Az amerikai Élelmiszer és Gyógyszerellenőrzési Hivatal (FDA) bejelentette, hogy alapos vizsgálatot végez a koffein egészségügyi hatásaival kapcsolatban. A koffein számos étrendi forrásban megtalálható, és egy nap folyamán a sok kis mennyiség összeadódik.

„A hivatal ismét megvizsgálja az új és könnyen hozzáférhető koffeinforrások a gyermekekre és a kamaszokra gyakorolt teljes potenciális hatását” – írta az FDA közleményében Mike Taylor igazgatóhelyettes. A bejelentés előzménye az volt, hogy a Wrigley piacra dobta új, felnőtteknek szánt koffeines rágógumiját, amely 40 milligramm koffeint tartalmaz. Bizonyos termékek, például a kávé, az energiaitalok és az üdítőitalok közismerten tartalmaznak koffeint, de léteznek olyanok is, amelyek koffeintartalma kevésbé ismert. Az alábbiakban öt ilyen „rejtett” koffeinforrást veszünk számba.

Étrendkiegészítők: Az amerikaiak több mint fele szed valamilyen étrendkiegészítőt. Néhány kiegészítő koffeint is tartalmaz, bár a koffein pontos mennyiségét nem feltétlenül tüntetik fel a termékek leírásában. Dr. Pieter Cohen, a Harvard Egyetem Orvostudományi Karának kutatója szerint ha egy étrendkiegészítő összetevői között felsorolják a koffeint, azt érdemes feltételeznünk, hogy jelentős dózisról van szó.
Gyógyszerek: Egyes gyógyszerek is tartalmazhatnak koffeint. Az egyik fájdalomcsillapító tablettában összesen 130 mg koffein van, ami valamivel több mint egy csésze kávénak felel meg.

Koffeinmentes kávé: A koffeinmentes kávé választása nem 100 százalékos módszer a koffein elkerülésére, mivel a koffein kivonása után marad egy kevés a kávéban. Egy 2006-os tanulmány kimutatta, hogy a kávézókban és éttermekben felszolgált koffeinmentes kávék fél literenként akár 14 mg koffeint is tartalmazhatnak. Bár ez önmagában nem olyan sok, néhány pohárnyi után már összeadódik.

Csokoládé: A finom édesség fogyasztása is hozzájárul a napi koffeinbevitelünkhöz. A Mayo Klinika kutatása szerint egy pohárnyi félédes csokoládé chips egy csésze kávénak (104 mg) megfelelő koffeint tartalmaz. A tejcsokoládé azonban sokkal kevesebb koffeint tartalmaz.

Tea: Néhányan, akik a kávéfogyasztás után túlságosan izgatottá válnak, átváltanak a teára. Bár a tea kevesebb koffeint tartalmaz, mint a kávé, még mindig jelentős koffeinforrásnak számít. A hagyományos fekete tea 14-60 mg, a zöld tea pedig 24-40 mg koffeint tartalmaz.

Forrás: vital.hu