A leggyakoribb hazai kullancsfaj főként erdőszéleken, erdei tisztásokon, patakok mentén fordul elő. De előszeretettel választja élőhelyéül a kerteket is. A talajon, a magas fűben, a bokrokon vagy a bozótosban les áldozatára.
A cserjésben és az aljnövényzetben várja, hogy a gazdaállatokra kapaszkodhasson, így kisebb-nagyobb emlősökre, mint pl. egerekre, sünökre, őzekre vagy akár madarakra.
Fotó: internet

A kullancsok kedvelik a nedves környezetet

kullancsok szeretik a nedves és meleg környezetet. Ennek megfelelően egy esős nyári napot követően különösen aktívak. De azért száraz és hűvös időben is keresik a gazdaállatot vagy az embert.
Amíg az erdő talaja nedves, a kullancsok hosszú, száraz időszakokat is képesek túlélni. Hidegben kevésbé aktívak, azonban a hidegebb periódusokat is túlélik. Az enyhe teleket az avarban, a hó alatt rejtőzködve vészelik át.

 Kullancsveszély - Hogyan védekezzünk?


Gyorsabban szaporodnak és nagyobb területen terjeszkednek a kullancsok Magyarországon. A vérszívók súlyos betegségeket terjesztenek, például évről évre emelkedik az agyhártya- és agyvelő gyulladásos megbetegedések száma. A szakemberek a védőoltást és a megfelelő túraruházatot ajánlják, de mindig érdemes átvizsgálni magunkat, és háziállataink testét - hangzott el a Magyar Kullancsszövetség keddi sajtótájékoztatóján.

Helyváltoztatás és elterjedés

A kullancsok nem hosszútávfutók. De rövid távokat meglepő sebességgel járnak be, energiájukból azonban csak néhány méterre futja. Ennek ellenére nagy az elterjedési területük. Ezt azonban a gazda révén érik el, amin vagy akin megkapaszkodva olyan helyekre is eljuthatnak, ahová saját lábukon képtelenek lennének, különösen igaz ez abban az esetben, ha a gazda egy madár. Kivágott fák szállításakor potyautasként is utazhatnak.
A kutyakullancsok (Dermacentor reticulatus) eredetileg csak Dél-Európában fordultak elő, azonban néhány évtizede Közép-Európában is megjelentek. A délebbi területeken töltött nyaralások alkalmával összeszedett kullancsokat a kutyák hurcolták be a kontinens belsőbb területeire.

A kullancsok természetes ellenségei

A kullancsoknak nem sok természetes ellenségük van. Néhány madárfaj megeszi a ezeket a parazitákat. Rajtuk kívül bizonyos fonálférgek is megtámadhatják őket, ami a kullancsra nézve halálos.
A dél-afrikai kis mocsári teknősök azokat a kullancsokat eszik meg, amelyek az orrszarvúakra kapaszkodtak. A teknősbékák a folyó iszapjában várakoznak az orrszarvúakra, és megkeresik a bőrükre akaszkodott kullancsokat. Az orrszarvúk még azt is megengedik, hogy a teknősök az orrnyílásaikban kutassanak a kullancsok után.

Törpe fürkészdarazsakkal a kullancsok ellen

A vérszívók az utóbbi enyhe telek miatt igencsak elszaporodtak, ezért a velük szembeni védekezés alapja természetes ellenségeikre épül. Ebben fontos szerepe lehet a kullancsokra specializált törpe fürkészdarazsaknak (1-2 mm-esek), pl. az Ixodiphagus nembe tartozó fajoknak.
Az USA-ban és Kelet-Afrikában ismert, hogy apró darazsak olyan kullancsok parazitái, amelyek szarvasmarhákon kapaszkodnak meg, a darazsak pedig a kullancsokra rakják le a petéiket. A darázslárvák a kullancsokban fejlődnek ki, néhány nap alatt belülről falják fel őket. Ezek után csak a kullancs üres bőre marad meg.
Kullancstérkép Magyarországról


Forrás: Zecken.de , Lektorálta Dr. Csuth Ágnes, családorvos