Rengeteg olyan helyzet adódik egy munkahelyen, ami szorongással tölti el az embert. A legtöbb félelem akkor jelentkezik, amikor mások előtt kell beszélned – ilyenkor még nehezebb határozottnak látszani. Íme, négy szorongás elleni tipp négy nehéz helyzetre.

Rengeteg stresszforrást szolgáltathat a munkahelyed, még akkor is, ha alapjaiban meg vagy vele elégedve. Mondják, ma már annak kell örülni, ha van egyáltalán állása az embernek, de nem mindegy, hogy szorongva mész-e be, vagy erősen, önbizalommal tele. Négy olyan krízishelyzetet gyűjtöttünk össze, ami a leggyakoribb - szerencsére van rá megoldás.

Állásinterjúra készülsz?

A legjobb módszer az állásinterjún fellépő idegesség ellen, ha az ember felkészül. Ha jól ismered a céget, ahova be szeretnél jutni, biztos előnnyel indulsz: nézd meg a weboldalukat, de akár valamilyen ürüggyel oda is telefonálhatsz, hogy a cég jövőbeli terveiről érdeklődj.

Az állásinterjú alatt egész biztosan megkérnek majd, hogy beszélj magadról. Legyen a tarsolyodban egy két-három perces válasz: beszélj az eddigi karrieredről – természetesen kiemelt hangsúlyt fektetve azokra az érdemeidre és sikereidre, amik hasznosak lehetnek az új pozíció betöltésekor. Végül beszélj arról a dologról, ami a magánéletedben a legjobban érdekel.

Fizetésemelést kérnél?

Sose kezdd a fizetésemeléssel kapcsolatos tárgyalásodat támadó, agresszív álláspontról. Ahelyett, hogy olyan gondolatok kavarognának a fejedben, mint hogy te ezt igenis megérdemled, vagy hogy ez nem fair, hiszen a kollégád kapott fizetésemelést, te meg nem, helyezkedj inkább határozott, ugyanakkor kissé rámenős álláspontra.

Készíts egy listát arról, mennyi hasznot hoztál már a cégnek, és emlékeztesd a főnöködet azokra az alkalmakra, amikor sikeresen oldottál meg problémákat vagy jutottál túl a nehézségeken. Hasznos, ha az egész jelenetet gyakorlásként eljátszod előre egy barátoddal. Ha jó előre szavakba formálod a gondolataidat, az adott napon még jobban fejezed majd ki magad.

Hozzá kell szólnod a megbeszéléseken?

Légy magabiztos! Csak így megy. Ha arra biztatnak, hogy szólalj fel a megbeszéléseken, azt is elvárják tőled, hogy pontosan értsd, miről is van szó, és készülj fel előre az adott témából. De ha elvesztenéd a fonalat, ne félj kérdezni: senki sem várja el tőled, hogy mindent tudj, ráadásul, ha te nem értesz valamit, valószínűleg a többiek sem.

Ha prezentációt kell tartanod, fontos, hogy olyan ruhát válassz, amiben jól érzed magad, és esetleg vigyél magaddal táblázatokba foglalt tényeket és adatokat, melyek igazolják az okfejtésed. Ha nagyon ideges vagy, vegyél mély levegőt, számolj magadban tízig, és közben gondolj arra, hogy a többiek azért hallgatnak végig, mert van mit mondanod.

Kritizálnád a kollégákat?

Cikis helyzet. Ha feltétlenül muszáj ezt megtenned, ragaszkodj a tényekhez. A kollégák figyelmeztetése sosem egyszerű feladat. De hogy mindenkinek könnyebb legyen, soha ne mondj semmit addig, amíg nem vagy tisztában a tényekkel. És soha ne kritizálj senkit mások előtt. Ha muszáj valakit „megszólnod”, hívd be egy szobába, ahol csak ketten vagytok.

Az sem árt, ha kikéred előtte mások véleményét az adott helyzetről (nem nevesítve a kollégát), aztán döntsétek el, mihez is kezdhettek, hogy együtt megoldjátok a problémát.

Forrás: kiskegyed.hu