A különböző, embert megbetegítő kórokozók közül a gombák jelentősége napjainkban egyre nő. Ennek oka részint a gombás fertőzések gyakoribbá válása, másrészt a rendelkezésre álló kezelési lehetőségek folyamatos bővülése. A gombák világa rendkívül változatos és kiterjedt.

Napjainkban közel 70 ezerre tehető a megismert gombafajok száma. Közös jellemzőjük az ún. heterotrof táplálkozási mód, ami azt jelenti, hogy mivel klorofilt nem tartalmaznak, nem képesek szénhidrát és fehérje előállítására, így ezeket az anyagokat (élő és élettelen) környezetükből veszik fel. Más élő szervezetekhez való viszonyuk alapján lehetnek szimbióták (amikor az együttélés mindkét fél számára hasznos) és lehetnek paraziták (élősködők). A gombák általában kedvelik a meleget, a sötétséget, a nedvességet. Növekedésükhöz nélkülözhetetlen a levegő oxigénje.

A közel százezer gombafaj közül mindössze néhány százról bizonyított, hogy betegség okozója lehet. E gombákat gyakorlati szempontból négy nagy csoportba sorolják: fonalas gombák, élesztő- vagy sarjadzó gombák, penészek és dimorf gombák. Az emberi megbetegedéseket okozó mikroszkopikus méretű gombák egy része ún. opportunista kórokozó, azaz normális szervezetben is jelen vannak, de bizonyos hajlamosító tényezők hatására betegséget okoznak. Más gombák bőrön vagy a szervezetben való megtelepedése viszont mindenképp kórosnak tekinthető - ezek az ún. obligát parazita gombák.

A gombák megbetegíthetik a bőrt, a nyálkahártyákat, vagy különösen leromlott szervezetben, illetve hajlamosító tényezők hatására a belső szerveket is. A betegséget okozó hatás részint a közvetlen szövetkárosításban, részint méreganyag (toxin) termelésben nyilvánul meg, illetve a gombák bizonyos részecskéi (gombaantigének) érzékeny szervezetben allergiás megbetegedéseket is előidézhetnek. Most csak a bőrön jelentkező betegségek kerülnek ismertetésre.

Nem csak kozmetikai probléma
A gombás bőrfertőzések olyan gyakoriak, hogy sok beteg csupán kozmetikai kérdésként kezeli megjelenésüket. A bőrgombásodásra hajlamosító leggyakoribb egyéni tényezők közé tartozik a

bőr savköpenyének gyengesége (pl. gyermekkorban, vagy alkatilag, vagy akár a túlzott fürdőszerhasználat következtében);
a bőr párolgását nehezítő műanyag textíliák és cipők viselése (pl. nejlonharisnya, gumicsizma, edzőcipők állandó viselése);
bizonyos hormonális tényezők (pl. terhesség, fogamzásgátló tabletták szedése, klimax, egyéb endokrin betegségek, cukorbetegség);
egyes gyógyszerek szedése (antibiotikumok, szteroid gyógyszerek, daganatos betegségek kezelése);
rossz helyi keringési viszonyok (pl. artériás érszűkület, mélyvénás trombózis utáni állapot);
fokozott izzadás (nagy meleg, vagy elhízás miatt).
 A leggyakoribb fertőzőforrások
A fonalas gombák leggyakrabban a bőrt, körmöt, hajszálat betegítik meg. Az emberi fertőzés legáltalánosabb forrása az emberi bőrön és szaruképleteken élősködő gombákkal fertőzött lehámlott hámsejtekkel való érintkezés, pl. fürdők, zuhanyzók, szállodai padlószőnyegek nagy mennyiségben tartalmazhatnak fertőzött hámpikkelyeket. A személyek közötti közvetlen kontaktus nem feltétele a fertőződésnek, ugyanis a gombák 1 évnél tovább is életképesek maradnak az emberi szervezeten kívül.

További fertőzőforrások lehetnek a különböző tollal vagy szőrrel fedett állatok, de tulajdonképpen az egész környezetünk, beleértve a talajt, a vizet, a levegőt, a növényeket, a különböző mesterséges építményeket. A táplálékunk is lehet fertőzőforrás: a mogyoró, kávé, kakaó, bizonyos pékáruk, erjesztett ételek és italok tartalmazhatnak gombákat, elsősorban penész- és élesztőgombákat.

A melegebb idő, a nyár közeledtével a bőrgombásodás problémája is egyre időszerűbb kérdésnek tűnik. Egyrészt nyáron valóban gyakoribb a gombás bőrgyulladás, hiszen a nagy meleg, a fokozott izzadás fontos hajlamosító tényező, másrészt a ruházat "lazábbá" válásával, papucs, szandál viselésével zavaróan szembetűnhetnek a télen dédelgetett és rejtegetett gombás bőr- és körömfertőzéseink.

A bőrgombásodás általános tünete a bőrpír, hámlás, nedvedzés, viszketés, bár a megbetegedett terület helyétől és a kórokozó gomba fajtájától függően más és más képet mutathat.
 A hajkorpát gombás fertőzés okozza
A hajas fejbőrön például nagyon gyakori az egész fejbőrt, vagy ennek csak körülírt részét érintő korpásodás. A kórokozó gomba az egészséges felnőtt lakosság bőrének nagy részén tünetmentesen is megtalálható. Seborrhoea alkat (fokozott faggyútermelésre való hajlam) esetén azonban túlzott mértékű elszaporodása korpásodást okoz. A fejbőr zsíros-lemezes hámlásához súlyosabb esetben bőrpír és erős viszketés is társul.

Mivel alkati tényező is szerepel a tünetek kialakulásában, valamint a visszafertőződés lehetősége is folyamatosan fennáll, legcélravezetőbb rendszeresen valamelyik korpásodás elleni sampont használni. A boltokban és gyógyszertárakban számos ilyen készítmény kapható, ezek közül akár többet is kipróbálhatunk, amelyik beválik, ahhoz azonban érdemes hosszabb távon is ragaszkodni. Makacs esetben erőteljesebb hatású készítményt rendelhet az orvos, és lehetőség van gyógyszeres kezelésre is. Fontos hangsúlyozni, hogy akinek a fejbőre korpásodásra hajlamos, annak a megfelelő készítményt heti rendszerességgel kell alkalmaznia a tartós tünetmentességhez.

Kopasz foltok a gyermek fején
Más típusú gomba okozza a főleg gyermekkorban jelentkező, egy vagy több kopasz folt kialakulásával járó fejbőri gombásodást. Ez a gomba a hajszálakat betegíti meg és a hajszálak egyenletes vagy egyenetlen letöredezésével jár. A fertőzőforrás nemritkán a ház kedvenc kutyája vagy macskája! Ha a gombásodás a bőr mélyebb rétegeit is érinti, a csomós beszűrődéssel járó folyamat a hajszálak teljes kilökődését idézheti elő. Ez az úgynevezett mélygombás forma - ma már szerencsére ritka - sajnos maradandó kopaszsággal jár.

Pattanásra emlékeztető csomók
A szakáll- és bajusztájon jellegzetesen többszörös pattanásra emlékeztető viszkető, majd fájdalmas gennyes csomó képződik. A teljes gyógyulás után nem szabad elfeledkezni a borotválkozáshoz használt eszközök, pamacsok kicseréléséről sem! Műfogsort viselőknél gyakori a szájzugok fájdalmas kipállása, melyet szintén gombák okoznak.

 Hámló bőrpír a törzsön
A törzs bőrén a gombásodás általában kerekded, szélein hámló bőrpír formájában jelentkezik. Mivel a folyamat a szélek felé terjed, központi részén gyógyul, majd újrafertőződik, jellegzetes kokárdarajzolat alakul ki. A nagyhajlatok (hónalj, lágyék, far, köldök, emlők alatti terület) bőrének gombás bőrgyulladása (kipállása) mindkét nemnél gyakori. Erősen viszkető, vörös elszíneződés, sokszor kirepedés, nedvedzés jellemzi. Hajlamosító tényező leginkább az elhízás, a fokozott izzadás és a cukorbetegség.

A tenyerek érintettsége leggyakrabban kertészeknél, földműveseknél alakul ki. Száraz, rendszerint aszimmetrikus tenyéri hámlás vagy viszkető hólyagosodás formájában indul, megbetegítheti a körömágyat és ráterjedhet a körmökre is. Háziasszonyoknál, kismamáknál, ápolónőknél, cukrászoknál pedig a kézujjközök kirepedésével járó fertőzés tekinthető "szakmai ártalomnak". A kórokozó itt rendszerint sarjadzó gomba. Nemritkán a láb gombásodása ráterjed a kézre, ilyenkor általában a "domináns" oldali kéz válik érintetté, ez az úgynevezett "két láb-egy kéz betegség.

A napgomba
A törzs bőrén jelentkező gombásodás leggyakoribb formája a napgomba, kozmetikai jelentősége miatt a betegek sokszor keresik fel a szakrendeléseket. Általában a háton, mellen, karokon alig hámló barnás foltok jelennek meg, a foltok később térképszerűen összefolyhatnak. Fény hatására (napozás, szoláriumozás) azonban a barna gombatelepek "lehullanak" és helyükön fehér foltok alakulnak ki. A gomba ugyanis gátolja a bőrpigmentképződést és míg a foltok visszapigmentálódnak, 1-2 hónap is eltelhet.

A visszapigmentálódás ütemét sajnos nem tudjuk gyorsítani, ezért csak azt tudjuk javasolni, hogy a kezelés még a napozási szezon előtt történjen meg. A napgombásodás tüneteinek kialakulásában csakúgy, mint a fejbőri korpásodásnál, alkati tényezőknek is szerepük van. Tehát a tartós tünetmentességhez heti rendszerességgel végzett fenntartó kezelésre is szükség van, a tünetmentes periódusokban is!

A láb gombás fertőzése (más néven atlétaláb) világszerte népbetegség. A városi lakosság közel 30 százalékát érinti. Rendszerint a lábujjak közötti viszkető hámlás vagy hólyagosodás képében indul, később a bőr elfehéredése, felázása, kirepedése alakul ki.
A fertőzés ráterjedhet a talpakra, lábhátra, lábkörmökre. A hámhiányos területek gennykeltő baktériumokkal felülfertőződhetnek, bakteriális bőrfertőzés, orbánc kiindulási pontjaivá válhatnak. Az idültté váló fertőzés kezelés nélkül nem gyógyul meg, a beteg a környezetét is folyamatosan fertőzheti.

Lábkörömgomba
A kor előrehaladtával egyre gyakoribb panasz a lábköröm-gombásodás, amely a lakosság körülbelül 3-15 százalékát érinti. A körmök fertőződése vagy a szabad szél, vagy a körömágy felől indul meg. Kezdeti stádiumban a körömlemez egy részének elszíneződése, enyhe megvastagodása, töredezése látható. A teljes körömlemezt érintő folyamatnál a köröm egésze felpuffad, megvastagodik, alapjáról törmelék emeli fel, morzsalékonnyá válik, a kórokozóktól függően sárgásan, barnásan vagy zöldesen elszíneződhet.

A hajlamosító tényezők ugyanazok, mint lábgomba esetén: a zárt cipő (kondi, bakancs, gumicsizma), fokozott lábizzadás, műanyag textíliák viselése (nejlonharisnya), cukorbetegség, alsó végtagi keringési zavar. Az óvatlan manikűrözés, pedikűrözés miatti körömágysérülés és a műkörömviselés is elősegítheti kialakulását.

A gombás köröm nemcsak esztétikai probléma, hanem komolyabb szövődmények kialakulásával is járhat.

Forrás: informed.hu