Lindsay Lohan hamarosan újra kénytelen lesz bevonulni abba a függőségközpontba, ahol már visszatérő vendégnek számít, sok más hírességgel egyetemben. És amely a világon az egyetlen ilyen intézmény volt, amikor egy különleges asszony, Gerald Ford volt amerikai elnök felesége, Betty Ford 30 éve megalapította. Aki maga is bevallottan alkohol- és gyógyszerfüggő volt korábban.

Betty Ford tehetséges táncosnőnek indult, New York-i tánctanulmányait modellkedésből fedezte, de anyja ellenezte pályaválasztását. Karrierje végképp véget ért, amikor 24 évesen férjhez ment egy bútorügynökhöz. Válásuk előtt két évig ápolta az alkoholistává lett és kómába esett férfit. 1948-ban, csak röviddel a szenátusi választások előtt házasodtak össze Gerald Forddal, mert a politikus nem tudta, a szavazói hogyan fogadják, ha egy elvált ex-táncosnőt vesz el.

Duplán tökéletes választás volt, hiszen bekerült a szenátusba és szó szerint csak az ásó, kapa, nagyharang szakította el Bettytől – 58 évvel később. Szeretett Jerryje 2006 végén, 93 évesen halt meg szívelégtelenségben, kilenc évvel négyszeres bypass-műtétje után. Bettyt pár hónapon belül kétszer is meg kellett operálni a lábában képződött vérrögök miatt, de végül öt évvel élte túl a férjét. Így ő is 93 évesen távozott az élők sorából.

A nemi életéről is nyíltan beszélt

1974-ben, a Watergate-ügy kirobbanása után Richard Nixonnak le kellett mondania. Alelnöke, Gerald Ford követte az elnöki székben. Néhány hónappal később kiderült, hogy a feleségének mellrákja van. Betty bátran küzdött a betegség ellen és nyíltan beszélt róla. Viselkedése szimpátiát váltott ki, és a nők rádöbbentek, ez velük is megtörténhet. És nem csak a mellrákkal kapcsolatban volt ilyen nyílt. Szókimondására jellemző, hogy egy interjú után azt mondta: az újságíró mindent megkérdezett tőle, csak azt nem, hányszor szexelnek az elnökkel. És persze mindjárt reagált is a fel nem tett kérdésre: „Természetesen azt feleltem volna, hogy amilyen gyakran csak lehetséges.” Érthető hát, ha 4 gyerek édesanyjaként is megengedően nyilatkozott az abortuszról, amivel 70-es évek első felében igencsak meghökkentette a konzervatív gondolkodásúakat. A Time magazin el is nevezte Harcos Firs Ladynek, és 1975-ben az év asszonyának jelölték. Mindig kiállt a női egyenjogúságért, és nem ítélte el a marihuána-használatot sem – szégyenkezés nélkül beismerve, hogy a gyerekei is kipróbálták. Ezzel megintcsak annyira feldühített egyes konzervatív politikusokat, hogy azok a „lemondását” követelték. Aminek persze sok értelme nem volt. Ugyanakkor férje valóban vesztett az 1976-os elnökválasztáson...

Alkoholista és gyógyszerfüggő volt

1978-ban derült ki, hogy azért Betty sem angyal: gyakran a pohár fenekére nézett és pirulákon élt. Először 1964-ben írtak fel neki erős fájdalomcsillapítót, mert a derekában becsípődött egy ideg. Hamarosan nem tudott meglenni pirulák, alkohol és cigaretta nélkül. Emlékiratában azt írta: az ital felmelegítette, míg a tabletták megszüntették a fájdalmat. Ám végül családjának sikerült rávennie, hogy nézzen végre szembe függőségével. A Long Beach-i Haditengerészeti Kórházban gyógyult meg. Saját sikeres kezelése után azonnal arra gondolt: szükség lenne egy olyan rehabilitációs központra, mely a nők speciális igényeire is tekintettel van.

Megfordult a fejében, hogy kizárólag nekik alapít klinikát, mert a helyzetük sokkal nehezebb, mint a férfiaké, hisz a társadalom erősíti a függő nő bűntudatát, szégyenérzetét, a szenvedélybetegség fizikailag és anyagilag is tönkreteszi őket, és pszichológiai problémák miatt is nehezebb a kezelésük. Végül úgy döntött, központjában nők és férfiak fele-fele arányban szabadulhatnak meg függőségüktől. A Betty Ford klinika a kaliforniai Rancho Mirage-ban nyílt meg 30 évvel ezelőtt. A kórház lett az első engedélyezett függőségi központ a világon. „Hallo, Betty Ford vagyok, alkoholista és gyógyszerföggő” – így mutatkozott be az új pácienseknek, saját példájával erőt adva nekik.

Forrás: noihirek.hu