Az első látásra ijesztő tünetek rövid időn belül életveszélyes állapothoz is vezethetnek. Angioödéma jelentkezhet allergia, gyógyszerek, vagy fertőzések következtében. A tünetekről és a kezelésről dr. Pintér Judit, a Budai Allergiaközpont allergológusa ad felvilágosítást.

Csalánkiütés, vagy angioödéma?

A csalánkiütés (urticaria) a bőr felső, az angioödéma, vagy másnéven Quincke-ödéma pedig a bőr mélyebb rétegeinek hirtelen kialakuló duzzanatával járó tünetegyüttes. Az urticaria jellegzetes tünetei, a testszerte jelentkező, viszkető csalánfoltok – az akár hónapokig is fennálló krónikus csalánkiütés kivételével - rendszerint gyorsan, akár percek alatt kialakulnak, és pár óra, bizonyos esetekben napok alatt elmúlnak.

Cikkünk a hirdetés után folytatódik

Az angioödéma tünetei ennél jóval súlyosabbak. Mivel az elváltozás a bőr mélyebb rétegeit is érinti, itt nem pusztán kiütések és az azzal járó kellemetlen viszketés jelentkezik, hanem az adott testrészt érintő jelentős duzzanat tapasztalható, mely érintheti a kezek, a szemhéjak, a torok és a külső nemiszervek területeit is. A tünetek szintén gyorsan alakulnak ki, és napokig is megmaradhatnak. A duzzanat olykor fájdalmas is lehet, a torok és a légutak területeit érintő elváltozás légzési nehézséget okozhat.

 Gyógyszerallergia
Leggyakoribb, gyógyszerek okozta bőrkiütések:
Urticaria (csalánkiütés): aspirin, gyulladáscsökkentő-fájdalomcsillapítók, ACE inhibitor vérnyomáscsökkentők, penicillin, cefalosporinok antibiotikumok, opiátok fájdalomcsökkentő, peptid alapú hormonok, kontrasztanyagok, vaccinák.
Maculo-papulózus (foltos-göbcsés) kiütések: aspirin, gyulladáscsökkentő-fájdalomcsillapítók, ampicillin, anticonvulsivánsok, barbiturátok, isoniazid, fenothiazinok, kinolonok, sulfonamidok, thiazidok, co-trimoxasole,
Pemphigus (hólyagos bőrkiütés): penicillin, aranytartamú szerek, levodopa, heroin, rifampin, fenilbutazone,
Fotoszenzitivitás (fényérzékenység): amiodarone, chlorpromazine, furosemide, kinolonok, sulfonamidok, tetraciclinek, thiazidok.
Fix gyógyszer kiütések: acetaminofen, penicillin, anticonvulsiváns szerek, barbiturátok, metronidazole, oralis anticoncipiensek.
Kialakulásának okai

Allergia
Angioödéma az esetek egy részében valamilyen allergia – jellemzően ételallergia - tüneteként jelentkezik. Okozhatja még rovarcsípés, latex allergia (az allergénnel történt érintkezés kapcsán) és bizonyos gyógyszerek, például penicillin, vagy aszpirin. Súlyos esetekben a torok duzzanattal járó légzési nehézségek mellett hirtelen vérnyomásesés is bekövetkezhet és kialakulhat az anafilaxiás sokk néven ismert, életveszélyes állapot.

Gyógyszerek
Az arra érzékenyeknél angioödémát idézhet elő például a magas vérnyomás betegség kezelésére alkalmazott ACE-gátlók szedése, vagy az SSRI-antidepresszáns készítmények, de a nem-szteroid gyulladáscsökkentők is. A tünetek ilyen esetekben sokszor csak a gyógyszer elhagyása után szűnnek meg.

Idiopátiás angioödéma
Idiopátiásnak, vagyis ismeretlen eredetűnek tartjuk az angioödemát, ha a teljes kivizsgálás során sem találjuk meg a kiváltó okot. Ezekben az esetekben a tüneteket provokálhatja fertőzés, idegesség és stressz is.

Örökletesség
Az angioödéma igen ritka, öröklött formája is ismert. Az érintetteknél a betegség jellegzetes tünetei mellett hányinger, hányás, hasmenés is jelentkezhet.  Az öröklött hajlamból általában valamilyen egyéb tényező, például terhesség, fogamzásgátló tabletta, fertőzés, vagy trauma hozza felszínre az első tüneteket, rendszerint a pubertáskor utáni időszakban.

Életveszélyes állapot

A hirtelen kialakuló angioödéma a légutak elzáródásával járó duzzanatot is előidézhet, így kezelése azonnali orvosi segítséget igényel. A betegség öröklött formájánál gyógyszeres kezeléssel előzhető meg a tünetek kialakulása. Antihisztamin és szteroid készítmények alkalmazására is sor kerülhet. A sürgősségi ellátás után részletes kivizsgálás szükséges, hogy a kiváltó okokat el tudja kerülni a beteg, vagy a háttérben megbújó betegségeket felderítsük.

Forrás: webbeteg.hu