A várandósság utolsó harmada a legizgalmasabb időszak, s az édesanyák szerint, a legnehezebb, legfárasztóbb is egyben.
Az utolsó trimeszterhez érkezve már a magzatunk nagyjából 1200 grammos, tüdeje fejlődése rohamos léptekben halad. A kismamák pocakja napról, napra nagyobb, s ez már alaposan megterheli a gerincet, a derekat, azonban a még nehezebb súly cipelésére is fel kell készülni, hiszen a hátralévő hetekben a babánk akár megháromszorozhatja a testtömegét. A várandósok egyre többet panaszkodnak arról, hogy folyton vizelési ingert éreznek, mert a méh egyre inkább ránehezedik a hólyagra. A keblek mérete is látványosan növekszik, sőt előfordulhat, hogy előtej szivárog belőle. Ezzel különösebben nem érdemes foglalkozni, nem szabad kinyomni, legfeljebb letörölni.
A 32. héthez érve negyedszer is ellenőrzik a magzat növekedését, fejlődését ultrahangon. A kismamákra is gondosan odafigyelnek, mert az utolsó hetekben könnyen előfordulhat lábdagadás, magas vérnyomás, fejfájás, ami a terhességi magasvérnyomás-betegség tünetei is lehetnek, de az is lehetséges, hogy csupán pihenésre van szüksége az anyukának.
Sokan panaszkodnak még arra, hogy a méh körül időnként éles fájdalmat éreznek, ami szinte belenyillal a has alsó felébe. A tartószalagok ugyanis egyre jobban ki vannak feszítve, amit csakis pihenéssel, fekvéssel tudunk kiküszöbölni.
A 36. héthez érve a babánk már 2500-3000 gramm között mozog. Rendkívül mozgékony, s az arca is szépen formálódik, már szempillái is vannak.
A célegyenesbe fordulva most már bármikor megszülethet a kisbaba. Érdemes a 36. hét után összekészíteni a kórházban szükséges holmikat egy bőröndbe, amit bármelyik pillanatban csak magunkhoz ragadunk és útra készen állunk. A kismamáknál egyre gyakoribb tünet lehet, hogy éjszaka sosem tapasztalt hőhullámok jelentkeznek, szó szerint ömlik róla az izzadság. Ez a szervezetben folyó intenzív munkának és energia felhasználásnak tulajdonítható be.
A 36. héttől rendszeresen meg kell jelenni a magzatmozgás számláló NST vizsgálatokon. Előfordulhat, hogy a hőhullámokon kívül érzelmi hullámzás is eluralkodik a várandóson. Ez is természetes jelenség, úgy, mint a félelem a szüléstől, az ismeretlentől, állandó feszültség, izgalom, hogy mikor indul már meg a szülés.
Az egyetlen jó tanács, hogy ilyenkor igyekezzünk elterelni a figyelmünket valami másra, koncentráljunk inkább a napi feladatokra, próbáljunk minél többet pihenni, nagyokat sétálni, szabad levegőn tartózkodni. A szülés beindulása úgyis egyértelművé válik nagyon gyorsan és onnantól már minden olyan természetes lesz.
Forrás: http://hajraegeszseg.hu
0 Megjegyzések