Endometriózis és meddőség
NyomtatásSzerző: Huták JuditPartner: HáziPatika.comCímkék: gyermekvállalás, meddőség, endometriózis
Ha egy hölgy megtudja, hogy endometriózissal küzd, általában az az első kérdése, lehet-e gyereke, teherbe tud-e esni. Szerencsére a betegség nem "halálos ítélet", és bár vannak nehézségek, mégis sok baba született már "endó" után is.
"Tegnap az orvosom azt mondta, endometriózisom van. Nagyon megijedtem. Nem tudom felfogni. Gyermeket szeretnénk a férjemmel, és én butus már azt hittem, az orvos közli a nagy hírt, mivel késik a menstruációm. Arra gyanakodtam, baba van a dologban. Hát nem. Nem is tudom, mitévő legyek" - írja egy beteg, sazi14 a HáziPatika.com fórumán. Nem ő az egyetlen, akinek az endometriózis diagnózisa egyet jelent azzal: talán meddő, talán soha nem lehet saját gyermeke. "Azért nekünk, nőknek elég sok mindenen kell átesnünk, főleg az ilyen dolgokban, feldolgozni azt ami másnak egyből sikerül" - írja egy másik fórumozó, aki szintén évekig küzdött a gyermekért, míg le nem mondott erről és inkább az örökbefogadást nem választotta.
Hogyan hat az endometriózis a termékenységre?
Egyes adatok szerint minden harmadik meddőség hátterében az endometriózis áll, és az endometriózistól szenvedő nők több mint fele nem tud spontán teherbe esni.
Ön is érintett?
Töltse ki tesztünket, melyből kiderülhet, tünetei mögött állhat-e ez a női betegség!
Sajnos, ez a rejtélyes betegség több irányból is támadja a termékenységet. Szerepet játszhat abban, hogy nem esik valaki teherbe, például a medence anatómiája, a kismedencei szövetek gyulladása, az immunrendszer hibás működése, a petevezetékek hegesedése, és emiatti összeszűkülése, a petesejtek minőségének romlása, a felborult hormonháztartás, vagy éppen az, ha a megtermékenyített petesejt nem tud megtapadni a méh nyálkahártyájában. Emellett természetesen nem szabad elfelejteni a lelki vonatkozást sem, hiszen az állandó fájdalom, a görcsök, a diszkomfortérzet és az egyéb kellemetlen tünetek könnyen vezethetnek lehangoltsághoz vagy stresszhez, a kiegyensúlyozottság hiánya pedig szintén nem tesz jót a teherbe esésnek.
Van remény!
Gyakran éppen úgy derül ki az endometriózis, hogy az egyébként egészséges, hormonálisan is rendben lévő pár sikertelenül próbálkozik a kisbabával. Sokszor épp a meddőség okait feltáró laparoszkópiás beavatkozásnál veszik észre a szakemberek, hogy nincs minden rendben. Ez úgy fordulhat elő, hogy a betegség nem minden esetben jár együtt fájdalmas görcsökkel vagy menstruációs zavarokkal - "csak" kisebb kellemetlenségekről és persze a gyermekáldás elmaradásáról van szó. Minél súlyosabb természetesen a betegség, annál nehezebb a spontán teherbe esés, azonban nem lehetetlen, orvosi segítséggel pedig az endometriózisban szenvedő nők nagy része néhány hónapon belül pozitív terhességi tesztnek örülhet.
Akinél pedig a betegség súlyosabb formája jelentkezik, annál először gyógyszeres kezelés, hormonterápia, laparoszkópiás műtét, majd inszemináció, esetleg lombikbébi-program jelentheti a megoldást.
Kettőt egy csapásra
Mint azt a 33 éves Magda meséli, a diagnózis felállítása után összetett kezeléssorozat kezdődött, amelynek során egyrészt több hónapig tartó gyógyszeres kezeléssel akadályozták meg az endometriózisos csomók további növekedését, másrészt műtéttel megtisztították a pete útját a méh felé, eltávolították az elzáródást okozó akadályokat.
"Orvosaim nem áltattak: elmondták, hogy a legsikeresebb kezelés után is előfordulhat később a betegség kiújulása, éppen ezért ezt a tünetmentes időszakot a legszerencsésebb kihasználni a gyermekvállalásra" - meséli. A szoptatás alatt általában nem jelentkezik újra a betegség, ezért a szakemberek gyakran azt javasolják, hogy már ezen idő alatt érdemes próbálkozni a kistestvérrel. Ha túl sokat vár a pár, akkor ugyanis előfordulhat, hogy az endometriózis kiújul, és újra végig kell járni a kellemetlen, gyógyszeres kezeléssel, hormonokkal, gyakran műtéttel is együtt járó terápiás utat.
Ugyanakkor az endometriózis egyik lehetséges "terápiájának" magát a terhességet, illetve a gyermekszülést tartják - a szakemberek javaslata szerint érdemes ezt minél korábban megpróbálni, mert ha nem is minden esetben, de a szülés után az endometriózis nyomtalanul eltűnik, nem újul ki, nem tér vissza.
Forrás: hazipatika.hu
0 Megjegyzések