Németországban jóval képzettebbek az új bevándorlók, mint a helyiek.
A Bertelsmann Alapítvány megbízásából végzett felmérés szerint nem igazolható az a széles körben elterjedt nézet, hogy Németországba főleg alacsony képzettségű bevándorlók érkeznek, akik lenyomják a béreket és megterhelik a német adófizetők pénzéből finanszírozott szociális ellátórendszert.
Az egykori NSZK-ba és az újraegyesített Németországba is sokáig valóban túlnyomórészt a lakosság egészéhez képest kevésbé tanult migránsok költöztek, de az ezredforduló óta megváltozott a helyzet.
A 2000-ben érkezett bevándorlóknak még csak 22,9 százaléka rendelkezett felsőfokú végzettséggel - egyetemi, főiskolai diplomával vagy felsőfokú szakképzettséggel -, 41 százalék pedig alapfokú oktatásban vett részt, vagy iskolázatlan volt. A következő években a felsőfokú végzettségűek aránya fokozatosan emelkedett, 2005-ben átlépte a 30 százalékot, a legfeljebb alapfokú iskolai végzettséggel rendelkezők aránya pedig csökkent.
2009-re megfordult az új bevándorlók képzettségi szerkezete, az alapfokú végzettségűek aránya 24,6 százalékra süllyedt, a felsőfokú végzettségűeké 42,7 százalékra emelkedett. Az újonnan érkező migránsok így jóval képzettebb réteget alkotnak, mint a Németországban születettek, akiknek körében 26 százalék a felsőfokú végzettségűek aránya.
Forrás: .profession.hu
0 Megjegyzések