A szarkalábak eltüntetését célzó botulinum toxin (röviden Botox) injekciós kezelés a Cardiff Egyetem pszichológusa szerint levertebbé teszi a betegeket - de csak akkor, ha bizonyos területre adják.

Az arcráncok elleni botoxkezelésen átesett személyek részvételével végzett kutatásból az derült ki, hogy a kezelt arcránctól függően a kezelés befolyásolja a levertség érzésének mértékét. A korábbi kutatások eredményeivel egybehangzóan most is az derült ki, hogy a homlokráncok kezelésétől a páciensek kevésbé levertekké váltak, míg a szarkalábak kezelése után a betegek nagyobb mértékű depresszióról számoltak be.

A Brit Pszichológus Társaság éves konferenciáján közzétett tanulmányában Dr. Michael Lewis azt fogalmazta meg, hogy az arcráncok botoxinjekcióval történő kezelése valóban befolyásolja érzéseinket, sőt világlátásunkat is. "Arckifejezéseink befolyásolják az általunk tapasztalt érzéseket - azért mosolygunk, mert boldogok vagyunk, de a mosolygás is boldoggá tesz bennünket. A botoxhoz hasonló gyógyszerekkel végzett kezelések megakadályozzák, hogy a páciens végre tudjon hajtani egy bizonyos arckifejezést. A homlokráncok elleni Botox kezelésen átesettek például nem tudják ugyanolyan erőteljesen ráncolni a homlokukat. Ez akadályozza azt a visszajelzést, amit normális esetben az arcukról kapnának, ezért kevésbé lesznek szomorúak."

"A most bemutatott új eredmények azonban a szarkalábak kezelésének hatására utalnak" - folytatta a szakértő. "A szem körüli izmokat arra használjuk, hogy őszinte mosolyt fejezzünk ki, ezért azt feltételeztük, hogy ezeknek az izmoknak a kezelése csökkenti a mosoly intenzitását. Az eredmények megerősítették feltételezésünket."

A botox kezelés más érzelmekre gyakorolt hatását is vizsgálják a szakértők. Az undor fokozott érzése például a kényszerbetegségek bizonyos típusainak jellegzetessége. Dr. Lewis ezért úgy véli, hogy a botoxhoz hasonló gyógyszereket célzottan lehetne felhasználni az undor arckifejezésének csökkentésére. Az ilyen kezelés ugyanis visszaszoríthatná a betegben az undor érzését, ezáltal csökkentené a kényszerbetegség tüneteit.

noihir.hu