A múlt heti Zootaxa folyóiratban számoltak be tudósok egy új fajról, a fán lakó sündisznóról, mely Brazília legveszélyeztetettebb ökoszisztémájában él.
Az Antonio Rossano Mendes által vezetett biológuscsoport Pernambuco államban bukkant a kisállatra. A helyiek ismerték az állatot "coandu-mirim" néven, de a kutatók a latin „speratus”, azaz a „remény” nevet adták a sündisznónak. A névválasztás tudatos volt a kutatók részéről, hisz az élőhelye a kipusztulás szélén áll. A régióban már csak esőerdő töredékek maradtak, hisz a sündisznó természetes élőhelyének mintegy a 98 százaléka mára megsemmisült az erdőirtások és a mezőgazdaság miatt.
Az újonnan felfedezett faj, a fán lakó sündisznó (Coendou speratus) az északkeleti Atlanti esőerdők lombkoronái között él. Éjszaka aktív, nappal a fák odvaiban alszik. Sötétbarna tüskéit vöröses csíkok törik meg. Nem fogyaszt rovarokat, éretlen magok, fenyőmag kéreg, levél és gyümölcs a tápláléka.
Az északkeleti Atlanti esőerdő kiirtása miatt sok faj kihalt a térségben, de az új faj, a fán lakó sündisznó felfedezése reményt adott a kutatóknak, talán nem pusztult ki minden állat a térségben, és az eltűnt fajok egy része is csak visszahúzódott.
A Mata Atlânticát vagy más néven az Atlanti esőerdőt tartják a világ legnagyobb egybefüggő ökoszisztémájának, mely átnyúlik Argentínába. A Föld legnagyobb biodiveriztásának tartják, hisz 264 emlősfajt, közel 1000 madarat, 456 kétéltűt, hüllőt és több mint 300-350 édesvízi halat fedeztek fel a térségben.
Fotó: Antonio Rossano Mendes - Pernambuco Egyetem
0 Megjegyzések