Mindazok, akiket érint a vitiligo nevű bőrbetegség, átélhették már a látható különbözőség érzését, különösen, ha az arcukon, kézfejükön jelennek meg a fehér foltok. Az esztétikai problémán kívül azonban a fényvédelemre is fokozottan figyelnie kell az érintetteknek, de van esély a tünetek javítására is – mondja dr. Boros-Gyevi Márta, az Oxygen Medical bőrgyógyász szakorvosa.



Az ok ismeretlen

A világon több millió embert, a lakosság 1-2 %-át érinti a vitiligo, amelynek pontos kiváltó oka még nem ismert. Az esetek döntő többségében egyaránt szerepet játszik a genetika, az immunrendszer és a környezeti hatások.

Bizarr bőrbetegségek

Ez egyben azt is jelenti, hogy azok veszélyeztetettebbek, különösen, ha a felmenők közt már előfordult ezt a betegség. Egyesek egy komolyabb napégés vagy sérülés után számolnak be erről a jelenségről, míg mások egy őket ért, súlyos trauma után fedezik fel a foltokat – ilyen lehet például egy baleset, egy haláleset vagy akár egy válás is.

A vitiligo gyakran kezdődik egy gyorsan kialakuló kezdetben halványabb, majd éles szélű, fehér folttal (bár lassú kifejlődés is előfordul), amelyet gyakran hosszú stagnálás követ. Sokszor azután kezdődik egy újabb hullámvölgy, amikor az érintett újabb, nagyobb stresszt él át. Így váltakoznak a romló és a stabil időszakok, melyek közt – igen ritkán – spontán repigmentáció is történhet.

A festéktermelődés zavara

Az UV sugárzás káros hatásai
Mivel az ember az élete folyamán begyűjtött fényerősség akár 80 százalékát is 18 éves kora előtt kapja, valamint amiatt, hogy a gyermekek bőre vékonyabb, a dinamikus növekedési állapot miatt érzékenyebb. Éppen ezért rájuk még fokozottabban figyeljünk.

Egyes álláspontok szerint autoimmun folyamatok eredményeként jelennek meg a bőrön a fehér foltok, vagyis a szervezet maga zavarja meg a pigmentsejtek működését. Az elmélet hívei szerint erre utal, hogy sokszor más autoimmun betegség mellett bukkan fel a vitiligo.

Az bizonyos, hogy a bőrön kialakuló, egyéb panaszt nem okozó, éles kontúrú, hófehér foltok kialakulásáért a pigmenttermelő sejtek, úgynevezett melanociták működészavara tehető felelőssé.

Ezek a bőr felső rétegeiben élő sejtek termelik ugyanis a melanin nevű pigmentet, amely meghatározza a bőrünk, szemünk, hajunk színét. Amikor tehát a melanociták működése felborul, esetleg teljesen leáll, és elpusztulnak, akkor a bőrön bárhol felbukkanhatnak a fehér foltok.

Ön tudta?
Bőrünk össztömege teljes testsúlyunk 10-15 százaléka. Egy átlagos termetű felnőtt esetén felülete 2 m2. Vastagsága a különböző területeken 1-5 mm között van.

Jellemzően mégis az arcon, főleg a száj körüli területen, a lábakon, a kézfejeken, nyakon, a hónaljakban figyelhetőek meg, sőt, néha a haj területén fehér folt formájában, egyes esetekben pedig az egész testet beborítják.

Ez nem csak a látvány és az ezáltal okozott pszichés problémák miatt zavaró, de azért is, mert a melanin fontos szerepet játszik az UV-sugarak elleni védekezésben is, tehát hiányában védtelenek vagyunk a káros sugárzással szemben.

Így akár már egy enyhe sugárzás hatására is komoly napégés alakulhat ki. Vagyis a fokozott fényvédelem az érintetteknél elengedhetetlen az első napsugarak megjelenésétől kezdve!

Mikor forduljunk orvoshoz?
Keresse fel orvosát, ha a napégés:

nagy kiterjedésű, a test nagy részét beborítja és hólyagos;
mellett magas láz, kifejezett fáj fájdalom, zavartság, hányás vagy hasmenés is jelen van;
a házi praktikák hatására sem enyhül néhány nap alatt.
Keresse fel orvosát továbbá, hogyha fertőzés tüneteit észleli, azaz többek között:

fokozódik a fájdalom és a nyomásérzékenység;
fokozódik a duzzadás;
sárga folyadék (genny) fakad ki a hólyagból;
a kiszakadt hólyagból piros csík kúszik felfele a karon vagy a lábon.

Nem albinizmus

A vitiligo nem azonos az albinizmussal, már csak azért sem, mert ha az egész bőrön meg is jelennek a fehér foltok, a teljes hajszín és a szemszín nem változik (az albínók haja szintén fehér, szemük pedig pirosas).

Fehér foltokkal gyógyulhat például a pikkelysömör és az ekcéma is, amely maradandónak is bizonyulhat, amennyiben kiterjedt volt a gyulladás, de okát tekintve közel sem azonos a vitiligóval. Szintén nem keverendő össze a vitiligo az úgynevezett napgombával (pytiriasis versicolor), amikor is napozás után jellemzően a háton, vállakon, felkaron és a mellkason alakulnak ki fehér foltok.

A melanoma és anyajegy - Hogyan különböztesse meg?
A melanoma a festék tartalmú sejtek rosszindulatú burjánzása. A bőrből kiinduló rosszindulatú daganatok 2-3 százalékát alkotja, a leggyakoribb daganatok listáján a nyolcadik helyen áll.

Ennek hátterében ugyan szintén a melanociták gátolt működése áll, azonban ebben az esetben a gomba által termelt anyag akadályozza a kiegyensúlyozott működést. Ha bizonytalanok vagyunk a foltok eredében, feltétlenül forduljunk bőrgyógyászhoz, aki gomba ellenes szerekkel hatékonyan gyógyíthatja a napgombát.

Nem utolsósorban bizonyos gyógyszerek, például szteroid tartalmú kenőcsök mellékhatásaként is jelentkezhet rajtunk fehér folt, mely a kezelés abbahagyásával spontán visszanyeri eredeti színét. Érdekesség, hogy a melanoma terápiája során a vitiligo megjelenése a kezelés hatékonyságát mutathatja, illetve egyes immunterápiák során is megjelenhet vitiligo.

Vitiligo - A tünetek enyhítése

A tudomány mai állása szerint a vitiligo nem gyógyítható, de csökkenthető a különbség a pigmentált bőrfelület és a fehér foltok közt.

A legfontosabb dolog a vitiligos betegek számára a fényvédelem magas faktorszámú (50+ SPF) fényvédő krémekkel és ruházattal. Ezekkel egyrészt csökkenteni lehet a normál bőr és a pigmenthiányos terület közötti színkülönbséget, de ami sokkal fontosabb, hogy a bőrdaganatok kialakulását is megelőzhetjük.
  
Egy lehetséges megoldás az ún. camuflage, vagyis egy speciális smink, aminek a használatát erre specializálódott kozmetikusoktól megtanulhatjuk. Léteznek kifejezetten vitiligosoknak kifejlesztett, gyógyszertárban kapható camuflage-ok, melyeket az ép bőr színének megfelelően választhatunk ki.

Béta karotin szedésével a vitiligos foltok kissé sötétebbé válhatnak, és ezáltal kevésbé látszanak, sokan azonban nem örülnek, ha sárgás foltjaik vannak a fehérek helyett. Helyi szteroid tartalmú és ún. kalcineurin gátló krémekkel olykor jó eredményeket lehet elérni, főleg ha ezeket UV fénnyel kombináljuk.

Az egyik leghatékonyabb kezelés az UVB illetve PUVA fényterápia, melyet kis kiterjedés esetén lehet az érintett területen alkalmazni, de nagy területek esetén is elérhető fénykabin formájában.

A csaknem az egész testet elborító fehér foltok esetén egy Magyarországon nem elérhető kezelési módszer az ún. „depigmentáció”, amikor a normál bőr színét fehérítik ki hidroquinone származékokkal, illetve lézerrel. Ez azonban egy visszafordíthatatlan folyamat, melynek számos mellékhatása lehet.

Sebészi megoldás is létezik, amikor a normál bőrt vagy bőrrészleteket ültetnek a vitiligós területre, ezt azonban rutinszerűen nem alkalmazzák még.

Napallergia - Milyen tünetek lehetnek?
A napallergia tünetei igen változatosak lehetnek: a már fentebb említett csalánkiütésektől, a piros foltokon át akár a pattanásos elváltozásokig. Már rövid fényhatást követően órák vagy egy-két napon belül apró, tűszúrásnyi kiütések jelennek meg leggyakrabban a fénynek kitett részeken, de valódi allergia esetén, az egész testen. Nagyon gyakran a bőr felhólyagosodik, viszket, melyet égő érzés, esetleg fájdalomérzés is kísérhet. Amint a bőr megnyugszik, a tünetek elmúlnak. Sajnos visszamaradhat bizonyos fokú foltos bőrelváltozás. A tünetek sokszor összetéveszthetőek a leégéssel, amelytől csak abban különbözik, hogy ezt a folyamatot nem követi hámlás, illetve többször kiújul és évekig visszatérhet. Egy biztos: a napfény káros sugarai ellen így is úgy is fontos védekezni.


Forrás: webbeteg.hu