelenlegi helyzet sokkolja az egész arab világot, ami pedig bizonyos fokú aggodalmat vált ki Izraelből" - mondta az AFP francia hírügynökségnek egy neve elhallgatását kérő izraeli tisztségviselő.

"Izrael még a látszatát is el akarja kerülni annak, hogy beleavatkozik az egyiptomi eseményekbe" - írta a Háárec című napilapban Ámosz Hárel, a lap katonai szakírója.

Izrael és Egyiptom intenzív kapcsolatot tartott egymással - különösen a nemzetbiztonság területén - Hoszni Mubarak elnök hivatali idejében, amely népfelkeléssel ért véget 2011 februárjában. Noha egyesek azt jósolták, hogy a Mubarak-rezsim bukása után az új egyiptomi vezetés meg fogja kérdőjelezni az Izraellel 1979-ben kötött békeszerződést, izraeli katonai források szerint, amelyeket a média idézett, Murszi elnöksége alatt is folytatódott a jó biztonsági együttműködés.

Ugyanezen források elmondták: az a tény, hogy a Gázai övezetet irányító radikális palesztin szervezet, a Hamász szoros kapcsolatban áll a Muzulmán Testvériség egyiptomi mozgalommal - amely Mubarak utódját, az új államfőt delegálta - lehetővé tette Murszi számára, hogy elődjénél hatékonyabban lépjen fel a Sínai-félsziget radikális iszlamistáival szemben.

A hírmagyarázók szerint Izraelnek most az a legnagyobb aggodalma, hogy a belpolitikai bizonytalanság miatt instabilabb lesz a biztonsági helyzet a Sínai-félszigeten.

Lapvélemények Murszi egyiptomi elnök bukásáról

Az egyiptomi kormánypárti és független sajtó egyöntetűen üdvözölte és legitimnek minősítette az iszlamista államfő, Mohamed Murszi hadsereg általi elmozdítását, kivételt ez alól csak a Muzulmán Testvériség lapja képezett.

Az al-Gumhúríja című kormánylap "a nép legitimitásának győzelmeként" ünnepelte a fordulatot. A vezető kormánypárti napilap, az al-Ahram is azt írta, hogy a "népi legitimitás" elűzte az elnököt.

A Murszi ellenzékét nagymértékben támogató független sajtó - köztük az al-Horuk és az al-Maszri al-Jum - "a hadsereg és a nép győzelméről", "Egyiptom visszatéréséről" írt.

A Horreja al-Adala, a Muzulmán Testvériségből kivált Szabadság és Igazságosság Pártjának lapja ellenben nem adott hírt Murszi elmozdításáról. Ehelyett a leváltott elnököt támogató egyik tüntetésről számolt be, és közölte Murszi egyik utolsó felhívását, amelyben egységkormány létrehozását javasolta.

Gannúsi kizárja az egyiptomi események tunéziai megismétlődését

Rasid Gannúsi, a Tunéziában hatalmon lévő en-Nahda (Újjászületés) iszlamista párt vezetője kizárta, hogy országában megismétlődhetnek az egyiptomi események, ahol a hadsereg eltávolította Mohamed Murszi iszlamista elnököt.

"Egyes fiatal álmodozók azt hihetik, hogy Tunéziában is megismételhető, ami Egyiptomban történt, de ez hiábavalóság" - jelentette ki csütörtökön Rasid Gannúsi az Asark al-Asvat szaúdi lapnak nyilatkozva, hangsúlyozva, hogy a tunéziai helyzet különbözik az egyiptomitól.

"Komoly megbékélési stratégiát fogadtunk el az iszlamista és a modernista irányzatok között, ami megóvta az országot a megosztottság veszélyeitől" - jelentette ki a tunéziai politikus.

Egy Tamarrod (lázadás) nevű mozgalom nemrégiben mozgósítási kampányba kezdett Tunéziában is az egyiptomi Tamarrod mintájára, amely a Mohamed Murszi és a mögötte álló Muzulmán Testvériség eltávolítását eredményező tüntetéseket kezdeményezte.

Az en-Nahda vezetője azonban kizárt egy egyiptomihoz hasonló fordulat Tunéziában: "A mi nemzeti hadseregünk távol tartja magát a politikától", ellentétben "Egyiptommal, ahol hatvan éven át a hadsereg kormányzott" mondta.

Tunéziában is feszült a helyzet, ahol az alkotmányról a héten kezdődött vita újra kiélezte a hatalom és az ellenzék közötti ellentéteket. Az ellenzék azzal vádolja az iszlamista en-Nahdát, hogy a vezetése alatt újabb diktatúra felé tart az ország.

Westerwelle szerint Murszi elmozdítása demokratikus kudarc, Hague együttműködésre készül

Mohamed Murszi egyiptomi elnöknek a hadsereg által való elmozdítása a "demokrácia egy nagy kudarca" - jelentette ki csütörtökön Guido Westerwelle német külügyminiszter. Peking úgy reagált az egyiptomi fejleményre, hogy "tiszteletben tartja a nép választását", a brit külügyminiszter pedig közölte, hogy London együtt fog működni az új egyiptomi hatalommal.

Az Athénban tartózkodó Westerwelle újságíróknak nyilatkozva felszólította az egyiptomi belpolitikai konfliktusban részt vevő összes felet, hogy ne alkalmazzanak erőszakot. "Egyiptomnak sürgősen vissza kell térnie az alkotmányos rendhez, mert valódi veszély, hogy a demokratikus átmenet iránya teljesen megváltozik. A politikai okból történő letartóztatásokat és a megtorlást mindenáron el kell kerülni. Mindent el kell követni azért, hogy az ország visszatérjen a demokratikus rend útjára" - mondta.

A kínai külügyi szóvivő sajtóértekezletén szintén kifejezte abbéli reményét, hogy minden érintett egyiptomi fél tartózkodik az erőszak alkalmazásától, és nézeteltéréseit párbeszéd útján rendezi a társadalmi megbékélés és stabilitás érdekében.

William Hague brit külügyminiszter csütörtök délelőtt közölte, hogy London együtt fog működni az új egyiptomi hatalommal, de hozzátette, hogy nem támogatja a "katonai beavatkozás" semmilyen formáját.