A Jegenye-völgy Pesthidegkút és Solymár határában húzódik, aljában a Paprikás-patak folyik. A Pilisi Parkerdőhöz tartozó védett erdeje népszerű kirándulóhely, amelyet egy tavaszi hétvégén több százan is felkeresnek.  Az évek során a völgyben elszaporodtak az idegenhonos növények, amelyek veszélyeztetik az eredeti élővilágot. Ezért két cég, a Tork és a WWF Magyarország közös természetvédelmi projektet indít a Jegenye-völgy rehabilitációjáért, melynek során őshonos fafajokat telepítenek be, ezzel igyekeznek visszaszorítani az idegenhonos növényzetet.

A solymári projekt keretében Jegenye-völgyben található eredeti, patakot kísérő természetes erdő helyreállítása a cél. Azonban nem csak a patak szűk völgyében kanyargó sétaút vonzza a látogatókat, hanem a patakot kísérő rétek, illetve a néhány éve helyreállított, szintén az útról megközelíthető Solymári vár. A patakot kísérő erdőkbe sok évtizeddel ezelőtt tájidegen fekete fenyő és akác került, amelynek egy részét a Pilisi Parkerdő őshonos fákból álló ligeterdővé alakítja vissza. Sor kerül emellett a patakot kísérő idegenhonos, agresszíven terjedő lágyszárúak visszaszorítására is, hogy a füzekből, égerekből álló ligeterdőt maradéktalanul helyre lehessen állítani.

A nemzetközi higiéniai és papírtermékeket gyártó SCA Tork a  WWF Magyarország  környezetvédelmi szervezet segítségével részt vállalt az élőhely-rehabilitációban.

– A környezetvédelem hosszú ideje a Tork filozófiájának szerves része. A természeti értékek védelme, a környezetbarát szemlélet minél szélesebb körben való megismertetése rendkívül fontos számunkra. Büszkék vagyunk arra, hogy ismét részt vehettünk egy rehabilitációs projektben, ezúttal a méltán népszerű Jegenye-völgy rehabilitációjában – nyilatkozta Badar-Szabó Virág, az Tork marketing menedzsere.

A vállalat segítségével közvetlenül a patak mentén két hektáron eltávolítják az idegenhonos lágyszárúakat, melyek helyére éger csemetéket ültetnek. Az őshonos fákból álló patakmenti ligeterdő helyreállításával gazdagabbá válik a helyi élővilág, hiszen az állatvilág, köztük számos madárfaj igazán ilyen erdőkben érzi otthon magát.

Forrás: otvenentul.hu