A legújabb kutatási eredmények szerint a vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrend segíthet biztosítani az idősebb férfiak spermájának egészségét.

A kutatások során 80 egészséges, 22 és 80 év közötti férfit vizsgáltak meg a tudósok, és rájöttek, hogy 20 százalékkal kevesebb DNS-sérülés jelentkezett azoknak a 44 évnél idősebb férfiaknak a spermájában, akik a legtöbb C-vitamint, E-vitamint, cinket és folsavat fogyasztották, azokhoz képest, akik a legkevesebbet vitték be ezekből a vitaminokból és nyomelemekből.

A fiatalabb férfiak spermájának DNS-állományára úgy tűnik, a vitaminok és ásványi anyagok bevitele nincsen hatással. "A C- és E-vitaminok, a folsav és a cink segíthetnek visszafordítani az idő kerekét az idősebb férfiak esetében. Vizsgálati eredményeink szerint a 44 évesnél idősebbek spermájának DNS-állományát jelentősen javítják ezek a mikronutriensek" - nyilatkozta Andy Wyrobek, a Berkeley Laboratórium élettudományi részlegének munkatársa. "Ez azt jelenti, hogy a spermaminőség szempontjából veszélyeztetett korban lévő férfiak tehetnek valamit a DNS-sérülések ellen. A vitaminokat és ásványi anyagokat beiktathatják az étrendjükbe, de táplálék-kiegészítő formájában is szedhetik őket."

A kutatók szerint a vizsgálati eredmények rendkívül jelentősek, hiszen a férfiak jellemzően egyre később alapítanak családot. Korábbi kutatásokból kiderült, hogy a kor előrehaladtával csökken a spermaminőség és nő a DNS sérülések kialakulásának esélye, ami hatással van a termékenységre és a születendő gyerekeknél genetikai rendellenességeket okozhat.

A tudósok mostanáig nem tudták, hogy az antioxidánsok, vagy a vitaminok és ásványi anyagok nyújthatnak védelmet a korral járó DNS sérülések ellen. Természetesen további kutatások szükségesek annak meghatározására, hogy a vitaminbevitel és a spermaminőség javulása valóban jó hatással van-e a férfiak termékenységére és a születendő gyerekek genetikai állományára.

Bár a tudósok szerint egyértelmű kapcsolat van a mikronutriensek fogyasztása és a sperma DNS-minősége között, ok-okozati összefüggéseket nem sikerült megállapítaniuk.

A kutatás részletes leírása a Fertility and Sterility című tudományos szaklap online kiadásában olvasható.

Forrás: news.noinetcafe.hu