Badár Sándor – Horváth János: Határtalanul
“Nagy öröm volt az élet, eljött az éjszaka, nem mintha sokban különbözött volna a délutántól, mert ugyanolyan sötét volt.” Vajon hol, merre járt Badár Sándor és Horváth János? A trilógia negyedik kötetében, a Határtalanulban egy igazán különös világgal ismerkedhetünk meg. Vagy inkább a szerzők igazán különös világával…
“Ha belegondolok, szinte velünk egy időben világosodott meg egész Európa… Igazán nem tudom, hogy mi volt akkor, micsoda csúcsosodás lehetett éppen a világban, vagy milyen igénye támadt az embereknek, ami arra késztette őket, hogy el kellett indulni.”

Határtalanul címmel stand-up könyvei újabb darabját készítette el a műfaj népszerű párosa, a színészként is ismert Badár Sándor és Horváth János. A “trilógiájuk negyedik részeként” kezelt kötetben, amely a könyvfesztiválra jelent meg, újabb elképesztő kalandokat mesélnek el.

“Négy évvel ezelőtt, a Közép-európai Kalandok (KEK) megjelenésekor úgy hittük, hogy lezártuk a trilógiát, amelynek első két darabja a Jappán és az Ámerika volt. Amikor az egésznek nekiálltunk, nem gondoltuk, hogy megteremtjük a stand-up könyv stílust. Azt meg végképp nem, hogy erre igény van” – fogalmazott Horváth János az MTI-nek.

A KEK megjelenése után együttes és szólófellépéseiken újabb és újabb érdekes történetek jöttek elő, olyan sztorik, amelyek velük estek meg, akár egymástól függetlenül, és korábban nem adták elő. Egyetértettek abban, hogy ezeket érdemes összeszedni.
Badár Sándor szerint a Határtalanulba a folyamatos humor mellett már beleszorult egy kis líra is. “Míg a Jappán, az Ámerika és a KEK elevenségét az vitte előre, hogy egy kocsmaasztalnál ülő két fura fickó szájából szól, a Határtalanul esetében a visszafogottság került előtérbe, intimebb a könyv miliője” – jegyezte meg Badár Sándor.

A páros visszatért ahhoz a módszerhez, hogy egymást inspirálva, “véres, sikító röhögések közepette” mondta magnóra a történeteket. A Jaffa Kiadó gondozásában megjelent könyv ugrál különböző időszakok és sztorik között és vissza-visszautal az előző kötetekre. Sok történet szól Horváth Alaszkában szánhúzó kutyákkal töltött éveiről.
“Az alaszkai történetekre is rárakódik egy csomó sztori, ami nem ott és nem akkor esett meg, mégis oda kapcsolódik, ezeket részben Sanyi mondja állandóan közbevágva, részben én, utalgatva korábbi kalandokra. Harmincöt éve kötődik össze az életünk, ha nincs mellettem a Badár, akkor is valahol ott van” – fejtette ki Horváth.

Badár Sándor kitért arra, hogy sok mindent a könyv készültekor tudott meg barátja alaszkai kalandjairól. “Az albertville-i téli olimpián együtt indultunk kutyaszánhajtásban, aztán hosszú éveket töltöttünk külön, miközben elég faramuci és izgalmas dolgokat vállaltunk be mindketten, és ezeket mostanáig nem beszéltük át.”

Badár Sándor hozzáfűzte: sohasem tudatosan keresik a nem szokványos kalandokat, inkább habitusuknál fogva sodródtak bele extrém helyzetekbe. A népszerű előadó beszámolt arról, hogy még jó néhány közös kalandos történetük vár megírásra, és könyvet tervez a Bamako-ralin szerzett tapasztalatairól is.
Horváth János elmondta, hogy a stand-up, a színészkedés és az írás mellett több mint negyedszázada űzi a kutyaszánhajtást, jelenleg is van nyolc-kilenc kutyája, amelyekkel időnként külföldi versenyeken indul.

forrás: cultura.hu