Az amerikai tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a rágógumi nemhogy nem segíti a fogyókúrát, hanem épp ellenkezőleg: hatására több chipset, édességet és nassolnivalót eszünk, továbbá kevesebb zöldséget és gyümölcsöt.

Ennek a jelenségnek az áll a hátterében, hogy a rágógumi mentolos frissességéért felelős kémiai anyagok hatására fura, kellemetlen íze lesz a legtöbb gyümölcsnek és zöldségnek. „Ez a fajta kémiai változás ahhoz hasonlítható, amikor fogmosás után narancslevet iszunk, és keserűnek érezzük az amúgy édes ízt" - jegyezte meg a tanulmány szerzője.

A kutatók összesen 44 önkéntest kértek fel egy számítógépes játékra ételért cserébe. A résztvevők egy részének mandarint, narancsot és szőlőt ajánlottak fel, míg a többiek chipsért, vagy csokoládéért játszottak. A kísérletet megelőzően az önkéntes résztvevőknek gyümölcsízű vagy borsmentás rágógumit adtak. 

A kísérletből kiderült, hogy a mentolos rágógumi hatására sokkal kevesebb résztvevő választotta a gyümölcsöt, míg a gyümölcsízű rágó kevésbé vette el a résztvevők kedvét a zöldségtől és a gyümölcstől.
Egy másik kísérletben a kutatók arra kérték a résztvevőket, hogy írják fel, hogy mit esznek egész nap, miközben egy részüknek minden étkezés előtt zöld tea ízű rágót kellett bevenniük. Kiderült, hogy a rágógumizó csoport ugyan kevesebbszer evett, mégis több kalóriát fogyasztott el napközben.                      

A gyulladás szervezetünk normális reakciója a sérülésekre. Annak ellenére azonban, hogy természetes védelmi mechanizmusnak számít, krónikussá válása esetén betegségek kialakulásához is vezethet. A birminghami egyetem kutatói szerint a gyulladás egyik ellenszere a megfelelő táplálkozás lehet.
„A gyulladással kapcsolatban akkor kezdődik a baj, amikor a védelmi mechanizmus kicsúszik az irányítás alól, és az egészséges szöveteket kezdi pusztítani, több kárt okozva ezzel, mint a gyulladást eredetileg kiváltó károsodás” – magyarázta a kutató.

Még az elhízásról is kimutatták, hogy gyulladást okoz, ami szív-érrendszeri és anyagcsere betegségekhez vezethet. A fogyással azonban csökkenthető a gyulladás, ezért a kutató szerint a megfelelő gyulladásellenes élelmiszerek jelentik a megfelelő megoldást.

A szakértő szerint a következő élelmiszerek tartoznak ebbe a csoportba: a citrusfélék (a C- és E-vitaminok alapvető antioxidánsok), a sötétzöld leveles zöldségek (K-vitaminban gazdagok), a paradicsom (a színét adó likopin erős antioxidáns) és a vadlazac (omega-3 zsírsavakban gazdag).

A kutató azt is hozzátette, hogy a gyulladásellenes élelmiszerek fogyasztása egyáltalán nem ijesztő feladat. A szakértő szerint apró lépésekkel érdemes haladni, például a zöld leveles zöldségeket salátákba lehet keverni, vagy egy kevés egészséges élelmiszert lehet adni a reggelinkhez. Fontos továbbá, hogy több friss élelmiszert próbáljunk fogyasztani a feldolgozott és olajban sült ételek helyett. Ezáltal bizonyos gyógyszerek használatának szükségességét is visszaszoríthatjuk.

Forrás: mindigno.hu