Állandóan rohanunk, alig valami időnk jut a gyerekünkre. Vajon lehet így jó kapcsolatot kialakítani? Valószínűleg számtalan szülőben merültek már fel hasonló félelmek, vagy okolták az időhiányt egy-egy kialakult konfliktus miatt. “Mesélj néhány iskolai pletykát!” – brit pszichológusok szerint ilyen kérdésekkel szőheti szorosabbra a szülő kapcsolatát gyerekével a hétköznapi rohanásban is.
A statisztikák szerint naponta átlagosan 30 perc jut a szigetországban a szülőknek arra, hogy esténként foglakozzanak gyerekeikkel. A szülők negyede aggódik, hogy ennyi idő nem elég, és csaknem minden második úgy érzi, hogy nem kellően jó szülő a hétköznapokon. Bár a kutatást az Egyesült Királyságban végezték, az eredmények valószínűleg bármely fejlett országban hasonlóak lennének.
Szakpszichológusok szerint azonban aggodalomra nincs ok, mert akár 12 perc is elég a kellően bensőséges kapcsolat megőrzéséhez, ha a szülő megfelelő kérdéseket tesz fel gyerekének. A „megfelelő” korcsoportonként mást jelent. Claire Halsey gyermekpszichológus összeállított néhány kérdést, hogy mit érdemes kérdezni és kérni, illetve a következőkről lehet beszélgetést kezdeményezni az adott korú gyerekekkel.
A 3-4 évesektől:
- Milyen játékokkal játszottál ma?
- Ki magasabb: az óvó néni vagy anyukád?
- Mesélj a mai legélvezetesebb játékról!
A 4-8 évesektől:
- Meg tudnád mutatni eljátszva, hogy mit csináltál ma a szünetben?
- Hármat tippelhetsz, hogy mit csináltam ma!
- Hányszor mosolyogtál ma, mi nevettetett meg?
A 8-14 évesektől:
- Remek sztorim van a számodra, de kérek is egyet cserébe. Te kezded!
- Mesélj pár iskolai pletykát! Csupa fül vagyok!
- Milyen leckével bajlódsz? Tudok segíteni?
- Hova mentek a héten a barátaiddal?
Halsey hangsúlyozza, hogy a kérdések lehetőleg mindig nyitottak legyenek, azaz kifejtendő válaszra késztetők, ne pedig csupán eldöntendők – írta az MTI a The Daily Telegraph című brit lapra hivatkozva.
Forrás: eletforma.hu
0 Megjegyzések