Noha a Magyarországon keresztül Ukrajnába irányuló gázszállítások megfelelnek a törvényességi kritériumnak, Moszkva és Kijev érzékeny kapcsolata miatt elképzelhető, hogy romlanak a magyar tárgyalási pozíciók a gázártárgyalásokon.
A Gazpromnál ugyan Alekszej Miller vezérigazgató szavai szerint biztosak abban, hogy Magyarország átlátható módon működik közre az orosz földgáz Ukrajnába juttatásában, mégis érthető lenne, ha a cég nem örülne annak, ha Magyarország a viszonylag alacsony árakkal nyerészkedne − véli Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató Kft. ügyvezető igazgatója. A technikai megvalósítás részeként az Oroszországból az ukrán−magyar határon érkező gázt azonnal visszafordítják Ukrajnába, úgynevezett visszacsatolás történik. Magyar oldalról az FGSZ Földgázszállító Zrt. vesz részt az ügyletben.
Az európai fogyasztás visszaesése érzékenyen érintette a költségvetési bevételeinek mintegy 60 százalékát energiaexportból elérő Oroszországot, amelynek érdeke a lehető legmagasabb ár érvényesítése. Az árakról még szakemberek is csak találgatnak, miután a szerződések titkosak, a társaságok nem nyilatkoznak. A kereslet gyengülése árcsökkenést idézett elő, a legutóbbi hozzáférhető adatok szerint a Gazprom a tavalyi 386,7 dollár helyett körülbelül 360 dollár/ezer köbméteres átlagos áron értékesíti a gázt európai ügyfeleinek, és ezt valószínűleg a magyar tarifa sem haladja meg lényegesen. Ukrajna Lengyelország irányából 390 dollárért tudott földgázt vásárolni, ez elmarad az Oroszországnak közvetlenül fizetett 406−432 dollártól. A Gazprom egyéb kínálat hiányában Ukrajnának drágábban szállít, mint a például a norvég piachoz is hozzáférő Németországnak, vagy az ellátási útvonalait az utóbbi években érezhetően diverzifikáló Magyarországnak.
Ukrajna tavaly szerződőtt a német RWE energiatársasággal ötmilliárd köbméter földgáz idén májusig való szállításáról. Emiatt az orosz fél vélhetően inkább az ukrán partnerre neheztelhet, ráadásul az FGSZ Földgázszállító Zrt. nem is mérlegelhet az ügyben − véli Drucker György, az Energiainfo.hu vezető elemzője. Különösen mert Kijev mintegy hétmilliárd dollárral tartozik a szerződések take-or-pay (vedd át és fizess) kitétele értelmében a korábban át nem vett gázszállítmányokért.
A Gazprom nem szokott a kiskerboltokhoz hasonló árkedvezményeket adni ügyfeleinek − közölték megkeresésünkre a Gazprom Exportnál. Ehelyett ha objektív változások vannak az energiapiacokon, a társaság újratárgyalja az árképleteket a helyi vásárlóval − egyoldalú változtatásokra nincs mód. A szerződések változatlanul olajárindexáltak és hosszú távúak maradnak, továbbra is a take-or-pay elvet követik. Az új gázév júliusban kezdődik, így akkortól módosulhat a gázárképlet is.
A korábban lekötött importált mennyiség föl nem használt részére jól jöhet Magyarországnak egy hasonló ukrajnai exportlehetőség − véli Hegedűs. (A magyar éves fogyasztás a válság előtti 14-ről 10 milliárd köbméterre csökkent.) A technikai feltételek megteremthetők akár évi 10 milliárd köbméteres magyar exporthoz is, amely körülbelül fele a 2013-ban a Gazprom által Ukrajnának szállított mennyiségnek. Kérdés, mindez hogyan érintheti az utóbbi időben ismét erősödő orosz−magyar energetikai kapcsolatokat. Az ügylet törvényes jellege ellenére máris újabb súrlódásokat okozott az amúgy is érzékeny ukrán−orosz viszonyban. Alekszej Miller "csalást" emlegetett, miközben Kijev a tranzakció törvényességét igyekszik hangsúlyozni. Nemzetközi pert a Gazprom valószínűleg nem indít, miután tavaly ítélet született a take-or-pay elv érvényesíthetősége ellen. Ugyanakkor az is meglepő lenne, ha az orosz óriás nem próbálná meg más formában mégis kompenzálni veszteségeit, például az új gázévre vonatkozó magasabb magyar árak érvényesítésével.
A Déli Áramlat gázvezeték építése mellett a paksi atomerőmű bővítése is komoly lehetőséget kínálhat az orosz energetikai iparágnak Magyarországon. Budapest nem titkoltan számít is az orosz tudásra és tőkére, ám konkrét tárgyalásokról és azok tartalmáról nem sok információ szivárgott ki.
0 Megjegyzések