Sok összetevője van, mégis egy összetett mondatban megfogalmazható, miként kerülhetünk közelebb a magasabb életminőséghez, az egészséges életmódhoz.

A XX. század a tudomány és az „ész diadalának” százada volt. A népi hagyományok a háttérbe szorultak, a gyógyítás, és általában az „egészséges élet” definíciója a tudósok, kutatók kezébe került. A nyugati típusú megközelítés a szintézis elvét követi: a problémákat részekre osztja, egyesével keres rájuk megoldást, majd összeilleszti őket. Egy betegséghez egy gyógyszert, öt betegséghez öt gyógyszert rendel.

A század végére az ember rájött, hogy a kirakó mégsem működik, a természet sokkal jobban megoldja ezt a feladatot helyettünk. Ekkor kezdte reneszánszát élni a népi hagyományok felelevenítése, előtérbe kerültek a népi gyógymódok, s általában minden tudás, ami nem az utóbbi száz évben, mikroszkóp alatt, hanem sok száz év alatt, tapasztalat útján keletkezett. A mesterségesen kivont, majd teljesen szintetikusan előállított hatóanyagok helyett a természetes úton létrejött, „primer” forrásból meríthetünk.

A modern konyha „favoritjai” nélkül is jól elboldogultunk: a spárga, az avokadó és az alga ismeretlenek voltak számunkra, mégis a hagyományos magyar zöldségek mindig átsegítettek minket a betegségen, éhínségen. A táplálkozási szokások körülményei a történelem során nem mindig ideálisan alakultak, de az alapvető zöldségek és gyümölcsök szerencsére minden korban a rendelkezésünkre álltak.

Nekünk, magyaroknak minden szakácskönyvünk így kezdődik: végy jó sok vöröshagymát! A vöröshagyma nem csak az étel ízesítésére szolgál, de főzetét a népi gyógyászatban évszázadok óta használják köhögéscsillapításra, a nyák fellazítására. Nyersen fogyasztva kedvezően hat a koleszterinszintre. A hagyma gátolja a vérrögképződés kialakulását és segít megelőzni a koszorúér-megbetegedést. Jótékonyan hat az emésztésre, valamint közismert a baktériumölő hatása is. Az ellenálló képességet növeli, így érdemes bármilyen gyulladás esetén több vöröshagymát fogyasztanunk. Sok B1-2-6 és C-vitamint, flavonoidokat és többféle nyomelemet tartalmaz. Fogyasszunk minél több vöröshagymát, de lehetőleg ne egy fontos találkozó előtt!

Nem csak a gyümölcsök és zöldségek, hanem az állati eredetű ételek – elsősorban a húsok és a zsír – szerepe is igen fontos a táplálkozásunkban. A zsírok nélkülözhetetlenek az idegrendszer kiegyensúlyozott működéséhez, elő anyagai a hormonoknak, és segítik a zsír ban oldódó vitaminok (A, E, D, K) felszívódását. A fizikai igénybevétel többnyire meg is követelte a zsírban gazdag táplálékot, amely mintegy üzemanyagforrása is volt a szervezetnek.

A városi életmóddal azonban kialakult az egyik leggyakoribb civilizációs betegség, a túlsúly, amelynek megoldását egyes, elég népszerű irányzatok a zsírszegény táplálkozásban vélik megtalálni. A zsírszegény táplálkozásnak azonban olyan idegrendszeri mellékhatásai is vannak, mint például a neurózis (idegi gyengeség) vagy a szorongás. Tehát az egyik probléma helyére egy másikat állt. A probléma természetes megoldása nem a zsír megvonása, hanem a mozgásszegény életmód felszámolása, az aktív életmód kialakítása, és akkor a szervezetbe jutó zsír, illetve annak többlete feldolgozásra kerül.

A szabadidő aktív eltöltése nem egy divatirányzat, hanem az életminőség egyik alapvető meghatározója. A lehetőségeket figyelembe véve mindenkinek magának kell kialakítania, hogy milyen mozgásformák férnek a napirendjébe, de – hasonlóan a táplálkozáshoz – itt is a természetes mozgások azok, amely az egész testre kiegyensúlyozottan pozitívan hatnak. A természetesen mozgások legkézenfekvőbb megvalósítása a túrázás. A hegyen, völgyön, szárazon, vízen, friss levegőn eltöltött idő alatt a tüdő kitisztul a városban összeszedett szennyeződésektől (szmog, cigaretta füst stb.), a gondolatok rendeződnek, a belső világ felveszi a természet harmóniáját.
A kutatások megerősítik, hogy akik rendszeresen túráznak, azoknál lényegesen ritkábbak a szív- és érrendszeri megbetegedések. Egy családi túra nem csak az egészségre van jótékony hatással, hanem nevelési eszköz is. A család együtt van, beszélgetnek, minden érdekes dolognál meg lehet állni, el lehet tenni a batyuba, s ez nem csak fizikailag, hanem képletesen is érthető.

Egy magasabb életminőség elérése nem képzelhető el részlegesen. Ha csak egészségesen táplálkozom, de a gondolataim zavarodottak, ha a gondolataim rendezettek, de a testem tunya, ha a testem edzett, de a családi, baráti, munkahelyi kapcsolataim rendezetlenek, akkor az élet egyensúlya megbomlik, felborul, és magával ránt.

Bár a mai világunk végtelenül bonyolult, a recept olyan egyszerû, hogy egy mondatban is leírható: foglalj le egy szállást, lehetőleg falun, távol a tömegtől és városi forgatagtól, kérjél reggelire szalonnás-hagymás tojásrántottát, beszélgess el a háziúrral, kérd ki a véleményét a környéken meglátogatható helyekről, majd menj ki túrázni!

Forrás: sokszinuvidek.hu