A kutyák gyakran rendkívüli módon vonzódnak romlott dolgokhoz vagy más állatok ürülékéhez, amit élvezettel el is fogyasztanak.

Úgy tűnik, a macskaürülék az egyik csemege, talán, mert nagyon nagy a fehérjetartalma, és egyzserűen ízlik a kutyának. Gyakran a figyelmeztetés sem segít, a kutya mindenképpen megpróbál elcísípni egy-egy falatot a macskavécéből, amit persze elárul a pofáján ragadt macskaalom és a borzalmas szájszag.

Az ürülékevés alapvetően nem veszélyes, főleg, ha mindkét állatot rendszeresen féregtelenítjük. De ha szoros kapcsolatban vagyunk a kutyával, akkor ez a szenvedély nem igazán higiénikus.

Legtöbbször csak az segít, ha a macskavécét úgy helyezzük el, hogy a cica hozzáfér, de a kutya nem. Ha a két állat nagyjából egyforma méretű, akkor csak a kutya számára elérhetetlen, magasabban lévő hely jöhet szóba, vagy olyan helyiség, ahova a cica egy ugrással elérhető átjárón juthat be. Ha a kutya a nagyobb, akkor a vécéhez vezető utat olyan keskenyre kell hagyni, hogy csak a macska férjen át (rács vagy a macska méretére beállított ajtó). Még egy lehetőség, ha macskaajtót szerelünk a macskavécét rejtő helyiség bejáratára.

Ha séta közben falatozik a kutya

Ha séta közben a kutya célba vesz egy kupac székletet, azonnal szóljunk rá „Hagyd ott!”. Ha a szájába veszi, szintén ne késlekedjünk a „Fúj, köpd ki!” paranccsal. A kertben gondosan szedjük össze a macska- és kutyaürüléket, hiszen ezzel eltüntethető a kellemetlen szokás tárgya.

Ha az eb mégis kitartóan vadászik a macskakakira, permetezzük be azt kutyariasztó sprével. Olyan szerek is kaphatók, amelyeket a kutya eledeléhez kell adagolni, és olyan rossz ízűvé teszik az ürüléket, hogy a kutya nem képes elfogyasztani azt. Az állatorvos, illetve az állatfelszerelés-üzlet dolgozói tudnak ezekről bővebb felvilágosítással szolgálni.

Ha séta vagy sport közben mi vesszük előbb észre a problematikus területet, gyorsan hívjuk oda magunkhoz az állatot, majd vonjuk el a figyelmét játékkal vagy egy már engedelmességi gyakorlattal.
 
A kutya behívása - videón

A „Hagyd ott!” parancs megtanítása

A „hagyd ott” paranccsal az a célunk, hogy a kutya azonnal fejezze be az érdeklődést valami iránt, illetve jöjjön el még a közeléből is. Minthogy a kutyát normálisan éppen ezek a dolgok érdeklik, a parancs megtanítása nem egyszerű. Legjobb, ha otthon, a házon belül, nyugodt környezetben látunk tehát hozzá.

1. Adjuk fel a kutyára a kiképző pórázát, majd ültessük le. Mutassunk neki egy darab élelmet, és mondjuk azt, hogy „Hagyd ott!”.

2. Fogjuk az ebet rövid pórázra, majd dobjuk el kis távolságra az élelmet, miközben megismételjük a parancsot.

3. Ha a kutya a falat után vetné magát, rántsuk meg a pórázt. Ha viszont mellettünk marad, dicsérjük és jutalmazzuk meg. Ismételjük mindaddig a gyakorlatot, amíg a kutya már megbízhatóan végzi azt.

Tegyünk próbát az összes kedvenc ételével, mielőtt „élesben” is kipróbálnánk egy kiránduláson a kutyát.

Forrás: noihir.hu