A magyar központi bankot átlátható módon irányítják – reagált Balog Ádám, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke Kopits György múlt heti véleménycikkére. Az alelnök írását a The Wall Street Journal (WSJ) című amerikai üzleti-politikai napilap európai kiadásának szerdai száma a szerkesztőséghez intézett levelek rovatában közölte.

2013-03-06T112954Z 82480749 GM1E9361HIH01 RTRMADP 3 HUNGARY

A WSJ múlt csütörtöki számában Kopits, a Költségvetési Tanács volt elnöke bírálta a magyar alaptörvény módosítását és a gazdaságpolitikát. Matolcsy György MNB-elnöki kinevezését annak a lankadatlan küzdelemnek a betetőzéseként értékelte, amelyet szerinte Orbán Viktor folytat a fékek és ellensúlyok kiiktatása érdekében. Kopits szerint a jegybank – valamint a Köztársasági Elnöki Hivatal, az Állami Számvevőszék, a Költségvetési Tanács és a Gazdasági Versenyhivatal – élén olyan fideszhű emberek vannak, akik alig, vagy egyáltalán nem rendelkeznek releváns szakmai ismeretekkel.

Az MNB-alelnök a WSJ szerkesztőségéhez intézett válaszlevelében leszögezi: Kopits állításaival ellentétben a Magyar Nemzeti Bank működése törvényes és átlátható, Matolcsy György elnöklete alatt a lényegében egyszemélyes irányítást szélesebb alapokon nyugvó rendszerrel váltották fel. Ezen átalakulás során a központi bank állományában négy százalékosnál kisebb arányú volt a személycsere, „ami azt jelenti, hogy lényegében ugyanazok dolgoznak a magyar központi banknál, mint korábban” – hangsúlyozta Balog Ádám.

Az alelnök szerint az MNB tekintélyére és szakmaiságára nézve nem a vezetés átalakítása jelent veszélyt, hanem sokkal inkább „az olyan bírálat – mint például Kopits úré –, amelyet nem támasztanak alá a tények”.

Balog Ádám érvelését ugyanakkor a tények némileg cáfolni látszanak. Főleg a szélesebb alapokon nyugvó irányítási-döntéshozói rendszerről írtak hatnak furcsán, hiszen Matolcsy még miniszterként gondoskodott arról, hogy az MNB élén nagyobb hatalma legyen. Akkor még leendő jegybankelnökként a részvényes magyar állam képviseletében miniszterségének utolsó napjaiban úgy módosította a Magyar Nemzeti Bank alapító okiratát, hogy a változások március 4-től lépneke életbe, és azok az új elnök szerepét erősítsék az alelnökökkel szemben. Ilyen változás volt például, hogy most már a jegybankelnök dönt a munkavállalók felvételéről, felmentéséről és javadalmazásáról.

A szélesebb bázist látszik cáfolni az is, hogy a két korábbi alelnök, Karvalits Ferenc és Király Júlia jogköreit kurtították, Király feladata csak a készpénzlogisztika felügyelete maradt. Azt pedig, hogy lényegében ugyanazok dolgoznak a jegybanknál, mint korábban, az a tény árnyalja, hogy elküldték mások mellett a kutatási-elemzési részleg vezetőjét, az MIT-n doktorált Benczúr Pétert – az ő menesztésére Kopits is felhívta a figyelmet –, valamint Csermely Ágnes igazgatóhelyettest, a közgazdasági elemzések és kutatási rész vezetõjét is. Az átlátható működés ellen pedig az hat, hogy Matolcsy György a kontinentális Európában lényegében egyedülálló módon nem tart sajtótájékoztatót a kamatdöntések után sem.