Az ideiglenes egyiptomi államfő feloszlatta a parlamentet, valamint új vezetőt nevezett ki a hírszerzés élére. Közben a hadsereg cáfolta, hogy rendkívüli állapotot vezettek volna be két tartományban az iszlamisták által elkövetett támadások miatt.

MTI - Az ideiglenes egyiptomi államfő pénteken rendeletben feloszlatta a parlamentet, valamint új vezetőt nevezett ki a hírszerzés élére - jelentette az állami média.

A parlamentnek csupán a felsőháza, a súra tanács volt működőképes, miután a katonai irányítás alatt lévő hatóságok tavaly, röviddel Mohamed Murszi elnökké választása előtt feloszlatták az alsóházat, így az iszlamista többségű felsőház látta el a törvényhozói feladatokat is.

Adli Manszúr, az alkotmánybíróság elnöke, aki csütörtökön tette le az államfői esküt, Mohamed Ahmed Farídot nevezte ki a hírszerzési szolgálat vezetőjének.

Faríd a Murszi által kinevezett Mohamed Raafat Sehatát váltja a hírszerzés élén, aki Manszúr nemzetbiztonsági tanácsadója lesz - jelentette a MENA hivatalos hírügynökség.

Lemondott a főügyész

Benyújtotta lemondását az egyiptomi főügyész pénteken, három nappal azután, hogy visszahelyezték hivatalába, ahonnan még Murszi mozdította el. Abdel-Magid Mahmudot egykor Hoszni Mubarak nevezte ki a posztra, leváltása nagy felháborodást váltott ki a bírói karból. Mahmud azért távozik a főügyészi posztról, mert szeretne visszatérni a bírói munkához.

Hadsereg: nincs rendkívüli állapot az iszlamista támadás miatt

Cáfolta az egyiptomi hadsereg az al-Ahram című napilap értesülését, hogy rendkívüli állapotot vezettek be pénteken a szuezi és a dél-sínai tartományban az iszlamisták által elkövetett támadások miatt. Az egyiptomi katonaság készültségben van, de nem hirdetett ki rendkívüli állapotot - tudatta a hadsereg.

A lap a hadsereg egyik parancsnokát idézve írt arról, hogy rendkívüli állapotot hirdetettek a két szóban forgó tartományban, miután péntek hajnalban iszlamista fegyveresek a Sínai-félszigeten megtámadtak egy repülőteret és három katonai ellenőrzőpontot. Oszama Aszakar azt mondta, hogy az egy katona életét követelő el-arísi incidens nyomán a "készültségi állapotot" a legmagasabb szintre emelték két tartományban.

A kairói televízió jelentése szerint az iszlamisták péntek hajnalban akna- és rakétagránátokkal, gépfegyverekkel támadták meg el-Arís városának repülőterét, továbbá három közeli katonai ellenőrzőpontot. Az egy időben végrehajtott támadásokban meghalt egy egyiptomi katona, két másik pedig megsebesült. A támadások elkövetőjeként egyelőre egyetlen szervezet sem jelentkezett, de az akció feltehetőleg valamelyik radikális iszlamista csoport műve volt.

Az üdülőhelyek nincsenek veszélyben

A brit hírügynökség értesülése szerint az incidens nem érinti a Szuezi-csatorna működését, a hajóforgalom a megszokott rendben halad. A támadás két nappal azután történt, hogy a hadsereg megbuktatta Mohamed Murszi egyiptomi elnököt. A mintegy 100 ezer lakosú el-Arís a Sínai-félsziget északi részén található, és kedvelt üdülőhely.

Tüntetésre szólított fel a Murszi-ellenes szövetség

"Sürgős felhívásban" tüntetésre buzdította híveit pénteken a Mohamed Murszi-ellenes szövetség, miközben a hadsereg által megbuktatott egyiptomi államfő támogatói országszerte a katonai hatalom távozását követelik.

MTI - Egy kairói mecset közelében pénteken Murszi több ezer híve gyűlt össze, akik leszögezték, addig nem mozdulnak, amíg Egyiptom első szabadon megválasztott elnöke vissza nem tér hivatalába. A francia hírügynökség jelentése szerint tűzharc tört ki a katonák és Murszi hívei között. A brit hírügynökség úgy tudja, hogy legalább három demonstráló életét vesztette.

A Murszi elmozdítását üdvözlő Nemzeti Megmentés Frontja ugyanakkor hangsúlyozta: a népnek meg kell védenie a hadsereget cselekvésre sarkalló, és így az iszlamista vezető bukásához vezető "június 30-ai forradalmat".

Badie szabad és beszédet mondott egy tüntetésen

Megjelent egy kairói tüntetésen és beszédet intézett az iszlamista tömeghez Mohammed Badie, a Muzulmán Testvériség szellemi vezetője - derült ki a CNN televízió adásából pénteken.

Az egyiptomi katonai hatóságok szerdán azt közölték a MENA hírügynökség révén, hogy Badiét őrizetbe vették, és ugyanabban a börtönben őrzik, ahol korábban a 2011-ben menesztett Hoszni Mubarak elnököt.

Az egy mecset előtti téren tartott gyűlésen több tízezren vesznek részt, de a közelben felvonult a katonaság is, és a tüntetők fölött egy helikopter körözött. A megmozdulást Mohamed Murszi elnök megbuktatása miatt hívták össze követői.

Badie azt mondta, hogy kész megegyezni a hadsereggel, de csak akkor, ha Murszit visszahelyezik a hivatalába. Kijelentette, hogy milliók fognak tüntetni az utcákon mindaddig, amíg a megválasztott elnök győzelmet nem arat. Ezért az életüket is feláldozzák - mondta. Felszólította a katonákat, hogy ne lőjenek a saját népükre, és kijelentette, hogy "a lecsupaszított mellkasuk erősebb a golyóknál".

A politikus megjelenése előtt röviddel a testvériség pártja, a Szabadság és Igazságosság azt közölte a Facebookon, hogy Badiét szabadon engedték a börtönből. Még korábban azt állították, hogy nem is fogták el.

Az állami televízióhoz vonultak Murszi hívei

Az állami televízió székházához vonult péntek este a megbuktatott egyiptomi elnök több ezer híve Kairóban. Az AFP francia hírügynökség fotóriportere arról számolt be, hogy a tömeg a belvárosi Tahrír tér közelében haladt el, ahol a Murszi-ellenes tüntetők ezrei gyűltek össze. Az este beköszöntével egyre jobban megtelik a tér. Félő, hogy a két ellentábor között újabb összetűzés robban ki. A Nílus hídjánál felsorakozott katonák és páncélozott járművek igyekeznek távol tartani őket egymástól.

A hadsereg cáfolta, hogy a tüntetőkre lőtt volna

Az egyiptomi hadsereg cáfolta, hogy Kairóban a Mohamed Murszi megbuktatott elnök mellett tüntető iszlamisták közé lőtt volna. Hírügynökségi jelentések szerint a biztonsági erők belelőttek a tömegbe, amikor demonstrálók százai a katonai létesítmény felé indultak. A hadsereg szóvivője azonban azt közölte, hogy a katonák nem nyitottak tüzet éles lőszerrel a demonstrálókra, csak könnygázt és vaktöltényt vetettek be ellenük.

Iszlamisták ezrei vonultak utcára Egyiptom más nagyvárosaiban, köztük Alexandriában és a Szuezi-csatorna közelében fekvő Iszmailíjában is. Utóbbi településen a katonák a levegőbe lőttek, amikor a tömeg megpróbált behatolni a kormányzó hivatalába. Sérültekről nem érkezett jelentés. A Nílus-deltában fekvő Damanhúrban rivális csoportok csaptak össez egymással,  ott 21-en sebesültek meg.

Hamász-vezér: nem kell lemondani az arab tavaszról

Továbbra is hinnünk kell az arab tavasz sikerében - mondta a Hamász palesztin mozgalom vezetője a pénteki imán a Gázai övezetben azután, hogy Egyiptomban eltávolították a hatalomból Mohamed Murszi elnököt, az iszlamista Muzulmán Testvériség politikusát.

"Nem kell félteni sem a palesztin ügyet, sem az ellenállást, sem Gázát. Egyiptom mögöttünk áll, ugyanúgy, ahogy az összes arab és muszlim ország" - mondta Iszmail Haníje. "Lehet, hogy a palesztin népet megrohanja a félelem vagy a szomorúság amiatt, ami (Egyiptomban) történt", de nem szabad elkeseredni, "az arab tavasz folytatódni fog, amíg el nem éri az összes célját" - fűzte hozzá.

Egyiptomban a keddi politikai fordulatig a Muzulmán Testvériség volt kormányon. A pánarab iszlamista mozgalmat a Hamász legfontosabb szövetségesének tartják. A Gázai övezetet irányító palesztin mozgalom hivatalosan nem reagált Murszi elmozdításának hírére, de Haníje tanácsadója azt írta a Facebook-oldalán, hogy az egyiptomi elnököt nem demokratikus eljárással váltották le, mert a döntés alapja "nem az emberek szavazata volt, hanem a fegyveres erők".

Ankara államcsínynek tartja, ami Egyiptomban történt

Recep Tayyip Erdogan török kormányfő tv-beszédében megismételte, hogy Törökország a demokráciával ellentétesnek, államcsínynek tartja, ami Egyiptomban történt. A török miniszterelnök bírálta a nyugati országokat, amiért szerinte "kettős mércét" alkalmaznak, amikor nem védik meg az egyiptomi demokráciát. Mint mondta, a nyugat "megbukott az őszinteségvizsgán". Erdogan hozzátette, Törökország megtanulta, hogy "minden puccs évtizedekkel visszavet" egy országot, megbénítja a gazdaságot.

Aggódik az ENSZ

Az ENSZ emberi jogi főbiztosa aggodalmát fejezte ki az egyiptomi Muzulmán Testvériség vezetőinek tömeges őrizetbe vétele miatt. Navi Pillay fölszólította a kairói vezetést, hogy tartsa tiszteletben az alapvető szabadságjogokat, és fölajánlotta, hogy hivatala szívesen segít Egyiptomnak levezényelni az átmenetet.