A nőknek felesleges aggódniuk szarkalábaik miatt. Azoktól ugyanis csupán vonzóbbnak és intelligensebbnek tűnnek.

Pszichológusok egy csoportja arra kért fel számos férfit és nőt, hogy mondják el a benyomásaikat olyan fényképekről, amelyeken mosolygó emberek szerepeltek. Amint az a Journal of Nonverbal Behavior című lapban megjelent tanulmányból kiderül, a többség azokat a személyeket, akiknek nevetés közben ráncok jelentek meg a szemük sarkában, intelligensebbnek és vonzóbbnak tartották. Ugyanakkor, meglepő módon, azokat a személyeket, akiknek nemcsak a szájuk húzódott mosolyra, hanem a szemük is nevetett, nem tartották megbízhatóbbnak vagy szavahihetőbbnek, pedig az általános vélekedés szerint, az ilyen mosolygás őszintébb.

Kifejezéstelenné váló arc

A belgiumi Leuven Egyetem kutatói hangsúlyozták, hogy vizsgálatukban ők elsősorban a mosolygás során a szem körül jelentkező szarkalábak megítélésére koncentráltak. Így az eredmények azok számára, akiknek a szarkaláb már állandó „tartozékuk”, nem feltétlenül biztatók. A vizsgálatot vezető Susanne Quadflieg hozzátette, kevés olyan érzelmi kifejezőeszköz van, melyet akkora tudományos érdeklődés övez, mint a mosolygást, Naresh Joshi plasztikai sebész pedig arról számolt be, hogy számos páciense épp arra kéri, hogy a nevetéskor előbukkanó ráncait simítsa ki. Joshi ugyanakkor hozzátette, hogy ezt a kérést legtöbbször visszautasítja, mivel egy ilyen műtét után az illető arca teljesen kifejezéstelenné válna – olvashatjuk a MediPress híradásában.

Hogy a fiatalodni vágyókat nem lehet eltántorítani az elhatározásuktól, arra bizonyíték egy német felmérés, amely kimutatta, hogy az endoszkópos szemöldök- vagy homlokfelvarráson átesett páciensek többsége újra alávetné magát a kozmetikai beavatkozásnak, illetve másoknak is ajánlaná a szépészeti eljárást. A 98 személy részvételével végzett felmérésből azonban az is világossá vált, hogy a szemöldök- vagy homlokfelvarrásos plasztikai műtéten átesett páciensek hosszú hetekig lábadoztak a beavatkozást követően, illetve szinte minden hetedik páciens elégedetlen volt az eredménnyel, és ők nem is ajánlanák másoknak a beavatkozást.

A legnépszerűbb beavatkozás

A felméréseket a Müncheni Műszaki Egyetem kórházának páciensei között végezték 1994 és 2007 között. A résztvevők 96 százaléka nő volt, átlagéletkoruk 60 év. A megkérdezett nők 63 százaléka úgy nyilatkozott, hogy biztosan újra alávetné magát a beavatkozásnak, 18 százalékuk határozottan nem, vagy inkább nem vállalná újra a műtétet.
Az életkor előrehaladtával a gravitáció egyre jobban kifejti hatását az arcon, ezzel együtt a szemöldök, a homlok is megereszkedik. Számos műtéti technika ismert ezen probléma kezelésére, amelyek során a hajas fejbőrben vagy a hajas fejbőr és arcbőr határán ejtett metszésekből emelik meg a megereszkedett homlokot, szemöldököt. A műtétet többnyire szemhéjplasztikával együtt, illetve arcplasztika részeként alkalmazzák.

Az endoszkópos szemöldök- vagy homlokfelvarrás költsége 5-10 000 dollár (mintegy 1-2 millió forint) között mozog, de még így is sokkal olcsóbb, mint egy teljes arcfelvarrás, mondta dr. Michael Olding, a George Washington Egyetem Orvosi Karának vezető plasztikai sebésze. „Az arcizmok részleges bénításával járó botoxinjekciókhoz hasonlítva az endoszkópos homlokemeléssel sokkal látványosabb eredményeket lehet elérni, és a változások hosszabb ideig is tartanak” – nyilatkozta dr. Nitin Chauhan, a Torontói Egyetem plasztikai sebészeti szakértője. Mindezek ellenére nem a homlokfelvarrás a legnépszerűbb kozmetikai beavatkozás. Az Amerikai Esztétikai Plasztikai Sebészek Szövetségének becslése szerint a 2011-es adatok alapján 28 200 szemöldök-, illetve homlokemelést végeztek, szemben a csaknem 116 000 arcfelvarrással.

Forrás: otvenentul.hu