Itt a nyár, amikor hosszabb-rövidebb útra indul a család, és a legtermészetesebb dolog, hogy kedvencünk sem maradhat otthon, mert nélküle a szabadság sem az igazi…

Vannak, akik autóval, repülővel, vagy esetleg hajóval kelnek útra, vagy ez utóbbin szándékozzák szabadságuk nagyobb részét eltölteni. Ilyenkor azt is végig kell gondolni, hogy kedves kis cicánk, vagy kutyusunk, hogy viseli el majd az utazás okozta szokatlan megpróbáltatásokat. Az állatoknak - járműveken történő helyzet- vagy helyváltoztatásra kialakuló szédüléssel, hányingerrel járó - tünet-együttesét utazási betegségnek nevezzük, amit a szokatlan mozgásnak a fülben elhelyezkedő egyensúlyszervre gyakorolt hatása okoz. Nem közömbös azonban az állat közértére a zárt kocsi-fülke okozta bezártság érzete, a csökkent mértékű oxigénellátottság vagy a motorok égéstermékének a levegőben történő felhalmozódása sem.

Még az utazás előtt, időben kezdjük el a homeopátiás szerek adagolását

Ha tudjuk azt, hogy állatunk ezekre a változásokra érzékenyen reagál, az alább felsorolt szerekből már az utazás előtti napon és az utazás napján is, esetleg többször 3 - 5 golyócskát adagoljunk, szájon át.

COCCULUS - Kokkelszem

Az állat nyugodtan, szinte a gépkocsi üléséhez lapulva ernyedten fekszik, vagy ül, miközben nyáladzik, nagyokat nyel, végül pedig, hány, esetleg székletet és vizeletet is ürít. Különösen kanyargós utakon hirtelen és sugárban jöhet rá a hányás. Az utazás végeztével csak lassan és fokozatosan nyeri vissza egészséges állapotát. Tünetei főként a délutáni órákban romlanak.

Ezt a szert 5 CH-s, vagy D6-os potenciában adagoljuk, naponta 3x.

NUX VOMICA - Hánytató dió

Nyugtalan, a járműben egyfolytában ide-oda ugráló, időnként felálló, lefekvő állat. Szaporán lélegzik, liheg. Állapota főként akkor romlik, ha teli gyomorral kezdi meg az utazást. Ezek a tünetek leginkább azokra a kutyákra jellemzőek, amelyek alkata a Nux vomica gyógyszerképére hasonlít, vagyis hajlamosak az emésztési problémákra, könnyen méregbe gurulnak és mindenféle környezeti ingerre (zajok, érintés stb.) hevesen reagálnak.

Adagolás: D6-os vagy 30CH-s potenciában, az „Adagolásról általában" című fejezetben leírtak szerint.

PETROLEUM - Kőolaj

Émelygés, szédülés és hányás már nem sokkal az utazás megkezdése után. Az állat a fejét lógatja, hirtelen hány és mindig jobban bírja az utazást, ha az üres gyomorral történik. A mozgás mindig ront az állapotán. D8-as vagy 9CH-s potenciában javasoljuk, naponta 3x.

TABACUM - Dohány

Erős nyálfolyás, nagyfokú émelygés és gyengeség, a hányás javul és az állat rögtön jobban lesz, ha a járműből kiemeljük, és a friss levegőre visszük. Állapota romlik meleg, fülledt klimatikus viszonyok között, és dohányfüst hatására is. Adagolás: D8-as, ill. 30CH-s potenciában.

Érdemes megemlíteni, hogy a Cocculine tabletta, amely egy humán homeopátiás komplex készítmény, egymagában tartalmazza a fentiekben felsorolt szereknek csaknem mindegyikét. Ezért, ha nem tudjuk pontosan meghatározni az állat tünetei alapján, hogy melyik „mono" szerre lenne szüksége, egyszerűbb, ha ebből a komplex készítményből adunk műanyag kanálban megáztatva (fel nem oldódik) naponta 3 x ½ - 1 tablettát, már az utazás előtti napon, és természetesen az utazás napján is, ill. az utazás megkezdése előtt egy órával, és ha még szükséges, akkor utazás közben is.

A homeopátiás szerek adagolása mellet azonban éppen a nyári hőség miatt nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy az álló gépkocsiban mindig sokkal melegebb van még árnyékos helyen is, mint a szabadban, mert nem jár a levegő, és az állat az önmaga által termelt hőt sem tudja leadni. Ha nem hagyunk rést a gépkocsi oldalsó szélvédőin, hőtolulás lép fel a kocsiban, az állat hőgutát kaphat, mely súlyos esetben agyi ödémához, a vérkeringés összeomlásához, sokkos állapothoz és az állat elhullásához vezethet.


Ha ilyen tüneteket tapasztalunk gépkocsiban „felejtett" kedvencünknél, azonnal kezdjük meg Aconitum és Glonoinum 5CH adagolását öt percenként, miközben folyó vízzel, vizes ruhás borogatással folyamatosan végezzük a tarkó tájék és a test kíméletes hűtését.

Forrás:  haziallat.hu