Új névvel, hangsúlyozottabb közösségteremtő szellemben indul holnap huszonharmadszor a Mediawave Nemzetközi Film és Zenei Együttlét május 4-ig tartó programja. A nemzetközi alkotócsapatot mozgósító produkciók hangsúlyozottan a női, a kisebbségi és a háborús témák köré épülnek, s a fényfestőknek köszönhetően ismét pazar színekben ragyog majd éjszakánként a színhelyül szolgáló komáromi Monostori Erőd tömör bástyafala.

Bár a Mediawave indulása óta a művészi szabadság és együtt alkotás egyfajta közösségi élményét kínálta a látogatóknak, a rendezvény vezetői ezt idén névváltoztatással is hangsúlyozni óhajtják. Így lett az április 30. és május 4. között sorra kerülő fesztiválból név szerint Nemzetközi Film és Zenei Együttlét. A helyszín viszont maradt: a vetítéseknek, koncerteknek és work-shopoknak most is a Monostori Erőd ad otthont Komáromban. Az erőd masszív bástyafala pedig ugyanakkor művészi akció tere is lesz, mert akárcsak tavaly, idén is sötétedéstől minden éjjel fényfestők alkotásai borítják pazar színekbe a Dunai Bástyát. Az utcai művészet műfajába tartozó élőfestéssel a Méhkas Dia Projekt tagjai kápráztatják el a közönséget, sőt, idén az esztétikai élmény kiegészül azzal, hogy aki akarja, maga is kipróbálhatja a fényfestés izgalmas technikáját. 

Ez teljesen új kezdeményezés, a művészek ugyanis work-shopot tartanak a Mediawave idején az üvegfestéssel induló fényfestészet tárgykörében. Hogy milyen lehetőséggel ismerkedhet meg az érdeklődő, elég utalni rá, hogy a fényfestő társaság festett már vitorlásokat a Velencei-tavon, sípályát az Alpokban, és ha teljesül a legnagyobb álmuk, egyszer kiszínezhetik fénnyel majd az egyiptomi piramisokat is. A Mediawave-ben mindig az volt a jó, hogy a zenei programban nemzetközileg elismert mesterek mellett a távoli, egzotikus tájak népi zenészeit is volt alkalom hallgatni. Idén nem nyúlt túl távolra a válogatók keze: a program specialitása lesz a rendezvény napjait átszövő moldvai csángó lakodalmas. Holnap, a nyitónapon lánykéréssel indul útjára a zenés akció: a menyasszonyt és a májusfát lovasfogatokkal hozzák az erődbe, az este zárásaként pedig sosem látott-hallott Csángó Analóg Diszkó lesz, például a Ritka Magyar Folkband etno-zenéjével. A két csángó program közötti zenés események sorában pedig Ferenczi György és a Rackajam lesz a csúcspont, a manhattani Manorexia banda produkciója mellett. És mert idén a workshopok fesztiválja is lesz a nemzetközi együttlét, így nem csak például Ferenczi György tart majd műhelyfoglalkozást, hanem külön foglalkozással mutatkozik majd be a csángó népi műhely is. 

A zenei eseményeken ismerősök koncertjei kínálják az élményt. Ismét eljön a Mediawave-re az elragadó személyiségével is hódító Iva Bittová, a fesztivál ikonikus előadója, aki a nőiség tematikájának egyik főszereplője is. Ahogy legutóbbi fellépésén, ezúttal is fellép Hamid Drake társaságában, ezen kívül pedig a filmes zsűri tagjaként is közreműködik a fesztiválon. Leena Conquest amerikai énekesnő is járt már a Mediawave-en, idén szólóval indítja az estjét, majd Tóth Viktor Tercettel mutatják be közös munkájuk eredményét. Leena most sem csak énekel, hanem worshopot is tart fiatal magyar énekesnőknek. A női kedvencek között van az idei programban Ruttkai Bori is, aki az ő Specko Jednojával lép fel. Bori humora, játékossága teszi speciálissá az előadásmódját, zenéje a funk-dzsessz-underpop vonalat képviseli, szövegeinek költői világa egészen egyéni. 

A koncertek sorában fellép a modern zenei kísérletével elismert Thea Soti & NaNaya, a roma improvizációt is idéző zenés formáció. A vajdasági magyar énekesnőből és három német zenészből összeszokott együttes ismert dallamokat és zenei kultúrákat ötvöz dalaiban. Lehengerlőnek nevezik rajongói a Wattican Punk Ballet elnevezésű örmény gegtánc-punk duót, amelyet egy testvérpár alkot s a Mediawave egyik várt produkciója. A 23. Mediawave filmprogramja a nemzetközi mezőnyben 89, a hazai mozgóképes programban 76 alkotást sorakoztat fel. Lesznek női és kisebbségi tematikájú, tánc és zenei filmek, dokumentumfilmek, kísérleti alkotások és animációk is. Utóbbiak magyar képviselőinek többsége a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemről érkezik a fesztiválra. Miután új magyar nagyjátékfilm nem került a mozikba, a hazai mozgókép kínálatban ilyen műfajt ne is keressen senki. 

A nemzetközi felhozatalban öt játékfilm szerepel, köztük kínai (Itt, akkor), kazah (Bajkonur), lett (Pizzák), román (Csigák és emberek) és belga (Az ötödik évszak). A magyar filmek között 37 kisjáték-, 12 animációs-, 2 tánc-, 4 zenei- és 21 dokumentumfilmet vetítenek majd. Ezen kívül a Mediawave saját készítésű filmjeit is bemutatja például a roma integrációs ifjúsági műhelyeiről, a roma zene újraértelmezéséről. A fesztiválon több alkotóval is találkozhatnak a filmbarátok, elkíséri filmjét Papp Gábor Zsigmond (Én is téged, nagyon), Ulrich Gábor (Tulipán), Vízkeleti Dániel (Szörnyetegek), Balla Gábor (Gordon) és Halász Glória (Vasfüggöny). A bemutatott mozgóképek legjobbjairól nemzetközi zsűri dönt majd.

forrás: nepszava.hu