A fokhagyma évezredek óta nagy népszerűségnek örvend. Nem csoda, hiszen gyógyító és egészségmegőrző hatása mellett karakteres íze rengeteg ételünket teszi teljessé vagy éppen izgalmassá. Nálunk főszerepet kapott: saláta, leves, mártogatós készült belőle.

A fokhagyma, ez az ehető antibiotikum, már a rómaiak és a görögök mindennapi táplálékaként is megállta a helyét. Sőt, amulettként is a nyakukban hordták, mert hitték, hogy védelmet nyújt a betegségek ellen. Népi orvosságként szinte minden kultúrában számon tartják. A nagy öregek a következőre esküsznek: napi 1 gerezd zúzott fokhagyma egy evőkanál mézzel elkeverve, egész évben rendben tartja az immunrendszert.

Gyógyhatásai

A fokhagyma szinte minden bajra gyógyír, hiszen kiváló baktérium-, gomba-, és vírusölő vegyületek találhatók meg benne. Jellegzetes illatát és gyógyerejét ugyanannak az 1% kéntartalmú allin nevű illóolajnak köszönheti, amely allicinné alakul, amint felvágjuk a gerezdeket. Antioxidáns kénvegyületeinek köszönhetően kiváló ellenszere a szív- és érrendszeri megbetegedéseknek, valamint késlelteti, illetve megakadályozhatja a rák kialakulását. Vérrögképződést gátló hatása miatt a stroke és a szívroham kivédésében is hathatós segítséget nyújt. Napi 1 gerezd fokhagyma elfogyasztása 76%-kal csökkenti a szívbetegség kockázatát. Elősegíti az ólom kiürítését a szervezetből, így a méregtelenítésben is hatékony. Távol tartja a herpeszt és a kullancsokat, továbbá a vércukorszintet is kordában tartja. Igazi csodaszer, amely nyersen a leghatékonyabb, sütve, főzve pedig isteni.

Sült fokhagymás rukkola saláta gorgonzola sajttal és dióval

Elkészítési idő: 15 perc
Sütési idő: 60 perc

Hozzávalók 2 személyre:
2 fej fokhagyma
2-3 marék rukkola
15 dkg gorgonzola sajt
10 dkg dió
2 evőkanál extra szűz olívaolaj
só, bors
Az egész fej fokhagymák tetejét levágom, olívaolajjal meglocsolom, sózom, borsozom, majd alufóliával lefedem és 60 perc alatt 175 fokon megsütöm. Közben a sajtot kockára vágom, a diókat negyedelem, majd a rukkolát hozzákeverem. A salátát olívaolajjal meglocsolom, sózom, borsozom, és lapos tányérra pakolom. A sült fokhagymát a közepére ültetem. Bagettet kínálok mellé. A fokhagymákat könnyed mozdulattal a héjából ki lehet nyomni, és akár a bagettre kenve fogyasztani.

Szárzelleres fokhagyma krémleves parmezánforgáccsal

Elkészítési idő: 25 perc

Hozzávalók 4 személyre:
1 evőkanál vaj
14 gerezd apróra vágott fokhagyma
2 db burgonya
4 db szárzeller
7 dl zöldség alaplé vagy víz
1,5 dl 20%-os tejszín
5 dkg parmezán
fél mokkáskanál őrölt szerecsendió
1 mokkáskanál római kömény
só, bors

A zellert felszeletelem, a burgonyát felkockázom és a vajra dobom, enyhén lepirítom. A fokhagymát apróra vágom, a zöldségek mellé dobom, és amikor már érzem az illatát, a zöldség alaplével felengedem. Sózom, borsozom, szerecsendióval és római köménnyel fűszerezem, majd tejszínnel dúsítom. Tálaláskor parmezánforgáccsal teszem még izgalmasabbá.

Fokhagymás-zöldfűszeres mártogatós

Elkészítési idő: 5 perc

Horvát szokás
Horvátországban és a legtöbb tengerparti vidéken a halászok alapélelmiszere a szikkadt fehér kenyér olívaolajba mártogatva. Egy kellemes nyárestén finom fehér borral még jobban csúszik, főleg, ha fokhagymával és friss zöldfűszerekkel bolondítjuk a sűrű extra szűz olívaolajat.

Hozzávalók 2 személyre:
1,5 dl extra szűz olívaolaj
1 mokkáskanál Himalája-só
5 gerezd finomra zúzott fokhagyma
finomra vágott kakukkfű, oregano, bazsalikom
olívabogyós ciabatta

A hozzávalókat az olívaolajjal összekeverem és egy éjszakát állni hagyom. A ciabattát megpirítom és a fokhagymás-fűszeres olívaolajba mártogatom. Ezt az illatos-fűszeres olajat sokféleképpen felhasználhatjuk: sajtkockákat dobálhatunk bele és 1 hétig érlelhetjük, de olaszos tésztaételeink alapfűszere is lehet.

Forrás: webbeteg.hu