Lemondott pénteken a legfőbb ügyészség ideiglenes vezetői tisztségéről Daniel Morar. A DNA korábbi főügyésze a hét elején nyilvánosan tiltakozott az ellen, hogy Victor Ponta és Traian Băsescu politikai megállapodás alapján készül kinevezni a vádhatóság vezetőit. Nyílt fellépése miatt mind a kormányfő, mind az államfő bírálta őt.

Morar, akit az Európai Bizottság a romániai korrupció elleni harc kulcsfigurájának tart, azzal indokolta lemondását, hogy jelezni kívánta: nem fűzik személyes ambíciók a vitatott ügyészségi tisztségekhez, de továbbra is érdekelt abban, hogy a DNA élén a lehető legalkalmasabb vezetők folytassák munkáját.

Az USL egyik fő ellenségének tekinti Morart, akit azzal vádol, hogy a korrupcióellenes harc ürügyén Băsescu politikai ellenfeleit hurcolta meg. Morar vezetése alatt a DNA az akkor kormányon lévő jobbközép PDL több politikusát is börtönbe juttatta.

Miután Morar tavaly kitöltötte a törvény által engedélyezett kétszer hároméves mandátumot a DNA élén, az államfő azt javasolta, hogy cseréljenek Laura Codruţa Kövesivel, akinek szintén lejárt második hároméves legfőbb ügyészi mandátuma. Távozása előtt Kövesi ki is nevezte helyettesévé Morart, aki így tavaly október óta - mostani lemondásáig - a legfőbb ügyészség ideiglenes vezetője volt.

Miután az USL nem fogadta el a cserét, és Băsescu is elutasította az USL főügyészjelöltjeit, a vádhatóság hónapokig kinevezett vezetők nélkül maradt.

A Ponta-Băsescu alku első jeleként az államfő Morart nevezte ki március végén az Alkotmánybíróság egy júniusban megüresedő helyére. Ponta ezt a kompromisszumot "hálálta meg" a maga részéről azzal, hogy Kövesit jelölte a DNA élére. Döntését az USL-ben részt vevő liberálisok élesen bírálták, de a koalíciót végül nem rúgták fel.

Az ügyészségi vezetők átlátható módon történő kiválasztását az Európai Bizottság is sürgette Romániáról szóló legújabb jelentésében. Több uniós tagállam a korrupció megfékezésétől tette függővé Románia csatlakozását a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezethez. (mti)